Sretan Uskrs!


Sretan Uskrs želim svima koji ga slave. Sa svim spremanjima je gotovo, ostaje nam prirediti sve za Uskršnju trpezu, kupiti još svježe namirnice i prirediti ih. Naravno, onaj zadnji „glanc“ u kući neću spominjati, on nekako najlakše padne, iako nas je većina tada već umorna. Osobno, iako ne slavim vjerski te blagdane, zbog tradicije koja se uz blagdane veže, naravno da pripremim sve od pisanica do bogatog doručka ( jedan od najljepših mi običaja uopće!), kolača i svega što se tih dana priprema. Danas je riba neizostavna. Te običaje treba čuvati i poštovati.

Prije, bojale su se pisanice za oba Uskrsa, djeca su išla od kuće do kuće i čestitala Uskrs. Mi nikada nismo slavili ( iako je mama za katolički sve priređivala), ali je mama za oba bojala jaja i dijelila djeci koja su dolazila. Danas toga više nema, malo je maškara za poklade, a još manje djece čestitara na Uskrs. Naravno, vrijeme mijenja sve pa i običaje, ali tako je bilo uvijek, pa se samo treba prilagoditi. Ono što je bilo, ovako prepričavati da ne ode u zaborav.

Nadam se samo da sva dostignuća moderne civilizacije neće otići u zaborav na ovim našim prostorima, gledajući vladajuće kako se trude vratiti nas u daleku prošlost.
Ali, uoči blagdana neću o tome, samo ću se „nafljaskati“ i uživati u lijepom i toplom vremenu, obitelji, dobrom društvu i bogatoj trpezi. A idući tjedan malo pripaziti na kalorije i vratiti se u našu crno-sivu zbilju.

Ovaj blagdan imam i kuharski izazov, s kćerkom mi je u goste došla i njena sustanarka, Njemica i uz to veganka. Znači uz ponavljanje Njemačkog, treba i njoj nešto kuhati da ne bude gladna i da pamti boravak u Brodu po, između ostalog, dobroj kuhinji. Nije lako baš na Uskrs, kada je stol pun namirnica životinjskog porijekla, napraviti nešto što nema ničega od toga, ali uspjela sam naći neka jela, pa čak i naša, koja nemaju ni mlijeko, ni jaja, o mesu da ne pričam. Vjerujem da ćemo joj za Uskršnji doručak izgledati kao barbari, ali nema do kuhane šunke, sira i vrhnja, jaja i mladog luka ( to će morati, da joj ne smrdimo?).

Zato ću danas objaviti jedan recept za keksiće koji nemaju ništa što vegani ne jedu. Ukusni su, s mrkvom, pa nekako i pripadaju ovim Uskršnjim receptima. Recept je od moje nećakinje, koja odlično kuha i radi još koješta, a na FB stranici objavljuje recepte. Uglavnom radi ovu zdravu hranu, pa povremeno i ja nešto napravim. Možete potražiti njene recepte : https://www.facebook.com/timeforfamilyfood/

Naravno, uz to i nešto klasično, kao i par poveznica za jela i slastice koje još stignete napraviti.



 

 

 

 

 

 

 

 

  

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šparoge na salatu

Bijela salata

Goveđa juha sa žlicnjacima i noklicama

Torta mrkva

Španjolska torta

Košarice s jagodama

Torta od mrvica i jagoda

Napravite umjesto pletenice, u kalupu za kuglof kruh s kuhanim jajima. Malo masnije dizano tijesto, a oko jaja po želji možete staviti i šnite tanko narezane šunke, a i ne morate. Uz kuhanu šunku, francusku ili druge salate, ide odlično!

Punjena patka


 

Puniti možete parku, gusku, pile ili puru ( naravno manju ), a punjenja mogu biti različita, od mesnih, sa kruhom, rižom, dodacima poput začina, zelenih ili suhih i obično sa gljivama. Probajte neki od recepata ( imate i recept za punjeno pile ).

Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

1 mlada patka

100 g svinjetine

120 g teleće jetrice

60 g suhe slanine

1 glavica luka

2 zemičke natopljene u mlijeku

100 g gljiva ( bukovače, šitake ili šampinjoni)

1 jaje

1 žlica mrvica

sol

papar

usitnjemi peršinov list

PRIPREMA:

Patku operite, posušite i posolite iznutra i izvana. Luk sitno nasjeckajte, pa pržite ma malo ulja, čim postane staklast, ugasite vatru. Svinjetinu i jetricu sameljite sitno, pa pomiješajte sa sitno sjeckanom slaninom, očišćenim i nasjeckanim gljivama, iscijeđenim i rukama izdrobljenim zemičkama, jajetom, mrvicama, začinima i lukom. Sve dobro izmiješajte i punite patku. Možete je ušiti koncem ili čačkalicama. Stavite je peći u lagano namašćenu dublju vatrostalnu posudu i tijekom pečenja stalno je zalijevajte njenim sokom. Patka se peče na 180-200°c da se masnoća polako topi, možete je i okretati da ne potamni s jedne strane. pred kraj, nakon cca 2 h pojačajte vatru da se napravi hrskava kožica. Po želji tada možete ju namazati sa po žlicom senfom i meda izmiješanim s malo papra i po potrebi malo tekućine od mesa. Ako ne volite slatkastu aromu, samo prelijte njenim sokom i zapecite.

Ako volite mlince kao dodatak, njih samo spustite u slanu ključalu vodu i čim se smekšaju ( pola minute 9 iscijedite ih i stavite u masnoću od patke, kad ste ju već izvadili i polako pomiješajte da se obloži umakom, pa kratko zapecite u pećnici. meso patke isijecite, poslužite sa punjenjem, koje se obično da lijepo izvaditi ( iako meni nije ovaj put!?) kad meso izrežete i pažljivo razrežete prsnu kost, pa nasijecite na šajbe ili sl. i po želji dodajte mlince i salatu.

 

Keksi od mrkve i zobenih pahuljica ( za vegane)




SASTOJCI:

2 srednje mrkve

110g zobenih pahuljica

60 g heljdinog brašna

4 žlice kokosovog ulja ( vrhom pune, ako je onako, polutekuće)

100 g šećera ( kokosovog cvijeta, smeđi, a može i obični)

2 žlice lalnenih sjemenki + 5 žlica vode ( ako to nemate ili ne želite, zamjena je 2 jaja. Tj. obrnuto)

malo mljevenog kardamona i cimeta ( može i klinčići i cimet)

2 žličice praška za pecivo

PRIPREMA:

Sameljite sjemenke lana u mikseru za kavu, pomiješajte s vodom i ostavite 5 minuta. Ako koristite jaja, onda nije veganski recept, ali keksi su isti. Ogulite mrkvu i sitno je izblendajte, ili prvo naribajte pa stavite u blender da se još doradi. Dodajte zobene pahuljice i brašno pa još blendajte da se usitne pahuljice. Dodajte sve ostale sastojke i dalje neka blender miješa i povezuje. Smjesu ostavite 15 min. u hladnjak. Pravite kuglice, ili ako je ljepljivo ( meni su bili), s dvije žličice pravite male žličnjake. Stavljajte na lim obložen papirom za pečenje, jedan veliki je dosta. Pecite u već zagrijanoj pećnici na 180°c oko 10 min, provjerite, čim rub malo potamni, gotovi su. Lako ih je prepeći, pa pripazite.