Evo jutros (četvrtak ujutro), kada su meteorološki uvjeti (jak sjeverni vjetar i kiša) vrlo povoljni da u zraku bude što manje onečišćenja, posebno lebdećih čestica PM10 i PM2.5 i kada sam htio objaviti da (vjerojatno) cijela Hrvatska je u ZELENOM (prihvatljiv ili dobar zrak), dogodilo se da su 95% mjernih postaja u Hrvatskoj bile izvan funkcije još od 5 00 sati! No zato su nam ‘arhivni podaci’ mogli poslužiti za jednu kvalitetnu analizu...

Svakako, takva analiza svima nama dobro dođe. A opet s druge strane kako više puta sam i napisao, mi u Eko-Integralu, pa i ja osobno pokušavamo maksimalno informirati i educirati Brođane. Radimo ono što bi oni u upravama (Gradska i Županijska), ali i u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije trebali odraditi, ne sad, nego već godinama… Što više, u prošlosti i jedna i druga uprava lijepe novce su ‘podigle’ za taj posao od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost… Ipak to je jedna druga priča!

Također mi informiramo i medije, dajemo određene (statističke) izvještaje onima koji bi o tome trebali brinuti (Ministarstvo, DHMZ, …). Da, zaboravio sam, u određenim situacijama, ja osobno pokušavam s mojim člancima (možda indirektno) alarmirati one Brođene, koji su zainteresirani za stanje zraka u Slavonskom Brodu… Opet drugo je pitanje, kako ne znam, ne znamo i ne mogu, ne možemo saznati, što čini politika? 

No da se vratim na spomenutu analizu. Znamo, a tome sam već i pisao, brodske postaje skoro su dva mjeseca, od 14. siječnja predvečer do 13. ožujka do ranog jutra, nešto više od 57 dana skoro kontinuirano ‘mjerile’ 24-satne prosjeke koncentracije lebdećih čestica PM2.5 iznad 25 µg/m3 (u CRVENOM), često i iznad 50 µg/m3 (u ŽARKO CRVENOM), ali i iznad 75 µg/m3 (u LJUBIČASTOM)!!! U tom intervalu te postaje samo su nešto malo ‘mjerile’ 24-satne prosjeke ispod 25 µg/m3, to ukupno 26 (SB1) i 28 sati (SB2), (http://www.sbperiskop.net/objave/i-dalje-je-brodski-zrak-alarmantno-oneciscen )!!!

Nakon toga došlo je do šestodnevnog smirivanja situacije.To se lijepo vidi na priloženim grafikonima za obje postaje! No poslije toga na brodskim postajama u sljedećih osam dana, uslijedilo jedno razdoblje s novim onečišćenjima u zraku. Tako sve do danas su te postaje, osim 20 sati (na SB1) i 40 sati (na SB2) bile su većinom u CRVENOM (onečišćen zrak) ali i rijeđe u ŽARKO CRVENOM (jako onečišćen zrak)!

U isto vrijeme ostale mjerne postaje u Hrvatskoj, u prilogu imate grafikone onečišćenja lebdećim česticama PM2.5 za četiri najznačajnije postaje u Hrvatskoj (koje u biti mjere i najonečišćeniji zrak iza brodskih postaja): Sisak-1, Zagreb-3, Koprivnica-1 i Kutina-2; gdje se vidi da na tim postajama u posljednjih 5 - 6 dana, osim na Zagreb-3 i to vrlo kratko, nisu ‘mjerene’ 24-satni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM2.5 iznad 25 µg/m3! Valjda iz ovog svima je jasno da brodski zrak najonečišćeniji!

Ima tu još mnogo dokaza... Prošli put sam iznio podatke o srednjoj vrijednosti (prosjeku) koncentracije lebdećih čestica PM2.5  od 1. siječnja do 12. ožujka s 10 mjernih postaja u Hrvatskoj! Dok je na mjernoj postaji na Jelasu (SB-1) ona je iznosila 55,38 µg/m3, a na postaji kod Stadiona kraj Save (SB-2) 53,15 µg/m3, na ostalim postajama samo na postaji Sisak-1 je srednja vrijednost bila malo iznad 40 µg/m3 (40,18 µg/m3), na Zagreb-3 od 37,84 µg/m3, dok na ostalim postajama ona je bila niža od 35 µg/m3!

Također, dovoljno je samo baciti grubi pogled na spomenute grafikone i njihove podjele na vertikalnoj osi, ali i na najveće ‘mjerene’ 24-satne prosjeke koncentracije lebdećih čestica PM2.5 u intervalu od 7. do 27. ožujka i sve će nam biti jasno. Da, u tom intervalu na mjernoj postaji na Jelasu (SB1) ‘mjeren’ je najveći prosjek od 98,78 µg/m3, kod stadiona kraj Save (SB2) 93,60 µg/m3, dok na Zagreb-3 72,58 µg/m3, Sisak-1 69,94 µg/m3, Koprivnica-1 66,42 µg/m3 i Kutina-2 51,22 µg/m3! Koje razlike…

Stvarno to je, bar za Brođane jako zabrinjavajuće! Još kad se sjetim da je prije dva mjeseca objavljen intervju kojeg je dao Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije… A to je jedna od rijetkih izlaganja u Hrvatskoj o temi zaštite okoliša:

"Procjenjuje se da u Hrvatskoj godišnje preko 3.500 ljudi umre preuranjenom smrću zbog loše kvalitete zraka, dok ih samo u Europi prema procjenama Europske agencije za okoliš umre oko 300.000", upozorio A. Duplić… (i) istaknuo je da su u Hrvatskoj u 2023. pod najvećim pritiskom onečišćenja zraka lebdećim česticama bili Zagreb, Slavonski Brod, Sisak i Kutina … (i) kako se u kontinentalnom dijelu Hrvatske u zimskim mjesecima za stabilnih vremenskih uvjeta, bez vjetra, bilježi povećan broj dana s lošim zrakom… (https://www.jutarnji.hr/life/znanost/zbog-oneciscenog-zraka-u-hrvatskoj-svaki-dan-umre-10-ljudi-cetiri-grada-su-posebno-kriticna-15546539 ).

Moram reći na kraju da Brođani ipak zaslužuju puno konkretnije informacije o stanju zraka, a posebno brodskog zraka!!!