U intervjuu za beogradsku Politiku sirijski predsjednik Bashar Al-Assad je rekao kako je Rusija vrlo ozbiljna i odlučna da nastavi borbu protiv terorizma, dok Amerikanci svoju politiku temelje na drugačijim vrijednostima. SAD za vlastite interese kao kartu u geopolitičkoj igri koriste teroriste, čime na drugoj strani štete interesima drugih zemalja u svijetu. Zbog toga su Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici krivi za neuspjeh najnovijeg primirja, jer su terorizam i teroristi karta na koju žele igrati u sirijskoj areni

Sirijski predsjednik Bashar Al-Assad je istaknuo da su zapadne zemlje htjele koristiti humanitarnu krizu kao izgovor da još više interveniraju u Siriji, bilo vojno ili podupirući teroriste. Razgovor sa sirijskim predsjednikom je vodi novinar Miroslav Lazanski i u nastavku možete pročitati cijeli sadržaj intervjua.

Politika: Gospodine predsjedniče, zašto najnovije primirje u Siriji nije uspjelo? Tko je za to kriv?

Bashar Al-Assad: Zapravo je Zapad, uglavnom SAD, vršio pritisak u vezi primirja. Oni uvijek traže prekid vatre samo kada su teroristi u lošoj situaciji, nikad zbog civila. Pokušavali su iskoristiti primirja kako bi podržali teroriste, dali im logističku podršku, naoružanje, novac,… sve, samo kako bi ponovno ojačali i napali nas. Dakle, tko je kriv? Sjedinjene Države i njihovi saveznici, zapadne zemlje, jer su za njih teroristi i terorizam karta na koju žele igrati u sirijskoj areni. Stoga oni nikada nisu bili protiv terorista. Oni podržavaju teroriste kako bi vodili rat iscrpljivanja protiv Sirije, protiv Irana, protiv Rusije. Zato su, ne samo za primirje, nego za svaki pokušaj u vezi prekida vatre ili političkog pomaka i političke inicijative, za svaki neuspjeh bile krive Sjedinjene Države.

Politika: Ali koje zemlje podupiru terorizam? Saudijska Arabija? Katar?

Bashar Al-Assad: Saudijska Arabija, Katar, Turska ...

Politika: Turska?

Bashar Al-Assad: Zato što su došli preko Turske, uz potporu vlade,… izravnu potporu vlade i države, naravno.

Politika: U novcu ili naoružanju?

Bashar Al-Assad: Recimo, davanjem zelenog svjetla za oboje, na prvom mjestu. Drugo, američka koalicija, koja sebe zove "međunarodnom koalicijom", mogla je dronovima vidjeti  ISIL kako krade našu naftu i prevozi je kamionima za Tursku…

Politika: Kažete sirijsku naftu?

Bashar Al-Assad: Sirijsku,… iz Sirije u Tursku, pod nadzorom njihovih satelita i dronova, a da nisu uradili ništa. Onda su intervenirali Rusi i počeli napadati konvoje, položaje i utvrde ISIL-a. Tada je ISIL počeo slabiti i gubiti teritorij. Dakle, Zapad je dao zeleno svjetlo zemljama poput Turske, Saudijske Arabije i Katara. Zapravo, SAD u tim zemljama ima marionetske vlade,… marionete Zapada, teroristi u Siriji su njihova produžena ruka.

Politika: No, novac od trgovine naftom, kome je išao? Turskoj?

Bashar Al-Assad: U partnerstvu između ISIL-a i Turske. Dio novca ide ISIL-u, jer mu treba za regrutiranje i plaće njihovih boraca. Zato je ISIL rastao prije ruske intervencije, te se širio u Siriji i Iraku. A dio novca ide dužnosnicima turske vlade, uglavnom Erdoganu i njegovoj obitelji.

Politika: Gospodine predsjedniče, vjerujete li da se Rusi i Amerikanci nikada neće moći složiti oko Sirije? Mogu li Rusija i SAD biti partneri u borbi protiv terorista u Siriji?

