Čitam prošlotjedne komentara sa SBPeriskopa, pa i ja zaključujem i objavljujem: Hoće li već jednom netko od odgovornih izjasniti o ovom “potpuno negativnom trendu” vezano za kvalitetu zraka u Republici Hrvatskoj, ali i u Slavonskom Brodu? Danima je u Hrvatskoj osamnaest, dvadeset mjernih postaja ‘mjere’ 24-satne prosjeke lebdećih čestica PM2.5 iznad 25 µg/m3 (https://iszz.azo.hr/iskzl/index.html)!!
Nažalost, Slavonski Brod i dalje prednjači s onečišćenim zrakom. Već dvadeset i drugi dan su brodske mjerne postaje kontinuirano u CRVENOM (onečišćeni zrak), ŽARKO CRVENOM (jako onečišćeni zrak) i LJUBIČASTOM (izuzetno onečišćeni zrak). No nemaju Brođani nikakve povratne informacije ni od Vlade, ni od Ministarstva, ni od lokalne, pa ni od regionalne uprave!
Također se pitam, kada će netko od odgovornih izjasniti o katastrofalnom stanju brodskog zraka! Tu mislim prvenstveno o stanju zraka u posljednjih 5 - 6 godina jer faktički osim na jednoj sjednici Povjerenstva za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu u ožujku 2021. godine, uopće nismo čuli zvanični stav Ministarstva zaštite okoliša.
Da, kako je sve više vidljivo, Slavonski Brod, nakon što je na karti Europske agencije za okoliš (EEA) po prosječnoj dvogodišnjoj koncentraciji lebdećih čestica PM2.5 prije tri godine bio na 3. mjestu, pretprošle godine na 6., prošle godine na neslavnom prvom (1.), kao i ove godine(!) i iduće godine će ponovo završti na prvom (1.) mjestu!!! Kako smo nedavno zaključiči, tu više nema nikakve dileme!
Na to nam ukazuju i podaci iz aplikacije Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj. Srednja vrijednost (tj. prosjek) koncentracije lebdećih čestica PM2.5 ove i prošle godine, od 01.01.2023. do 31.10.2024.god. u Slavonskom Brodu iznosila je 25,035 µg/m3, što je iznad granične vrijednosti za lebdeće čestice PM2.5!!! Dok tjedan dana kasije (od 01.01.2023. do 08.11.2024.god.) srednja vrijednost je iznosila 25,491 µg/m3!!!
Zaista, kad pogledam najnovije izjave, makar su one izrečene u Saboru i to sa strane sadašnjeg državnog tajnika Željka Vukovića iz Ministarstva zaštite koliša i zelene tranzicije, vidimo da one “baš (kako u jednom komentaru piše) i ne piju vodu”. Ne toliko zbog istinitosti izjave, nego zbog spremnosti da se nešto učini.. Inače Vuković je izjavio:
“... Slavonski Brod zbog svog geografskog položaja dodatno (je) u nezavidnoj situaciji jer veliki dio onečišćenja potječe iz susjednih zemalja, 30-tak posto onečišćenja dolazi iz Bosne i Hercegovine.” Pa državni tajnik Vuković je najavio pokretanje inicijative za sastankom s vlastima u Bosni i Hercegovini na tu temu (https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/sabor-u-hrvatskoj-17-crnih-tocaka-po-kvaliteti-zraka-11846485).
Nadalje, još uvijek nije Brođanima poznato dokle je stiglo s Javnom raspravom u postupku izmjene i dopune uvjeta okolišne dozvole za postojeće postrojenje/odlagalište otpada „Vijuš-jug“, operatera TD Komunalac d.o.o. iz Slavonskog Broda, koja se provodila od 6. rujna do 7. listopada 2024. godine. Zatraženo je sa strane eko-aktivista uvid u točan podatak, koliko je bilo očitovanja o predloženim proširenjima na odlagalištu otpada Vijuš-Jug? Također i to, što dalje slijedi, kada bi taj postupak oko Javne rasprave mogao bi završiti? Ali, još ništa…
Na sreču, ovih dana ćemo saznati na planiranoj tiskovnoj konferenciji, što su članovi Građanske inicijative ‘Stop-Vijuš’ saznali u Ministarstvu još tamo početkom listopada(?)!
