II dio putovanja- Florida


E da, s one hladnoće, odmah iza Nove godine uputili smo se na Floridu. Tamo mi živi tetka, mamina sestra i njena kćerka sa obitelji, sestrična. Oni su prije više godina otišli iz hladnog Buffala i zadovoljni su na Floridi. Nama je dobro došlo. E sad, ne da se pravdam, već se mogu i pohvaliti, mama nam je poklonila put iz Buffala na Floridu, a tetka noćenje na jednom posebnom mjestu, Key Westu. Tako da im i ovim putem zahvaljujem. Sestrična je uzela slobodno i muž je uredio da uzme petak slobodan pa smo se (o njihovom trošku) uputili iz St.Petersburga, gdje žive, na Key West, najjužniju točku SAD i najbližu Kubi ? i njima hvala.
To je jedan prekrasan put, preko otoka i beskonačnih mostova s čije jedne strane je Atlantik, a s druge Meksički zaljev. Posljedice uragana Irma su još vidljive na nekim dijelovima, ali se sređuje i bit će brzo uređeno. Put je dug, jer se mora držati ograničenja, ali lijepo i sunčano vrijeme, beskrajno more i stalna konverzacija u autu o svemu (nismo se vidjeli 20 god.) skratilo je put.

Key West , kažu, netko voli netko ne, ja osobno razumijem što vole. Iako nismo bili u doba godine kada su najveće gužve i vrućine ( kažu da i goli hodaju ponekad, neki, ups), ta se atmosfera i te kako osjeti. Tamo je sve slow motion, opušteno, pitomo, slično našoj dalmaciji, ali na višem nivou. Znate kad se uz doručak pije Mimoza, šampanjac sa juicem. Bez uvrede. Nema tu starina i zidina kao kod nas, povijesti i tradicije, ali ponuda i usluga….to je miljama daleko od naše. Svi su ljubazni, male trgovinice i butici sa originalnim predmetima od svih mogućih materijala, najčešće zabranjeno je slikati jer su sve unikati. Nema štandova s kineskom robom i da svi nude isto. U kafićima i restoranima maksimalna ljubaznost, dijelom i zbog bakšiša, koji je obavezan, nepisanim zakonom 10%. Plaće su im minimalac, ali ljubazniji dobiju više, a stalno nude pića i da prodaju i da račun bude veći. To je cilj i vlasniku. Tako se dolazi do zadovoljnih i vrijednih radnika. Jednostavno. Svatko svoj bakšiš stavlja u svoj džep. Tako je u cijeloj Americi. U restoranima imaju neke dogovore što ide kuhinji, ali oni imaju i bolje plaće. Piće smo popili u kafiću obloženom novčanicama dolara, potpisanih, kao svjedočanstvo da su ljudi bili tu. I mi smo to napravili. Ima sigurno preko 1 milion, slojevi, svuda, nitko ne dira.