Bashar Al-Assad: Nadamo se, ali u stvarnosti - ne, iz jednostavnog razloga  jer Rusi temelje svoju politiku na vrijednostima, a SAD na interesu. Vrijednosti su da se poštuje međunarodno pravo i da se bori protiv terorizma, a interes je ako imate teroriste koji vladaju našom regijom, ali i koji će utjecati ne samo našu regiju, nego na Europu, Rusiju i ostatak svijeta. Dakle, Rusi su vrlo ozbiljni i vrlo odlučni da nastave borbu protiv terorista, dok Amerikanci svoju politiku temelje na drugačijim vrijednostima. SAD za vlastite interese koriste teroriste kao kartu u geopolitičkoj igri, a na drugoj strani time štete interesima drugih zemalja u svijetu.

Politika: Uzmimo situaciju oko bombardiranja sirijske vojske u blizini zračne luke u Deir Ez-Zor ... Kako se dogodio američki zračni napad na sirijsku vojsku? Je li to bilo slučajno ili ne?

Bashar Al-Assad: To je bio napad osmišljen od strane američkih snaga, jer se ISIL zbog sirijske, ruske i iranske suradnje počeo smanjivati, kao što je u mnogim područjima Sirije poražen Al-Nusra Front, sirijska podružnica Al-Qaede. Amerikanci su željeli potkopati položaje sirijske vojske i napali su našu vojsku u Deir Ez-Zoru. To nije bilo slučajno, jer je napad trajao više od jednog sata, a udari su provedeni više puta. Osim toga, oni su napali vrlo veliku površinu. Nisu napali jednu zgradu, da bi mogli reći "kako su pogriješili". Oni su napali tri velika brda, a ne druge skupine susjedno od naših položaja, iako znaju da u Deir Ez-Zoru postoji samo ISIL. Tamo nema, kako je oni zovu, "umjerene opozicije". Dakle, to je bio napad smišljen kako bi se ISIL-u omogućilo da zauzme taj položaj. ISIL je napao ta brda i zauzeo ih u manje od jednog sata nakon napada.

Politika: Dakle, ISIL je napadao sirijske položaje nakon američkog ...?

Bashar Al-Assad: Manje od jedan sat, u manje od jednog sata je ISIL napao ta brda. Zar to ne znači da ISIL okupio svoje snage za napad, jer je znao da će Amerikanci napasti sirijski položaj? To znači da su bili spremni. To je eksplicitan i čvrst dokaz da Amerikanci podržavaju ISIL i koriste ga za promjenu ravnoteže snaga prema njihovom političkom programu.

Politika: A nakon toga, što je rekla Amerika?

Bashar Al-Assad: Rekli su da im žao, ali se nisu izvinuli.

Politika: Gospodine predsjedniče, tko je odgovoran za napad na konvoj Crvenog križa u blizini Aleppa?

Bashar Al-Assad: Definitivno terorističke skupine u Aleppu, jer su one jedine kojima je to bilo u interesu. Kada smo najavili primirje u Aleppu, oni su to odbili. Rekli su: "Ne, mi ne želimo nikakvo primirje." Oni su odbili da bilo kakvi konvoji uđu u istočni Aleppo. To su rekli javno, više puta, i to nije naša propaganda. Dakle, njime je bilo u interesu da se konvoj napadne, a ne nama. Osim toga, to je područje u kojem nema sirijskih vojnika, a tada sirijski i ruski zrakoplovi nisu letjeli. No, sve je iskorišteno kao dio propagande, kao dio priča protiv Sirije na Zapadu i da smo mi napali taj humanitarni konvoj. Cijeli svet sada prati rat u Siriji kroz zapadnu propagandu, jer im treba povod za humanitarnu intervenciju. To je sada maska Zapada. Oni žele iskoristiti humanitarnu masku kako bi imali izgovor da još više interveniraju u Siriji, a kad kažem intervenirati to znači ili vojno ili podupirući teroriste.

Politika: To je poput situacije u bivšoj Jugoslaviji, kada su se u ratu u Bosni i Hercegovini i Kosovu također koristili humanitarni problemi.

Bashar Al-Assad: To je bilo drugačije doba, možda i drugačiji oblik rata, ali je u suštini isto, i ono što se dogodilo u vašoj zemlji, sada se događa u našoj.

Politika: A zapadna propaganda govori o problemu korištenja kemijskog oružja i barel-bombi.

