Više puta smo spomenuli na Periskopu, da nedugo kako je Rafinerija proradila Brođani su primjetili velike promjene u zraku, svakodnevna onečišćenja i smradova koji su ukazivali kako sve to dolazi iz Rafinerije!
Nakon što su još 2009. godine skoro 18 tisuća Brođana potpisala peticiju za čisti zrak, vrlo brzo se iskristaliziralo da se radi o međudržavnom problemu koji je teško rješiv. Naročito bez podrške državnih institucija, a prvenstveno bez uključivanja Ministarstva zaštite okoliša.
Vjerojatno malo nas se sjeća bisera koje su pred Brođane bacali još tamo na početku naši politički manekeni, bez da su što poslije poduzimali:
„Milanović: Problem onečišćenje iz rafinerije u BiH će se riješiti u roku dvije godine“ – pisalo je dana 14.11.2012. godine na portalu poslovni.hr (http://www.poslovni.hr/hrvatska/milanovic-problem-oneciscenje-iz-rafinerije-u-bih-ce-se-rijesiti-u-roku-dvije-godine-221359 ),
“Zmajlović: Rafinerija Brod prelazi na plin, onečišćenje zraka smanjit će se za 70 posto“ – objavljeno je dana 29.11.2013.god. na portalu Index (http://www.index.hr/vijesti/clanak/zmajlovic-rafinerija-brod-prelazi-na-plin-oneciscenje-zraka-smanjit-ce-se-za-70-posto/713939.aspx ),
“Josipović: Ima vrlo ozbiljnih naznaka koje sam dobio iz Rusije da bi se rafinerija mogla zatvoriti“ – pisao je portal eBrod dana 18.11.2014. godine u reportaži sa tadašnjim predsjednikom RH (http://www.ebrod.net/slavonski-brod/clanak/josipovic:-ima-vrlo-ozbiljnih-naznaka-koje-sam-dobio-iz-rusije-da-bi-se-rafinerija-mogla-zatvoriti-9211.html ).
Nakon Apela petnaestak brodskih udruga na čelu sa Građanskom inicijativom za čisti zrak i Udrugom Eko-Integral, a i Grada i Županije, još u listopadu 2014. godine Ministarstvo zaštite okoliša je osnovalo Povjerenstvo za praćenje poboljšanja kvalitete zraka na području Grada Slavonskog Broda. A nedugo poslije osnivanja održan je i prvi sastanak tog Povjerenstva, a krajem studenog i prva tematska sjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša. Na tim sastancima donesene su konkretne mjere i smjernice. Nažalost, do provođenja istih nikada nije došlo.
Nitko nije mogao pretpostaviti, da će Povjerenstvo samo se vrtiti u krugu. Evo održana su od tada 6 sastanaka Povjerenstva, a i tri sjednice saborskog Odbora za zaštitu okoliša, ali Brođani još uvijek ne vidi kraj tunela!
Prošli tjedan ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić prvi put je bio u Slavonskom Brodu i razgovarao s čelnicima županije, grada i općina o projektima i mjerama u području gospodarenja otpadom. Brodski portali, pa tako i eBrod posebno izdvaja iz tog razgovora ministra Ćorića s novinarima:
"Kada će Brođani prestati udisati onečišćeni zrak ne zna ni ministar zaštite okoliša, nada se što prije" (http://www.ebrod.net/slavonski-brod/clanak/kada-ce-brodani-prestati-udisati-onecisceni-zrak-ne-zna-ni-ministar-zastite-okolisa-nada-se-sto-prije-22366.html ).
Zaista, ako je riječ o izjavi ministra Ćorića: "Kao što smo naglašavali i prilikom potpisivanja sporazuma riječ je o procesu koje vode privatne pravne osobe i s jedne i s druge strane. U konkretnom slučaju riječ je o Croduxu i Rafineriji Brod. Prema informacijama s kojima u ovom trenutku raspolažem aktivnosti po tom pitanju su u tijeku", nije riječ samo o dojmu Brođana, nego o pravom stanju; o neaktivnom odnosu Ministarstva prema problematici onečišćenja brodskog zraka, koje zagađenje iz Rafinerije traje već 110 mjeseci!!!
Tu zaista ne vrijedi ništa komentirati. Jedino se može iznova ponoviti poneka izvješće o stanju brodskog zraka, pa da svi vide kako to vidi Europska agencija za okoliš i što izgleda da ni u MZOE-u, ali ni ostale institucije od lokalnog preko regionalnog do državnog nivoa neće i ne žele priznati, tj. da je u Slavonskom Brodu stanje zaista zastrašujuće!
Na grafikonu Europske agencije za okoliš je vidljivo da u posljednjih 100 dana, zrak je bio zagađen 44%, a jako zagađen 47%, što ukupno čini 91 dan!!!
Samo 9%, tj. 9 dana od 100 posljednjih dana je zrak bio u Slavonskom Brodu zadovoljavajući! Vidi i poveznicu: http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index !