Potpuno su nejasna nastojanja lokalne vlasti koja se odnose na proširenja odlagalište otpada ‘Vijuš Jug’. Još ranije smo zaključili, postavlja se pitanje vezano za samo lokaciju Odlagališta s obzirom na stambenu zonu? Već nakon proširenja odlagališta 2022. godine s 4 nove kazete za odlaganje otpada, odlagalište je došlo na udaljenosti značajno kraćoj (cca 120 metara) od propisane (500 metara) od prvih naseljenih objekata!
Također proširenjem odlagališta u kompletnosti će se dovesti tog istog (u par sto metara) u neposrednu blizini gradskih bazena (otvorenih i zatvorenih), gradske sportske dvorane, kajak-kanu kluba i gradskog nogometnog stadiona, ali i vrlo blizu i rijeke Save i gradskog rekreacijskog centra Poloj na Savi, tog jedinstvenog prirodnog fenomena u Hrvatskoj. Nikako nije zanemarivo da takvo prošireno odlagalište sa svim predviđenim sadržajem bilo bi na udaljenosti manjoj od kilometra do kilometar i pol od najužeg središta grada Slavonskog Broda!!!
Zato se tražilo sa strane svih članova Građanske inicijative ‘Stop-Vijuš’ da se odlagalište otpada ‘Vijuš-Jug’ trajno zatvori, a odlagalište s predviđenim (novim) sadržajem na Vijušu izmjesti na Brođanima prihvatljivu lokaciju!!! Ako uopće to ima smisla, budući da se Ministarstvo tvrdi: “Vijuš - jug je uređeno odlagalište na kojem se odlaže na sanitaran način. Odlagalište je planirano za aktivno odlaganje otpada do otvaranja centra za gospodarenje otpadom za to područje "Šagulje", odnosno do kraja 2028. godine.”.
Pa potpuno nejasno zašto se kompostana, pretovarna stanica, sortirnica otpada i kazeta za odlaganje otpada planiraju graditi na lokaciji Odlagališta otpada na Vijušu, kada faktički takav sustav maksimalno bi se primjenjivalo samo 3 ili 4 godina: 2025. (djelomično), 2026., 2027. i 2028. (djelomično)!!!
Opet s druge strane vidim kako Zamjenica Pučke braniteljice iznova počela s ‘bombardiranjem’ odgovorne. Da, ovih dana smo u Eko-Integralu zaprimili dopise Zamjenica Pučke braniteljice Dijane Kesonja, koje dopise je ona uputila 31. listopada 2024. godine:
GRADU SLAVONSKI BROD, Uredu gradonačelnika; NASTAVNOM ZAVODU ZA JAVNO ZDRAVSTVO BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE; MINISTARSTVU ZDRAVSTVA, Kabinetu ministra i MINISTARSTVU ZAŠTITE OKOLIŠA I ZELENE TRANZICIJE, Upravu za klimatsku tranziciju,
slijedom zaprimljenih predstavki građana Slavonskog Broda iz svibnja i lipnja 2023. godine te novih podnesaka građana iz travnja, lipnja te više puta iz listopada 2024. godine zbog onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu.
Očekuju se odgovori iz spomenutih uprava i institucija u roku od 30 dana od primitka dopisa, sukladno čl. 25. Zakona o pučkom pravobranitelju (NN, br. 76/12). No na kraju svakako moramo primjetiti, odgovorni iz područja zaštite okoliša su totalno neodgovorni kada je riječ o Slavonskom Brodu! Pa je veliko pitanje: Kada će Brođani saznati u kojoj su fazi rješavanja njihovih problema iz područja zaštite okoliša?