Bashar Al-Assad: I to također, jer moraju pokazati crno-bijelu sliku u kojoj imate vrlo jakog negativca protiv jako, jako dobrog momka. Jednako kao priči Georgea W. Busha u ratu u Iraku i Afganistanu. Dakle, oni su htjeli iskoristiti iste naslove ili pojmove u svojoj pripovijesti, samo kako bi u svojim zemljama izazvali emotivnu reakciju javnog mnijenja, koja im je potrebna ako se žele miješati u sukob, ili izravno kroz vojne napade, ili kroz podršku njihovim opunomoćenicima, a u našoj regiji su to  teroristi.

Politika: Vidim vijesti zadnjih dana i da je Amnesty International osudio terorističke skupine zbog korištenja kemijsko oružje u Aleppu.

Bashar Al-Assad: U Aleppu, točno. To se dogodilo prije nekoliko dana. Ali bez obzira na te kemijske napade, mi smo jučer objavili da su teroristi tijekom posljednja tri dana ubili više od 80 nedužnih civila u Aleppu, a ranjenih je više od 300. O njima se ništa ne piše u zapadnim mainstream medijima. To nitko ne vidi i ne čuje. O tim se ljudima ništa ne govori. Oni su samo izdvoje neke slike i neke incidente na području pod kontrolom terorista i to koriste u svom  političkom programu da osude i okrive sirijsku vladu, a ne zato što su zabrinuti za Sirijce ili što brinu o našoj djeci i civilima, o civilizaciji, o infrastrukturi. Oni ne brinu o tome i sve uništavaju. Zapravo, oni samo vode brigu o onome što služi njihovim interesima.

Politika: A sada, pričajmo o vašoj vojsci… Vi ste vrhovni zapovjednik Sirijske Arapske Vojske. Ima li danas Vaša vojska kemijsko oružje?

Bashar Al-Assad: Ne, ne. 2013. godine smo predali sav naš arsenal. Sada ga više ne nemamo. No, čak i prije toga, nikada ga nismo koristili. Mislim, kad se govori o korištenju kemijskog oružja od strane vlade, to znači da bi trebali govoriti o tisućama žrtava na jednom mjestu i u vrlo kratkom vremenu. Nikada nismo imali takve incidente, bez obzira što pišu zapadni mediji.

Politika: Kada mislite da će završiti rat?

Bashar Al-Assad: Kada? Uvijek kažem da nam je potrebno manje od jedne godine za riješiti sve svoje unutarnje probleme, jer oni unutra nisu toliko komplicirani. Sve postaje složeniji kada imate uplitanja više stranih sila. Kad bi svi stranci ostavili Siriju na miru, probleme kao Sirijci možemo riješiti u nekoliko mjeseci, za manje od godinu dana. To je vrlo jednostavno, ali pod uvjetom da ne postoje smetnje izvana. Naravno, nema realnih izgleda za to, jer svi znaju da Sjedinjene Države žele potkopati položaj Rusije kao velike sile, uključujući u Siriji. Saudijska Arabija godinama pokušava uništiti Iran, a Sirija je mogla biti mjesto gdje će se to dogoditi, barem prema njihovom načinu razmišljanja. Ali, kažem, mi smo u stanju riješiti situaciju kada bi sve strane sile ostavile Siriju na miru. Mi uopće nemamo problema u rješavanju naših unutarnjih pitanja. Kako? Prije svega, treba zaustaviti podršku teroristima od strane zemalja kao što su Turska, Saudijska Arabija i Katar, ali i kada bi Zapadu, prije svega SAD, prestali podržavati teroriste u Siriji. Tada uopće ne bi bilo teško riješiti naš problem.

Politika: Gospodine predsjedniče, je li istina da je Sirija posljednja socijalistička zemlja u arapskom svijetu?

Bashar Al-Assad: Danas, da. Ne znam kakva će biti u budućnosti. Mi smo socijalisti, ali, naravno, ne zatvorenog tipa.

Politika: Humani socijalizam, jer je vaša vlada podupire subvencionirano obrazovanje, recimo, poput švedskog tipa socijalizma.

Bashar Al-Assad: Ne znam puno o švedskom tipu, ali recimo da u Siriji imamo otvorenu ekonomiju, ali u isto vrijeme imamo snažan javni sektor i on je odigrao vrlo važnu ulogu u otporu sirijskog društva i vlade za vrijeme rata. Bez tog javnog sektora, situacija bi bila mnogo teža. Dakle, još smo socijalisti, i mislim da je rat pokazao da je socijalizam sustav koji je vrlo važan za bilo koju zemlju, uzimajući u obzir da ja govorim o otvorenom socijalizmu, koji su može dopustiti da slobodni javni sektor igrati ključnu ulogu u izgradnji zemlje.

