Fišijada uz Savu


Danas bi trebala biti fišijada i kako stvari stoje, bit će je na na vrućem asfaltu! Ali srećom uz vodu, dok neko ne dobije koncesiju i na riječnu obalu!
Nemam ništa protiv koncesija, način je to za privlačenje ulagača na nerazvijenije dijelove zemlje, na visoka ulaganja u turizmu za koja mi možda nemamo sredstva, ali to mora biti izuzetak, a ne pravilo. Koncesije bi, po mome, morale biti samo zamašnjaci u nekim sredinama, gdje će doprinijeti ponudi, zaposliti ljude i privući nove turiste, pa i one bolje platežne moći. Ne treba se boriti protiv bogatijih gostiju, jer tamo se mora imati i više zaposlenih a oni su i dobri potrošači. Međutim, dozvoliti da se ograde plaže, e to je nešto drugo. Plaže bi se mogle dati u koncesiju ako su hoteli ili kampovi malo izdvojeni iz mjesta i nisu glavna plaža toga dijela Jadrana. Pa neka urede i koriste. Ali simbole Jadrana kao Bol ili i neke obične plaže može grad urediti i bez koncesije. Na plažama svejedno zarađuju kroz plaćanje parkinga, toaleta, vode za tuševe, najma prostora i kroz posjete turista koji troše. Naravno, lijepo je „ubrati“ koncesiju unaprijed, imati u proračunu nešto novaca da se kaže da smo u plusu, ali što to nosi dugoročno? Na koliko su koncesije i koji su uvjeti? Ono što sam pročitala, ako je istina, to je strašno. Osobno nemam protiv da nekada negdje platim ulaz na plažu ako je ona bogata sadržajima i uređena, ali se mora imati izbor i ne može se sve dati samo tako. Nadam se da lokalne jedinice imaju mogućnosti na to utjecati i samostalno odlučivati iako je pitanje hoće li htjeti ili će izvor brzih prihoda biti važniji. Još mi je bilo čudno što se neke javne plaže, uređuju i to ekspresno i jako lijepo. Baš na području gdje mi ljetujemo. Za njih znam. Ako one odu u koncesiju, sve će biti jasno. Jer kod nas neki znaju i rade pripremu prije nego što se zakoni i napišu. Zbilja ne razumijem zašto me to više čudi !!!
Da sam zlurada, moglo bi mi biti drago što svi napuštaju ovu našu „prosperitetnu i bogom danu“ zemlju, pa će ti koncesionari sa obitelji morati sami raditi na svojim plažama.

Nadam se da zakon nije tako loš kako sada zvuči ili da se neće dogoditi najgora verzija s tim koncesijama. Jer, kada se vlast i promijeni, ugovori o koncesijama ostaju.
Uglavnom, dok je Sava i njena obala naša, možemo šetati, trčati sunčati se i kupati i kuhati na njenoj obali, besplatno. A tko će odnijeti pobjedu u kuhanju fiša, vidjet ćemo. Nedavno sam u Osijeku pojela jedan stvarno dobar, a kakvi će biti večeras uvjerite se osobno. Ja ne kuham, da znate.

Ipak, evo nešto što može da se spravi uz kuhanje fiša, kao i brza slastica za poslije.

Šaran na rašljama


Ako imate mjesto na kojem možete naložiti otvorenu vatru, ovo je prava poslastica za ljubitelje ribe!!! Trebate kvalitetnu žar, znači naložiti na vrijeme, da dobijete dosta žari, oni koji peku roštilj, znaju, a riba se peče kratko.


Zahtijevno.

SASTOJCI:

Za 2 osobe ide 1 riba oko 1,3 - 1,6 kg težine.

Začini, ako volite gotove smjese začina za ribu, može, dodajte malo crvene paprike, po mogućnosti ljute

inače premažite smjesom crvene paprike pomiješane sa solju, sitno izdrobljenim suhim listom estragona ( mužar ) ili po vašoj želji, začinskog bilja, protisnutim češnjakom, malo peršinovog lista i sokom pola limuna.

0,5 dl ulja

PRIPREMA:

Ribu očistite, operite, odsijecite glavu i po dužini razrežite. Premažite prije pripremljenom začinskom smjesom koja je odležala u ulju. Ostavite oko pola sata da stoji, pa pričvrstite na rašlje. Rašlje su mali problem, napravi se od pruća, a riba učvrsti žicom 1mm, ili imate kupovne mreže za ribu, možda nađete odgovarajuće. Moj muž kaže da će napraviti od inoxa, jer mu se riba samo tako sviđa. Pokušajte neku od varijanti. Pecite kod dobre žari, oko 5-7 min sa svake strane. Služite uz dobru salatu ili neki prilog.


Crumble- mrvice na voću


Mrvičasti posip kao za voćne kolače s prhkim tijestom i voće...ovdje samo nedostaje kora od prhkog tijesta...pitate se zašto? Pa brže je, nema valjanja tijesta, a i okus voća i soka koji se ušećeri je jedinstven...U sezoni svježeg voća nemojte ovo zaboraviti, sada koristite marelice ili višnje, ali i maline ako ih imate puno.

Jednostavno.

SASTOJCI:

za oko 10 posudica ili veći lim

150 g brašna

100 g šećera

70 g maslaca

malo soli

1 kg marelica ili višanja, može i malo više, ne štedite

100 g šećera za marelice, za višnje min 150 g

Po želji dodajte

50 g grožđica

malo cimeta

sok pola limuna

PRIPREMA:

Pomiješajte brašno, šećer, sol i kockice maslaca. Prstima sve umiješajte da dobijete grudvičasto tijesto koje , ako ga jako stisnete u ruci, ostane zajedno ali i na najmanji pritisak se razmrvi. Ostavite ga na hladno. Za nadjev očistite marelice polovite  i maknite košpu. Na malo maslaca pržite šećer i grožđice, dodajte marelice i pržite da se karameliziraju ali ne i da previše omekšaju. Pospite sokom limuna i cimetom po želji. Kalupiće  ( keramičke za sufle ili keramičke šalice šire a pliće) namažite maslacem, uspite do pola s marelicama pa pospite mrvicama. Pecite u zagrijanoj pećnici  na 200°c oko 20 min da mrvice porumene.

Ako pravite sa voćem iz staklenke ili zamrzivača, to voće ima više tekućine, u stvari pri otapanju se više soka otpusti, u kompotu ostane u njemu. Ja voće prvo stavim sa šećerom u namazane kalupiće ili veću vatrostalnu posudu. Pečem u pećnici oko 15 - 20 min pa kad vidim da se dio reducirao i voće ne "pliva", pospem mrvicama i pečem kao i svježe do kraja. Brzo je i jednostavno, djeca i odrasli koji vole voće to obožavaju!

Ako jedete toplo, savršeno je sa kuglom sladoleda od vanilije. Hladno se jede i sa toplim umakom od vanilije. Probajte sve varijante.