Rezultati su i dalje nezadovoljavajući. Brođani i dalje udišu onečišćen zrak! Sve je očiglednije da Brođanima nije omogućeno konzumiranje svojih ustavnih prava; pravo na čisti zrak!
Treća godišnjica osnivanja 'Građanske inicijative'
Ovih dana se obilježava (zvanična) treća godišnjica osnivanja 'Građanske inicijative za čisti zrak u Slavonskom Brodu', makar je ona neslužbeno i puno ranije djelovala, kao i ostale brodske ekološke udruge, pa i sami Brođani u zaštiti u zraka i okoliša od onečišćenja iz prekosavske rafinerije.
U međuvremenu u rujnu prošle godine ‘Građanska inicijativa' koja je do tada djelovala kao koordinacija udruga i pojedinaca u borbi za čisti zrak, uspješno je promijenila svoj pravni status, a i područje djelovanja i organizirala se kao udruga za zaštitu zraka, vode i tla, kao i prirode pod nazivom: ‘Građanska inicijativa – udruga za zaštitu okoliša i prirode’, s težnjom da u budućnosti djeluje kao zajednica za zaštitu okoliša i prirode!
Vezano za te smjernice obavljeni su već i prvi razgovori u Gradu sa zamjenikom gradonačelnika, Hrvojem Andrićem, a također i djelatnicima 'Razvojne agencije Grada'. Postoji nada kako bi se taj posao možda mogao realizirati za dobrobit Brođana još u tijeku 2014. godine.
Česta onečišćenje zraka u prosincu i u prvoj polovici siječnja
Neovisno da je ovih dana određeno zatišje i onečišćenje zraka trenutno je svedeno na minimum, Brođani sa dosada postignutim ne mogu biti nikako zadovoljni. Što više, sve više je očigledno, kako najviše zbog nedostatka sinergije i slabe komunikacije Ministarstva zaštite okoliša, kao i regionalne i lokalne uprave s brodskim ekološkim udrugama, akcijama i inicijativama, pa indirektno i samim Brođanima, zbog čega najviše ispaštaju baš oni, dosada nije odrađeno skoro ništa od onog što se zahtjeva sa strane civilnog sektora, prvenstveno od ‘Građanske inicijative' i drugih akcija i ekoloških udruga, a ponekad i od same regionalne i lokalne vlasti.
Uz sve to, svi događaji vezano za zadnja onečišćenje zraka u prosincu i u prvoj polovici siječnja, izazivaju veliku sumnju, neovisno od sastanaka koji su krajem studenog održani u Slavonskom Brodu i u Zagrebu s vlasnicima i predstavnicima Rafinerije, u povoljan ishod svih dosadašnjih obećanja.
Previše toga se dosada obećavalo i skoro ništa nije realizirano. Prošla godina, a naročito već spomenuti interval krajem prošle i početkom ove godine, bio je zabrinjavajući zbog prevelikih koncentracija i kontinuiranih onečišćenja sumporovodikom, sumporov dioksidom, benzenom i lebdećim česticama PM 2,5.
Rekordna onečišćenje zraka, dalje bez odgovora
Dovoljno je spomenuti da početkom siječnja ove godine u dva dana za redom u Sl. Brodu mjerene su enormne visoke i dosada najviše satne koncentracije sumporovodika (220 µg/m3) i sumporov dioksida (746 µg/m3).Također je u prosincu mjerena satna koncentracija lebdećih čestica od 276,5 µg/m3, a benzena više puta iznad 40 µg/m3, a granična vrijednost (na godišnjoj razini) je 5 µg/m3! No, još više zabrinjavaju kontinuirane (desetak i više sati) visoke koncentracije spomenute tvari.
Vezano za mjerenjima nikako se ne smije zaboraviti na rekordne visoke koncentracije lebdećih čestica PM 2,5, zabilježenih 30. rujna na 1. listopada 2013. godine. Nakon što su nekoliko sati mjerene satne koncentracije oko i iznad 1000 µg/m3, u 23 00 sata je izmjerena koncentracija lebdećih čestica PM 2,5 od (katastrofalne) 1302 µg/m3, a granična vrijednost (na godišnjoj razini) je 25 µg/m3!
