Ovih dana se provodi Javna rasprava u postupku izmjene i dopune uvjeta okolišne dozvole za postojeće postrojenje/odlagalište otpada „Vijuš-jug“, operatera TD Komunalac d.o.o. iz Slavonskog Broda. Već duže vrijeme se zna da će se održati "javno izlaganje s nazočnim predstavnicima operatera i izrađivačima Stručne podloge, na  kojem će  se raspravljati  i neposredno odgovarati  na postavljena pitanja nazočne  javnosti i zainteresirane  javnosti, … (i to) dana 1. listopada 2024. god. (utorak) u 11,00 sati u velikoj vijećnici Brodsko-posavske županije, Petra Krešimira IV. br. 1, u Slavonskom Brodu.”!!!

Aktivnosti Građanske inicijative 'Stop Vijuš’

Moram upoznati sve zainteresirane da već skoro 3 mjeseca zabrinuti građani s područja Mjesnog odbora Josip Juraj Strossmayer, ali i drugih dijelova grada Slavonskog Broda, zbog najavljene izgradnje kompostane, pretovarne stanice, sortirnice otpada, nove kazete za odlaganje azbesta i drugih popratnih objekata na Vijušu, pokušavaju doći do povratnih informacija. Nažalost, vrlo često oni na drugoj strani naiđu na spuštene telefone, ili i do nepotpunih i krivih informacija.

Građanska inicijativa 'Stop Vijuš' je jedna od svijetlih točaka u cijeloj priči. Njeni članovi, eko-aktivisti nastoje maksimalno pomoći zabrinutim građanima. Tako na pretposljednjem sastanku Koordinacije članova Inicijative, nazočni članovi su pojedinačno iznosili svoja mišljenja i zaključke o ocjeni uspješnosti aktivnosti koje su se provodile u cilju animiranja i aktiviranja što šireg građanskog protivljenja širenju odlagališta otpada Vijuš, izgradnji kompostane, kazete za azbest, pretovarne stanice i sortirnice. Članovi Inicijative su odradili Javnu tribinu, višestruko potpisivanja peticija, prosvjede, dodatno medijsko informiranje… Nažalost to više na društvenim mrežama, nego u javnim medijima. Jasno da su komunicirali prema medijima, ali su bili nedovoljno i nekvalitetno medijski popraćene “zbog kontinuirane medijske opstrukcije većeg dijela lokalnih urednika, zbog snažnog utjecaja lokalnih vlasti na na njih.”.

Ovih dana krenuli su dalje. Tako smo u subotu ponovo ih mogli ih vidjeti na Tržnici, gdje su od 8 00 do 12 00 sati skupljali primjedbe vezane za Javnu raspravu o proširenju odlagališta otpada Vijuš, a također su pružali dodatne informacije zainteresiranim građanima o razvoju situacije, pa i o Javnoj raspravi.

 Stanje brodskog onečišćenog zraka koji bi se trebao uvažiti na Javnoj raspravi

Europska agencija za okoliš (EEA) je 21. kolovoza 2024. god. objavila novu kartu o kvaliteti zraka u EU (https://www.eea.europa.eu/themes/air/urban-air-quality/european-city-air-quality-viewer). Slavonski Brod je na toj karti i ove godine na prvom (1.) mjestu od 372 grada u Europskoj uniji, po prosječnoj dvogodišnjoj (2022. i 2023.) koncentraciji lebdećih čestica PM2.5 od 26,5 µg/m3! Prije tri godine, 2021. godine Slavonski Brod je bio na 3. mjestu, pretprošle godine na 6., dok prošle godine isto na neslavnom prvom mjestu (1.). I onda, kako je objavljeno i ove godine na prvom mjestu!!! To su činjenice koje nakon skoro 16 godina svima poznatog stanja brodskog onečišćenog zraka treba uzeti u obzir kod bilo kakvog proširenja trenutačno postojećeg odlagališta otpada na Vijušu.

