Gripa, viroza i ostale nevolje


Ja još čekam snijeg…

Ovaj tjedan je i mene sustigla. Mislim da nije gripa, ali neka žestoka viroza je. Ne želim je nikome. Naravno, i bez nekih bisera sam znala da vitamin C pomaže, kao i češnjak, luk, tekućina i neki lijekovi. Na žalost, a na sreću mojih ukućana, češnjaka sam se tek danas sjetila ipak mislim da se za zdravlje i imuni sustav treba brinuti kad si dobro, a kada virusi napadu, onda to treba pregurati. Svatko na svoj način. Za sve ozbiljnije bolesti su nam liječnici ipak još uvijek na raspolaganju. U to se ne bi miješala.

Neka događanja ovoga tjedna su bila od rubrike :“ Vjerovali ili ne!?“ ( mladunci naših političara i moćnika), do „ Lud, zbunjen, normalan!“ ( jedino ne znam tko je normalan, možda Šprajc koji nas samo na duhovit način podsjeti koliko su banalni propusti koje ova vlada radi i nikome ništa! A ruku na srce, s kime ih promijeniti? Pernarom? Berom? Na koncu jedino je Beljak kao neka faca, ali i on do kad i s kim? Ima njih još koji su ok, međutim to ni blizu nije dovoljno.)
Zbog ovakvih kardinalnih grešaka zbog nemara, a koje koštaju ogromne novce nas sve, promiču nam stvari koje su jako važne. Za nas, obične male građane.
Jedna od njih je prijava svih zgrada za uvođenje dizala. To je projekat Biljane Borzan, koji je gurala i o kojem ponavlja već skoro dvije godine, ali kako dolazi iz opozicije, slabo se za to zna. Nemojte sad uopće gledati što je njena inicijativa, to je nešto dobro za sve. Puno ljudi jedva se penje na drugi, a kamo li na četvrti ili peti kat, a imamo puno zgrada te visine bez dizala. Nije problem napraviti dokumentaciju, za početak treba napraviti prijavu sa iskazivanjem interesa. Rok za to je do 31.01.2019. znači do kraja mjeseca. Zato ovu poveznicu pošaljite ili dajte vašim kućepaziteljima, neka popune, stanari neka se informiraju, a onda ide korak po korak dalje. Vjerujem da može biti puno zainteresiranih.

https://www.hgk.hr/predprijava-za-ugradnju-osobnih-dizala-financiranih-iz-eu-projekta-dostupnost-do-stana?fbclid=IwAR1A5vO1LKdgL_wSvwELMRM_uH7z7aHTKrVBlPRptnhXifSl83w5eCmibgw

Znate ono kad idete u goste i pitate se zašto uvijek svi moraju stanovati na višim katovima?! Iako to nije baš tako, tih par koji stanuju malo „više“, ostaju zapamćeni. Moju prijateljicu mama zeza da je kupila stan na trećem katu da ona što rjeđe kod nje dođe
U ovo bi se trebali uključiti i projektanti, jer tu je i njima prilika za siguran posao. Nacija smo koja stari, tako da je ovo velika stvar za kvalitetu života, ali i cijenu nekretnine čija cijena sa svakim katom naglo pada. Sa liftom imate penthaus na četvrtom ili petom katu, bez njega stan do koga mogu samo maratonci i golubovi.

Kako mi je bilo dosadno i doista jako loše prošli tjedan, dok sam ležala, pokušala sam čitati knjige, nije išlo, teška, hladno po rukama (groznica) i slično, vrlo malo i internet, ali vidjela sam neke komentare od prošle kolumne. Sve su ok, ali me začudilo da se par vas pita za svježe kupine. Pa naravno da im sad nije sezona, ali ne smije nas spriječiti da jedemo i zimi zdravo i ukusno. Ja sam ljetos kupila svježe i zamrznula, za umak su izvrsne. Ima ih za kupiti i smrznutih, možda ponegdje i svježih, iako mislim da su čak bolje ove smrznute, jer tko zna od kud i kad su ove ubrane. Uglavnom, iako nekada piše da koristite svježe, van sezone, uvijek se podrazumijeva ako se može, a recepti vrijede za cijelu godinu. Tako iako „ ljetni“ recept, sada poslije teške hrane za blagdane je trebao biti nešto kao utjeha. Kao, jedemo slatko, a posve je lagano, podsjeća na ljeto. Tad se sjetite kupaćeg, pa je jedna panna cotta dosta

Danas ćemo nešto zimsko, jer da, nisam se udebljala iako puno kuham, ali po malo jedem, uz to me i viroza toliko iscrpilo da vaga pokazuje manje od „normalne“ kilaže ( a ja se ne ubrajam u mršavice, samo sam ok sa nekom cifrom), pa smijem.
Svejedno, dok je kaputa i zimskih jakni, možemo malo i popustiti, zar ne?