Politika: Vaše velike tvrtke ... One su državne ili privatne?

Bashar Al-Assad: Imamo oboje. No, obično u takvoj situaciji javni sektor uvijek igra najvažniju ulogu. Kao što znate, privatni sektor može osjetiti opasnost i da bi mogao trpjeti gubitke, te u nekim područjima, zbog nesigurnosti, može na gospodarskom planu zatvoriti cijelu arenu. Dakle, to je razlog zašto se u takvoj situaciji morate više osloniti na javni sektor. Ali privatni sektor, uz javni, i dalje igra vrlo važnu ulogu u Siriji.

Politika: Imate posebno tolerantnu atmosferu s drugim crkvama, kršćani, muslimani,...

Bashar Al-Assad: To nije tolerancija, jer su oni zapravo dio ovog društva. Bez različitih boja našeg društva - kršćana, muslimana, raznih sekti i nacionalnosti - nećete imati Siriju. Dakle, svaki sirijski građanin se treba osjećati potpuno slobodno u prakticiranju svojih vjerskih obreda, svoje tradicije, svojih uvjerenja. On trebaju biti slobodni i kako bi imali stabilnu državu. Inače Siriju nećete imati kao stabilnu zemlju. No, ne bih to nazvao tolerancijom. Tolerancija znači kada što smo nešto prihvatili protiv svoje volje. Ne, muslimani i kršćani u Siriji žive zajedno već stoljećima i integriraju se u svom životu na dnevnoj osnovi. Oni ne žive u getima.

Politika: Nema odvojenih škola za muslimane, za kršćane, mlade ljude,… ne?

Bashar Al-Assad: Ne, ne. Imate neke škole koje pripadaju Crkvi, ali i one su pune muslimana i obrnuto. Dakle, ne,… ne. Mi ne dopuštamo bilo kakvu religijsku i nacionalnu segregaciju u Siriji. To bi bilo vrlo opasno. Ljudi žive jedni s drugima u školama, na svakom mjestu, čak u vladi. To je prirodno. Zato je Sirija po prirodi sekularna, a ne zbog vlade. Sirijsko društvo je povijesno sekularno.

Politika: Gospodine predsjedniče, sada je godinu dana od sudjelovanja ruskih zračnih snaga u sirijskom ratu. Koliko Vam je Rusija pomogla?

Bashar Al-Assad: Pričajmo o činjenicama. Prije ruskog utjecaja ISIL je se širio, kao što sam rekao. Kada su se Rusi uključili, ISIL i Al-Nusra i ostale skupine povezane s Al–Qaedom su počele slabiti. Dakle, to su  činjenice. Zašto? Naravno, jer je Rusija velika sila i ima veliku vojsku s velikom vatrenom moći,  i pomogla je sirijsku vojsku u ratu. Druga strana iste priče je da kada velika zemlja, velika sila poput Rusije, intervenira protiv terorista u koordinaciji s postrojbama na terenu, a o našem slučaju je to sirijska vojska, naravno da ćete postići konkretne rezultate. Ako govorimo o američkoj koaliciji, ona nema saveznika na terenu i zato ne može postići ništa. Dalje, ruske vlasti imaju i važnu političku težinu na međunarodnoj sceni i na oba načina su promijenile situaciju. Stoga je Rusija vrlo važna za pobjedu nad teroristima u Siriji u različitim područjima, u sirijskoj areni ili na bojnom polju.

Politika: Je li sirijsko društvo danas podijeljeno i kakvo će biti poslije rata?

Bashar Al-Assad: Zapravo, još je više homogeno nego prije rata. To bi moglo biti iznenađujuće za mnoge promatrače, ali je rat vrlo duboka i važna pouka za svakog Sirijca. Mnogi Sirijci prije rata nisu znali uočiti razliku između fanatika i ekstremista, između ekstremista i terorista. Te granice mnogima nisu bile jasne, ali su zbog rata, zbog uništavanja, zbog teške cijene koju su svi platili, mnogi Sirijci naučili lekciju i sad znaju da je jedini način da zaštiti i očuva zemlja biti homogen, da žive jedni s drugima, da se integriraju, prihvate i vole jedni druge. Zato mislim da je učinak rata, unatoč svim lošim aspektima kakve ima ovaj rat, postoji i ovaj aspekt pozitivan za sirijsko društvo. Dakle, nisam zabrinut za strukturu sirijskog društva nakon rata. Mislim da će biti zdravije.

