Slučaj sina Ivana Đakića (21), sina saborskog zastupnika Josipa Đakića i predsjednika HVIDRA-e, ponovno je otvorio tešku temu zločina iz mržnje, odnosno njihova sprječavanja i efikasnog sankcioniranja. Provjerili smo što kažu statistike, čime je najčešće motiviran govor mržnje i gdje je zakazao sustav sankcioniranja
Đakić mlađi izazvao je sablazan u javnosti jer je na pravoslavni Božić na svoj profil na Facebooku postavio fotografiju osobe s ustaškim znakovljem koja u ruci drži odrubljenu glavu osobe s četničkim oznakama. Uz fotografiju je napisao 'Svim ‘prijateljima’ srbićima sretan božić'. Iako je Ivan Đakić vrlo brzo obrisao tu objavu te se ispričao, policija ga je uhitila te je proveo noć u pritvoru. Vlada je osudila njegov postupak nazvavši ga govorom mržnje. Hoće li nadležne državne institucije Đakićev postupak jednako promatrati te ga primjereno kazniti, tek ćemo vidjeti.
Otkako je u Kazneni zakon uvedeno kazneno djelo javnog poticanja na nasilje i mržnju 1. siječnja 2013. godine, do 31. prosinca 2017. godine policija je evidentirala ukupno 65 takvih kaznenih djela.
Po godinama, policija je evidentirala: 2013. godine - 13 kaznenih djela, 2014. godine - 15 kaznenih djela, 2015. godine - sedam kaznenih djela, 2016. godine - 12 kaznenih djela i 2017. godine - 18 kaznenih djela, od čega šest na Facebooku. U jedanaest mjeseci 2018. godine evidentirano je 19 kaznenih djela koja se ubrajaju pod javno poticanje na nasilje i mržnju, podaci su do kojih je došao N1.
'Što se tiče policijskog postupanja u slučaju govora mržnje, ako su govorom mržnje ostvarena obilježja kaznenog djela javnog poticanja na nasilje i mržnju, nad počiniteljem policija provodi kriminalističko istraživanje te se protiv počinitelja nadležnom Državnom odvjetništvu podnose odgovarajući optužni akti', objasnili su proceduru u MUP-u.
Ugledajmo se u Estoniju
No na nepravilan tretman govora mržnje u posljednjem je izvješću za 2017. godinu upozorila pučka pravobraniteljica Lora Vidović. Iako se, naime, u zakonskom okviru striktno propisuje zatvorena lista motiva zločina iz mržnje, iz podataka MUP-a proizlazi da je u dva slučaja netrpeljivost prema osobama druge regionalne pripadnosti okarakterizirana kao zločin iz mržnje, a u jednom slučaju institut zločina iz mržnje primijenjen je zbog toga što je djelo počinjeno na trudnici.
Zločin iz mržnje kazneno je djelo počinjeno zbog rasne pripadnosti, boje kože, vjeroispovijesti, nacionalnog ili etničkog podrijetla, jezika, invaliditeta, spola, spolnog opredjeljenja ili rodnog identiteta druge osobe te se ne smije koristiti šire od toga, smatra pučka pravobraniteljica u izvješću za 2017. godinu.