Usput, pogledajmo trenutno stanje zraka u Slavonskom Brod, tj. u mjesecu rujnu. Već sada se vidi da onečišćenje brodskog zraka se nastavlja i ove jeseni (prilog). Mjerna postaja na Jelasu (SB1) već dosada je više dana iskazivala povećani 24-satni prosjek lebdećih čestica iznad 25 µg/m3 i to kontinuirano, većinom od 20 do 25 sati: 6., 8., 19., 22., 24. i 26. rujna.  U isto vrijeme ostale mjerne postaje u RH nisu imale tako veliko i kontinuirano onečišćenje. Osim možda postaja Osijek-2, koja je imala nešto manje (od 25 -30%) prekoračenja nego na Jelasu i još i par postaja (Koprivnica-1, Kutina-2 i Slavonski Brod-2) koje su u intervalu 4. -  6. rujna bile skoro kontinuirano onečišćene lebdećim česticama PM2.5!

Mjerna postaja na Jelasu je u rujnu, to često kao jedina postaja u Hrvatskoj bila u CRVENOM (onečišćeni zrak) i to: 5., 6., 8., 19., 22., 23., 24., 25. i 26. rujna. A to je i po ocjeni stručnjaka zabrinjavajuće! Ali izgleda ne i za DHMZ i, MZOZT… Još uvijek nismo čuli njihovu reakciju,

Odlagalište na Vijušu s predviđenim sadržajem treba izmjestiti na prihvatljivu lokaciju  

Iz dostupnog materijala i Odgovora Ministarstva zaštite okoliša i zelene transicije od 6. rujna 2024. godine na Otvoreno pismo Građanske inicijative ‘Stop Vijuš’ je vidljivo da među  postupcima posljednji je bio da “Ministarstvo je na zahtjev nositelja zahvata Grada Slavonski Brod … provelo postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš i 12. studenoga 2018. godine donijelo Rješenje da nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš uz provedbu mjera zaštite okoliša i programa praćenja stanja okoliša iz rješenja od 4. rujna 2006. i  21. siječnja 2016. godine sukladno izmjenama, te da nije potrebno provesti glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu.”.

No, ako je riječ o ekološkoj mreži, moramo primjetiti da gore spomenute ocjene vezane za brodski onečišćeni zrak se odnose na interval od 2019. do 2023. godine, a Ministarstvo svoje Rješenje je donijelo u studenom 2018. godine! S tim da ni ovogodišnji podaci za lebdeće čestice PM2.5 ništa nisu bolji, što više, pojavio se i još jedan dodatni problem i to je prizemni ozon (O3)! Zato se traži da se obavezno provedi postupak procjene utjecaja na okoliš na kompletnu “predmetnu izmjenu zahvata (koja) obuhvaća … izmjenu lokacije kompostane, sortirnice i pretovarne stanice unutar obuhvata odlagališta Vijuš-Jug, izgradnju nove odlagališne plohe s 4 kazete, reciklažnog dvorišta, centra za ponovnu uporabu, vodonepropusnog bazena za procjedne vode, strojarnice, toplinske i transformatorske stanice te dodatne prometnice.”. Tu se još dodatno pojavljuje i problem s bakljama za spaljivanje plinova, koje se dosada nigdje nisu spomenute, ali i problem s kazetom za odlaganje azbesta, što se tu i tamo spominje, ali ipak se ne uzima u analizu!

Na kraju posebno treba istaći osnovni problem koji se odnosi na odlagalište otpada ‘Vijuš Jug’, a to se odnosi na njegovu lokaciju s obzirom na stambenu zonu. Već nakon proširenja odlagališta 2022. godine s 4 nove kazete za odlaganje otpada, odlagalište je došlo na udaljenosti značajno kraćoj (cca 120 metara) od propisane (500 metara) od prvih naseljenih objekata! Također proširenjem odlagališta u kompletnosti će se dovesti tog istog (u par sto metara) u neposrednu blizini gradskih bazena (otvorenih i zatvorenih), gradske sportske dvorane, kajak-kanu kluba i gradskog nogometnog stadiona, ali i vrlo blizu rijeke Save i gradskog rekreacijskog centra Poloj na Savi, tog jedinstvenog prirodnog fenomena u Hrvatskoj. Nikako nije zanemarivo da takvo prošireno odlagalište sa svim predviđenim sadržajem bilo bi na udaljenosti manjoj od kilometra do kilometar i pol od najužeg središta grada Slavonskog Broda!!!

  Traži se da odlagalište otpada ‘Vijuš-Jug’ trajno zatvori, a odlagalište s predviđenim (novim) sadržajem na Vijušu izmjesti na Brođanima prihvatljivu lokaciju!!!