Bablje ljeto


Toskana; prošla je već godina od posjete Italiji

Vrijeme zimnice, vrijeme ajvara, vrijeme pripreme za zimu. Iako je vrijeme još skoro pa ljetno, bližimo se jeseni i noći su sve duže. Obično se u ovo vrijeme priprema zimnica. Nekada se spremalo puno, danas više da se može reći da se jede domaće. Moji nisu baš neki ljubitelji kisele zimnice, pa tako mama kiseli još samo kupus, koji je iznimka. Po malo, tj. po nešto vole iz turšije i to je to. Kako malo i marmelade jedu, mogu reći da mi se ne isplati raditi zimnicu. Međutim, svake godine napravim po par teglica neke marmelade, a ove godine pravim ( upravo!) i ajvar koji nismo pravili par godina. Sad sam se sjetila zašto. Ove godine sam malo i pretjerala, dala sam se ubjediti da „još jedna kutija paprika“ nije previše. Pa tako 45 kg, je sinoć ispečeno, a sinoć i danas sam sve očistila. Miriše cijelo dvorište na pečenu papriku. Sad ćemo samljeti pa upržiti, i onda pakiranje. Uglavnom, dok vi ovo budete čitali, moj ajvar će se zvati jučer!

Ne znam jeste li pročitali na FB jedan status, nekako :“Što je život! Napraviš 30-40 puta ajvar i to je to!“. Zato ja pravim tek svakih par godina, pa sam po tome još mlada mama!
Činjenica je da se praviti ajvar „ne isplati“, tj. ako se uzme sav posao oko njega, koliko se sati za to mora odvojiti. Financijski, malo je jeftiniji od onog na tržnici, ali ipak ovo je domaći! Kao i to što se djeca vesele. To me drži …

http://www.mojgastro.net/recepti/zimnica/97-zimnica/552-ajvarb

Inače ovih dana ima toliko događanja, da ne znam koji je tragikomičniji. Pa ću većinu zaobići.

Meni je najtragičnije što se puknuta cijev na ulici, u centru grada nije sanirala tri dana. Tek treći dan su je izmijenili i riješili problem. Nedjeljom čak, međutim kako je curila od petka ( možda i četvrtka ali nisam sigurna), to je jako puno vode. Ne vjerujem da imaju toliko hitnih intervencija da nisu stigli. Ne znam zašto se tako dugo čekalo, jer znam da je odmah prijavljeno. To nas sve košta pa mislim da je važno da službe pravovremeno reagiraju. Ali vidimo da se na sve obrati pažnja tek kada završe u medijima. Kao hitna, kao policija, kao …, kao vodovod, kao svi. Jedino nam je služba spašavanja i više nego dobra. Sve je u sustavu, sve je podložno kontroli i mjerenju kvalitete. Ali, dok nema kvalitetnog zapovjednog lanca u kome svako zna što mu je zadatak, nema ni rezultata. Kako će i biti kada zaposlenik jedne od službi ( indirektno u službi građana) nije imao fizičko radno mjesto, pa kada se saznalo i kada je dobio otkaz, zamislite, kaže da je plaća mala, a da se kod privatnika mora raditi! Zamislite!  To su apsurdi koji se kod nas događaju. Pa se ljudi čude što su nam mladi lijeni ( a što su vidjeli od starijih?!), ili što odlaze.

Kako me čeka još puno posla, nemojte mi zamjeriti što je ovaj put kolumna nešto kraća. Samo jedno još da ponovimo.
Kada hoćete jogurt, u svježe mlijeko stavite žlicu jogurta ili vrhnja, promiješate i ostavite na sobnoj temperaturi do sutra. Sutra imate jogurt. Ako želite da je tekući, ulijte malo mlijeka ili vode. Ako želite voćni, propasirajte ili umiješajte komadiće raznog voća po želji. Možete dodati sjemenke ili žitarice. Eto, tako imate izbor od desetina vrsta, sa ili bez šećera. Zdravijeg od onog kupovnog 😊

Shakshuka s paprikom i blitvom


Ovo je izraelsko tradicionalno jelo koje prave za doručak, ali je dovoljno bogato i sadržajno i za bilo koji obrok.

SASTOJCI:

1 glavica luka

1 režanj češnjaka

pola chili papričice

3 veće paprike, može u bojama , a najbolje su svježe pa kakve nađete

300 g blitve

400 g rajčica

3 žlice maslinovog ulja

4 jaja

šaku sjeckanog lista peršina

sol, papar, začin po želji ( za juhe ili istočnjačku kuhinju)

PRIPREMA:

Luk i češnjak očistite i nasjeckajte na kockice, tj. češnjak sitno. Chili također operite i sitno nasijecite. Blitvu isperite pa stabljike odsijecite i nasjeckajte na pola cm širine, a posebno grubo nasijecite list. Rajčice zasijecite s vrha nožićem ( samo koru) pa u posudi prelijte ključalom vodom. Ostavite 5 min i ključalu zamijenite hladnom vodom. Sada lako ogulite rajčicu. Možete ju stisnuti prstima da iscure sjemenke s viškom tekućine. Nasjeckajte rajčicu na kockice. Na ulju pržite luk, kada malo porumeni dodajte na šire trake, do 2 cm, rezanu papriku. Par minuta pržite zajedno i miješajte. Dodajte češnjak, chili i stabljike blitve. Miješajte i pržite 3 minute. Sada dodajte rajčicu, začin i po potrebi malo vode, ali ne puno, do 1 dl. Kuhajte oko 10 min na laganoj vatri. Ubacite listove blitve i promiješajte. Neka uvenu, cca 5 min. Začinite još solju i paprom po potrebi. Stavite u vatrostalnu zdjelu i napravite 4 udubljenja za jaja. Jaja stavite po jedno u svako udubljenje pa zapecite u pećnici na 180°c oko 10 min. Žumanjak se e bi trebao ispeći. Možete to i na tavi na vatri, samo vam treba dobar poklopac i morate paziti da ne zagori na dnu. Pospite listom peršina pa uživajte u zdravom obroku. Naravno, za one koji ne mogu bez mesa, svako meso , a posebno riba, mogu se jesti uz shakshuku.

Kitni kes (sir od dunja)


U sezoni dunja šteta je ne napraviti nešto za zimu. Mnogi za ovaj "sir" nisu ni čuli, ja sam ga probala kod jedne vrsne slastičarke i dobila recept. Kad dunje dobro rode, možete napraviti kompot, slatko ili ovaj sir. Imam još jedan zanimljiv recept za dunje, ali nešto ćemo ostaviti i za iduću jesen!


Jednostavno.

SASTOJCI:

1kg dunja

1kg šećera

PRIPREMA:

Dunje cijele kuhati, ali ne prehukati. Oguliti, izribati na trenici za jabuke. Dodajte šećer pa stavite kuhati. Kad prokuha smanjiti vatru i kuhati još 20 minuta.
Kalup (za kuglof ili neki drugi, manji ) nauljiti i vruće izliti u kalup. Sutradan izvaditi u kutiju na foliju. Može dugo stajati da se ne pokvari.