Na Key Westu sam naravno posjetila i kuću velikog Hemingwaya, vidjela njegove mačke sa šest „prstića“ i oduševila se kućom koja liči na ostale, ali toliko je svijetle, s velikim prozorima i prostrane su. Kuća u kojoj je nastao „Starac i more“, ostavlja pečat otoku. Kaffe u kome je doručkovao, renovira se, pa to drugi put.
Idući dan smo se uputili nazad, ali samo do Miamija, naše druge destinacije. Na samom Miami beachu smo bili smješteni (dobro, ne prvi red, ali doista druga ulica od čuvene plaže), pa smo po dolasku odmah pošli u večernju šetnju najpoznatijom „rivom“ na svijetu, Ocean Drive. Luksuzni restorani i kafići, blještavi skupi automobili, tamo su zbilja. Kažu da nigdje nema toliko skoncentriranog bogatstva kao u Miamiju. Mene baš i nije fasciniralo, lijepo je jednom vidjeti, biti dijelom toga, ali sve je to ipak jako umjetno.  Fascinantno je kako su ga sagradili, jer Florida je močvara, sva na pijesku, ali oni su taj pijesak sabijali, toliko da su dobili čvrste površine na kojima se grade visoki neboderi uz samu obalu. Idući dan smo, naravno, obišli sve i po danu, pa se polako uputili u dio grada gdje je nekada bio geto, a onda su gradski oci dali umjetnicima da sa sprejevima cijeli kvart oslikaju, grafiti dokle god pogled seže. Ima čak i dio u kome se te umjetnine i prodaju. Jako skupo. Dio grada je oživio, odmah su tu kafići i restorani, malim električnim vozilima voze ture po ulicama, sve živo! Tamo su i najbolji Donutsi u Americi ( tako kažu, a ja mogu potvrditi da su najbolje od slatkoga što smo tamo jeli, osim cream brulle-a, ali u talijanskom restoranu, a to se ne pika kao američko). Fascinantno uglavnom. Svuda gdje se dobro jede, redovi su, čeka se i nitko nije nervozan.
Zatim smo krenuli put kuće (St.Petersburg). To je grad na sredini unutarnje strane Floride na Meksičkom zaljevu. Idućih dana smo obilazili grad i okolne plaže, i to su najljepše plaže koje sam vidjela. Bijeli pijesak poput pudera sitan, škripi pod nogama. Sve ostalo je takav kontrast da je to predivno. Turistička mjesta su uređena, a koliko je lijepo da malo van grada prodaju kuće i osnovni uvjet za kupnju nekretnine je osobni avion. John Travolta ima tamo kuću. Halk, onaj veliki plavi glumac, s nedavnom aferom, tamo ima radnju, iz tog je kraja, a oni baš i nisu ponosni na to. Inače, sve je opet uređeno i čisto, zanimljivo je jedino da lokali dobro rade i kada se nisu renovirali godinama. Ako je ono što nude dobro, ne zamaraju se time. Imaju galeriju Salvador Dali, stalnu postavku, predivno.
Inače, to je grad za jedan ugodan život, ima sve, veliki je ali ne prevelik, jedino kažu da se ljetna tri mjeseca ne da disati od vlage i vrućine. Ali zima je u stvari proljeće. Ugodne temperature i sunce, suho bez kiša. Florida je jako lijepa, posebno plaže i šetnice, priroda.

Nakon tjedna na Floridi smo se vratili u Baffalo u snijeg, par dana još kupili sitnice koje smo planirali i put kući.

Ako vam nije bilo dosadno, idući put ću malo o njihovoj ekonomiji, kako ih stanovnici vide i gastronomskoj ponudi i hrani.

 

Mimoza

Nije bilo za doručak, vidi se. Mimoze u dobrom društvu.

SASTOJCI:

Za 4 mimoze

2 dl šampanjca ili suhog sekta

2 dl svježe cijeđene naranče bez pulpe ili 100% juice

PRIPREMA:

Uspite jako ohlađen šampanjac do pola čaše pa dodajte sok naranče. Piti za doručak ?, šalim se, uvijek piti kad vam se pije. Po malo.

Američki divovski sendvič


Ima stotine vrsta sendviča. Ovaj je nešto drugačiji. Slobodno pustite mašti na volju i dodajte ili izmijenite nešto. Praktičan je i zato da se iskoristi pečeno ili kuhano meso koje se nije pojelo.

Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

1/2 pečenog ili kuhanog pileta

200 g gljiva

1 žlica maslaca

po jednu zelenu i crvenu papriku

malo curriya

Za umak

2 žlice maslaca

3 dl kokošije juhe

1 dl vrhnja

2 žutnjaka

sol, papar, mljevenu crvenu papriku i malo vina

Baguette ili dr. manji kruh.

PRIPREMA:

Očišćene i isjeckane gljive ispržite na maslacu. Dodajte opranu i izrezanu papriku na trakice.Zajedno kratko pržite.Posolite i popaprite.
Posebno načinite umak. Na maslacu pržite brašno da dobijete svijetlu zapršku. Zalijte juhom i miješajte pjenjačom. Kad provrije dodajte ostale namirnice i začine. Skinite s vatre i dodajte umućene žumanjke s vrhnjem. Ako je pregusto dodajte malo vina.
Prerežite kruh po sredini i stavite smjesu s piletinom na svaku polovicu. Kratko zapecite u pećnici i poslužite toplo. Možete poslužiti i rezati na stolu, ako je kruh veći.

[gallery columns="6" ids="113385,113386,113387,113388,113389,113390,113391,113392,113393,113394,113395,113396"]