Na žalost, takve alarmantne koncentracije onečišćujućih tvari dovode do potpune zabrinutosti građana Slavonskog Broda za vlastito zdravlje, a pogotovo zdravlje brodske djece. Tako, Brođani polaku postaju svjesni da su postali kolateralne žrtve ove nikako korektno definirane i još uvijek mnogima nejasne situacije.
Ako isključujemo razne više nekorektne i neargumentirane insinuacije, nikada nikakvo relevantno objašnjenje vezano za spomenuta ili druga alarmantna prekoračenja onečišćenja zraka, nije stiglo do Brođana. Također nemamo ni povratnu informaciju o u svibnju provedenoj ekološkoj inspekciji sa strane Državne inspekcije RS. Brođani su dalje bez odgovora.
O čemu se tu radi?
Od 1991. godine do kraja 2008. godine Rafinerija zbog oštećenja i djelomičnog devastiranja nije radila. Od dana 14. veljače 2007. godine kada je ruska tvrtka 'Zarubežnjeft' postala većinski vlasnik Rafinerije, počele su pripreme za obnovu rada u Rafineriji. Tako dana 27. studenog 2008. godine Rafinerija je počela sa radom s proizvodnim kapacitetom od 1,2 milijuna tona naftnih derivata godišnje.
Vrlo brzo su Brođani ustanovili da prve rekonstrukcije na postrojenjima nisu baš najbolje izvedene, a da je moguće kako u Rafineriji u preradi se koristi neadekvatna, a vjerojatno sumporom 'bogata' nafta.
Slijedili su česti usmeni i pismeni prigovori, mnogobrojni sastanci, okrugli stolovi i tiskovne konferencije na temu onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, dogovori sa nekoliko, točnije četiri ministra zaštite okoliša RH Vlade, posjeti ministara u Slavonski Brod, pa brojna nerealizirana obećanja iz Ministarstva; tipa nova mjerna postaja ili „Vlada razmatra tužbu BiH“, a onda i prosvjedi Brođana, formiranje raznih radnih grupa, sastanaka ministra zaštite okoliša RH sa predstavnicima Vlade RS i BiH, vlasnicima Rafinerije, a na kraju i predstavnicima Vlade Rusije.
Ali rezultati su i dalje nezadovoljavajući. Brođani i dalje udišu onečišćen zrak(!), što se vidi iz maloprije spomenutih podataka, a sigurno će na to ukazati i analiza provedena i objavljena u „Godišnjem izvješću ocjene kvalitete zraka u Slavonskom Brodu za 2013. godinu“, koji izvještaj se očekuje za koji dan.
Brođani imaju pravo na čisti zrak
Neovisno što je ‘Građanska inicijativa' od početka inzistirala, da Vlada i nadležna ministarstva RH, poštujući ustavnu obvezu, bilateralno sa BiH, odnosno Republikom Srpskom osiguraju primjenu svih međunarodnih konvencija za ekološke norme i tako trajno osiguraju čist zrak građanima grada Slavonskog Broda, do dan danas nije potpisan međudržavni Sporazum između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o suradnji u području zaštite okoliša i održivog razvoja.
Također, nikada nije profunkcionirala ni međugranična uloga DUZS (služba „112“), kako bi se uspostavila između dvije granične regije on-line veza da bi građani u danom trenutku bili upozoreni o visokom (alarmantnom) onečišćenju zraka.
Ako svemu tome se dodaju najnovije informacije objavljene na internetu, da “Jadranski naftovod (Janaf) izvijestio je … da je s Naftnom industrijom Srbije (NIS) i Optima Grupom sklopio ugovore o transportu nafte za ovu godinu“, a da "s Optima Grupom sklopljen je ugovor o transportu 1.150.000 tona nafte za potrebe Rafinerije nafte Brod…“, sve je očiglednije da Brođanima nije omogućeno konzumiranje svojih ustavnih prava; pravo na čisti zrak! No, i Brođani, kao i svaki drugi državljanin Hrvatske, imaju pravo na čisti zrak!