Politika: A pitanje o američkim predsjedničkim izborima,… za koga biste željeli da pobijedi, Trump ili Hillary?

Bashar Al-Assad: Mislim da se u većini svijeta rasprava o ovim izborima vodi tko je bolji - Clinton ili Trump. U Siriji raspravljamo tko je gori, a ne tko je bolji. Dakle, ne mislim da bi bilo tko od njih bio dobar za nas. To je prvo. Drugo, iz našeg iskustva s američkim dužnosnicima i političarima općenito, ne vjerujemo im na riječ, jer oni nisu iskreni. Bez obzira što kažu, ne vjerujemo im. Bilo da kažu dobru ili lošu riječ, bili da su vrlo agresivni i vrlo mirno, mi im ne vjerujemo. Sve ovisi o lobijima, o utjecaju različitih političkih pokreta u toj zemlji. To je ono što će nakon izbora definirati njihovu politiku. Dakle, ne moramo gubiti naše vrijeme slušajući sada njihove retorike. To su samo gluposti. Treba pričekati njihove politike i vidjeti, ali ne vidim nikakve dobre znakove da će Sjedinjene Države dramatično promijeniti svoju politiku prema onome što se događa u svijetu ili, recimo, da će biti fer ili slušati međunarodno pravo, ili da će držati do Povelje Ujedinjenih naroda. Nema naznaka da ćemo to vidjeti u bliskoj budućnosti. Dakle, ne radi o tome tko će biti predsjednik, razlika će biti vrlo minimalna. Svakome od njih će biti dopušteno ostavi svoj otisak na politiku, ali to ne znači promjenu politike. Zato mi ne gajimo nikakve nade i ne gubimo svoje vrijeme s tim.

Politika: Gospodine predsjedniče, zadnje pitanje je odnos Srbije i Sirije, imate li poruku za ljude u Srbiji?

Bashar Al-Assad: Mislim da prije rata nismo učinili ono što smo morali učiniti na obje strane kako bi se ovaj odnos poboljšao. Naravno, rat je ostavio posljedice na odnose između obje zemlje, što je razumljivo. Međutim,  imamo plan za ubuduće, jer je vaša zemlja patila od vanjske agresije koja je dovela do podjele Jugoslavije i mislim da ljudi još uvijek plaćaju cijenu tog rata. Drugo, rat u vašoj zemlji je prikazan na isti način, kao humanitarna intervencija u kojoj je Zapad htio intervenirati kako bi zaštitio određenu zajednicu od agresora kojeg je činila druga zajednica. Dakle, mnogi ljudi u svijetu vjeruju u tu priču, kao u Siriji, oni koriste istu masku, humanitarnu masku.

Zapravo, Zapad ne brine o svojim ljudima. Oni ne brinu ni o našim ljudima, oni ne brinu o bilo kome na ovom svijetu, oni samo brinu o vlastitim interesima. Dakle, mislim da imamo iste lekcije. Može biti drugo područje, govorimo o dva desetljeća razlike, možda i različitim naslovima, ali zapravo je sadržaj isti. Zato mislim da moramo izgraditi bolje odnose u svakom pogledu; kulturnom, gospodarskom, političkom, kako bi ojačali svoju poziciju,… svaka zemlja u svojoj regiji.

Politika: Ali sirijska vlada, Vi i sirijska država podupirete Srbiju u problemu Kosova?

Bashar Al-Assad: Mi smo tako učinili, iako su Turci htjeli koristiti svoj utjecaj u korist Kosova, ali mi smo to odbili. To je bilo prije rata, to je bilo prije sedam ili osam godina. Mi smo to odbili, unatoč dobrim odnosima s Turskom u to vrijeme. Podržali smo Srbiju.

Politika: Gospodine predsjedniče, hvala za intervju, hvala Vam na vašem vremenu.

Bashar Al-Assad: Nema na čemu. Hvala Vama što ste došli u Damask.

AMSI