Maline

Malina (lat. Rubus idaeus) je vrsta biljke roda Rubus. Ponekad ju zovu himber (nje. Himbeere).

http://www.mojgastro.net/images/recepti/deserti/img_0071.jpg
http://www.mojgastro.net/recepti/deserti/164-semi-freddo-s-malinama-ili-visnjama

Iako smo u sezoni jagoda, uskoro stiže i plod ovog divnog grma.

Najbolje raste na nadmorskoj visini od 400 do 800 m. Malina je višegodišnja samonikla biljka i ima zeljastu stabljiku. Plodovi rastu o grupama kao buketići, najčešće ružičasto crvene boje, iako ih ima i žutih i tamnijih, jako su ukusni za pojesti, a beru se posve zreli. Rasprostranjena je u Europi i sjevernoj Aziji. Plod daje od kasnog proljeća do sredine jeseni, a cvate od svibnja do lipnja. Najveći proizvođač malina je Rusija. Prema imenu ovog voća nastalo je hrvatsko žensko ime Malina. U srednjem vijeku se malina počinje koristiti u medicinske svrhe i kao boja, a samo bogati ljudi su je mogli koristiti.

List maline u narodnoj medicini se koristi za ispiranje usne šupljine. Sadrži tanin, flavonoid i organske kiseline. Često se koristi za liječenje bolesti kardiovaskularnog i probavnog sustava. List maline može zamijeniti i neke čajeve. Ekstrakt ploda djeluje protiv virusa i snižava šećer u krvi aktivirajući pankreas na lučenje inzulina.

Maline su dobra zaštita protiv malignih bolesti, a i sprečavaju razmnožavanje stanica raka. Izvor su fitokemikalija i elagične kiseline. Od plodova se pripremaju malinov sirup i ocat koji jačaju srce, te štite od visoke tjelesne temperature i infektivnih bolesti. U 100 g malina imate samo 34 kcal, 84% vode, puno kalija, kalcija, magnezija i Vitamina C, a zbog velike količine vlakana, preporučuje se kod dijeta i za poboljšavanje probave.

Zato uživajte u ovim malim plodovima.

Od malina se prave sokovi, džemovi, pekmezi, suše se i najčešće koriste svježe za kolače, sladolede i druge deserte. Lako se zamrzava, pa je tako dostupna cijele godine. Malinovac, mirisni liker, jako je ukusan i teško ga je naći i kupiti, tako da ga trebate sami napraviti ili eventualno dobiti na poklon.

Kukuruzni kruh sa sirom i špinatom

Vrijeme je svježeg, mladog špinata pa ga ubacite malo i u ovaj ukusni kruh.

SASTOJCI:

Mjera je čaša od 2 dl ( nekad se to zvalo čaša od jogurta, ali sad su ih smanjili)
5 jaja
Žličica soli
1,5 čaša jogurta 
Pola čaše ulja ( može maslinovo)
2 čaše kukuruznog brašna
1 čaša bijelog pšeničnog brašna
2 žlice palente
1 prašak za pecivo
Oko 200 g sira Dragec ( suhi svježi sir ili neki tipa feta, samo tada pripazite na količinu soli)
1 velika žlica milerama ili kiselog vrhnja 
Dvije tri šake špinata ( rezati na trakice)

PRIPREMA

Pomiješajte brašna i prašak za pecivo u jednoj zdjeli. Miksajte jaja sa solju, dodajte ulje i druge tečne sastojke. Uspite brašnaste pa pomiješajte žicom ili kuhačom. Zatim dodajte sir i špinat, umiješajte i ulijte u namašćen kalup. Pecite oko 1h ( ovisi o kalupu i visini, ako pravite nisku u četvrtastom velikom kalupu probajte čačkalicom nakon 30 min.) prvo desetak min na 200 c onda do kraja na 180c.
Obavezno probajte čačkalicom.
Možete ga jesti i dok je topao, s vrhnjem ili jogurtom izvrsno!

Torta s malinama bez pečenja

Keksi i maline ili drugo bobičasto voće. Lagana krema i užitak je tu!

Jednostavno.

SASTOJCI:

150 g napolitanki ( lješnjak ili kakao )

150 g maslaca

100 g šećera

250- 350 g malina

400 g kermastog masnijeg sirnog namaza ( kao Philadelphia ili ABc ili sl. sa manje soli )

300 g jogurta

200 g vrhnja za šlag

malo soli

8 listića crvene želatine ( Ako imate samo bijelu, malo će se obojiti i od malinovca ili soka, a možete i maline izgnječiti ako želite roza kolač )

100 ml malinovca ili dr.crvenog likera, ako ne želite dodajte sok ili još 100 g jogurta

PRIPREMA:

Napolitanke sameljite ili stavite u čvršću vrećicu za duboko i zdrobite sa oklagijom. Otopite maslac i pomiješajte. Mrvice istresite na pladanj za posluživanje i stavite obruč. Poravnajte, pritisnite prstima da se spoje u koru i stavite u hladnjak da se stisne.

Krem namaz, jogurt i malo soli pomiješajte mikserom. Želatinu natopite sa 5 žlica hladne vode i ostavite da miruje 10 min. Zagrijte je likerom i šećerom, dok se želatina ne otopi. Ulijte je u smjesu s jogurtom i miješajte mikserom. Ulupajte vrhnje u šlag pa dodajte smjesi. Izjednačite je da bude sva kremasta. Ako volite manje kalorične kolače, stavite kremasti manje masni sir i umjesto šlaga, još toliko jogurta.

Obruč ostavite oko kore pa izlijte pola kreme, maline pospite po kremi, par ostavite za ukras, prelijte preostalom kremom i hladite min. 3 h. Nakon toga ukrasite malinama i sl. Obruč skinite prije služenja.