Tortilje s mljevenim mesom


Tortilje su poznato meksičko jelo, koje se puni s toliko punjenja, kao što ima na pr. vrsta pizza, sendviča i slično. Najpoznatije su sa mljevenim mesom i grahom i (ili) kukuruzom.

Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

125g kukuruznog brašna

100g brašna

1 jaje
10 g kvasca

2 luka

2 režnja češnjaka

1-2 crvene čili papričice

3 žlice svinjske masti

375g miješanog mljevenog mesa

150 g crvenog graha

200g sjeckane rajčice iz konzerve

sol, bijeli papar

75g crnih maslina

100g ementalera

1/2 bunta mladog luka
po želji:

salata

kukuruz

rajčica

1 žlica ulja

voda

PRIPREMA:

Kukuruzno brašno, brašno i malo soli pomiješati. Kvasac rastopiti u 1 dl mlake vode . Kad naraste pomiješati  sa brašnom i dodati jaje. Umijesiti glatko tijesto, po potrebi dodati malo brašna. Ostaviti na toplo da naraste. Bijeli i crveni luk očistiti, oba nasjeckati. Čili papričicu oprati očistiti od koštica i sitno narezati.
Žlicu masti zagrijati, mljeveno meso i pola čilija izdinstati. Komadiće rajčice, pola izrezanog luka desetak minuta dinstati. Dodati grah, dinstati još 10 min. Sa soli i paprom pikantno začiniti.
Maslinama izvaditi koštice i na šnitice narezati. Sir naribati. Žlicu masti zagrijati, tijesto još jednom premijesiti. Po jednoj kori, trebate tijesta za tanku lepinjicu promjera 20cm, ili kolika vam je tava. Razvaljati na pobrašnjenoj radnoj površini. Peći kao palačinke, sa svake strane peći oko 2 minute. Bez masnoće.
Na svaku koru približno dvije žlice dinstanog mesa, napuniti ostalim sastojcima po volji i posuti sirom. Po želji možete dodati još neki meksički umak, ljuti ili blagi. Recepti će biti na kuharici, na stranici sa umacima.
Naravno možete koristiti i kupovne.

Francusko pecivo s makom i grožđicama


Klasično francusko pecivo je sa šećerom i cimetom. Naravno to se da nadograditi, ovo je samo jedan od primjera. Može se praviti i slano, samo tada zamijesite slano tijesto i punite slanim punjenjem. Uskoro i neki od primjera.

Zahtijevno.

SASTOJCI:

500g brašna

1 kocka germe (40g)

1/4 mlakog mlijeka

20g šećera

malo soli

200g maslaca

1 jaje

200 g šećera

1 žličica cimeta

malo vode

malo ulja

1 žumanjak

100 g mljevenog maka

i (ili) 100 g grožđica po želji natopljenih u vodi ili rumu. Možete mazati i sa orasima i sl. ako ne volite miris cimeta, izbacite ga iz ovih kombinacija.

PRIPREMA:

Prosijte brašno u zdjelu, u sredini napravite rupu i germu izmrvite u komadićima, malo šećera pospite preko germe. Prelijte germu toplim mlijekom i vodom i pustite da se otopi.

Ostale sastojke: sol i jaje rasporedite po rubu brašna. Sve sastojke umijesite iz sredine prema van u glatko tijesto, s nastavkom za tijesto.

Tijesto prekriveno ostavite na toplom dok se volumen ne udvostruči, oko 30-40 minuta. Tijesto još premijesite, razvaljajte na radnoj površini i mažite hladnim margarinom koje režete na tanke listiće pola tijesta, preklopite ga, pa preklopite vanjske strane, lijevu i desnu na srednji dio, da dobijete troslojno dugačko tijesto. Sada preklopite i po dužini i dobit ćete kocku. Ostavite da miruje 15 min, razvaljajte i ponovite postupak preklapanja. Nakon slijedećih 15 min. razvaljajte, premažite s malo vode i pospite šećerom koji ste izmješali sa cimetom. Pospite makom ili grožđicama, možete i pola-pola po širini. Motajte od uže strane u rolu, kao za germitajg, ali samo da je debljine do 5-6 cm. Ako je ( a je ) tijesto veće, motajte i drugi dio isto. Sada režite svako dio na komade oko 4 cm dužine, pa drvenom kuhačom stisnite preko sredine, ako se kuhača lijepi, svaki put je pospite s malo brašna. Stavite na namašten lim ili papir i premažite žumanjkom. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°c oko 20-25 min, dok ne porumene. Prijaju  čak i drugi dan.