"Bio je Kalmeta i ministar u tri HDZ-ove vlade, dvije Sanaderove i jednoj Kosoričinoj, vladajući u jednom trenutku megaministarstvom mora, turizma, prometa i razvitka, što danas rade trojica u tri resora. Po tome bi se moglo reći da je Kalmeta bio ekonomičan kadar, ali isto tako je i njegova moć bila trostruko veća od »običnih« ministara. I upravo za to razdoblje snašla ga je nevolja, optužnica koju je Uskok podigao protiv Božidara Kalmete i još devetero osoba u »aferi Remorker«."


Razumijem i cijenim Kalmetinu odluku, ostaje u užem timu, kratko je prokomentirao predsjednik HDZ-a Andrej Plenković najveće iznenađenje koje će se dogoditi na izbornim listama njegove stranke, izostanak Božidara Kalmete.

Koliko god se zadarski gradonačelnik i njegov stranački šef trudili njegovo odustajanje od izborne utrke prikazati kao osobnu odluku, koja nema nikakve veze s optužnicom podignutom protiv njega, nimalo nisu uvjerljivi i samo im raste nos. Doduše, Plenkoviću ovakva situacija uoči izbora i odgovara, jer se na elegantan način može riješiti onih koji mu smetaju u izgradnji njegovog »briselskog HDZ-a«, poput Tomislava Čuljka, Ivana Šukera i Josipe Rimac.

No Kalmeta je ipak najveći kapitalac, njegov odstrel nosi puno bodova, jer se bez njega u posljednjih 15 godina u HDZ-u ništa bitnog nije moglo dogoditi. Od izbora Ive Sanadera, kojem je pretrčao iako je slovio za čovjeka Ivića Pašalića, do lokalnih i parlamentarnih izbora na kojima je redovito pobjeđivao rekordno punivši saborske klupe zastupnicima iz svoje, IX. izborne jedinice. Koliki ugled ima Kalmeta kod birača, govori i podatak da je na posljednjim izborima u gradu Zadru dobio tisuću više preferencijalnih glasova od Tomislava Karamarka koji je bio nositelj liste. Zato ni Plenković ne može u potpunosti bez njega pa kurtoazno kaže kako se »veseli njegovom velikom doprinosu u kampanji za izbore«.

Bio je Kalmeta i ministar u tri HDZ-ove vlade, dvije Sanaderove i jednoj Kosoričinoj, vladajući u jednom trenutku megaministarstvom mora, turizma, prometa i razvitka, što danas rade trojica u tri resora. Po tome bi se moglo reći da je Kalmeta bio ekonomičan kadar, ali isto tako je i njegova moć bila trostruko veća od »običnih« ministara. I upravo za to razdoblje snašla ga je nevolja, optužnica koju je Uskok podigao protiv Božidara Kalmete i još devetero osoba u »aferi Remorker«.

I sam Božidar Kalmeta najavio je ostavku na sve stranačke dužnosti potvrdi li sud optužnicu, a čak ako i uspije dokazati nakon dugotrajnog procesa svoju nevinost, bit će prekasno za bilo što osim eventualno još jednog gradonačelničkog mandata. No, optužnica protiv Božidara Kalmete, Zdravka Livakovića, Milivoja Mikulića, Josipa Sapunara i ostalih je teška, tereti ih se »zbog počinjenja kaznenih djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela, zlouporabe položaja i ovlasti, primanja i davanja mita, poticanja na primanje mita te pomaganja u primanju mita«.

Kalmeta naravno tvrdi kako nije kao bivši ministar sa svojim suradnicima podijelio više od 15 milijuna kuna i 850 tisuća eura iz javnih tvrtki. No za predsjednika Nezavisnog cestarskog sindikata Mijata Stanića koji godinama upire prstom u Kalmetu i podnosi kaznene prijave ta je optužnica satisfakcija, jer je »potvrđeno da je osimislio, organizirao i upravljao zločinačkom organizacijom i da su dijelili novac«. Stanić je nezadovoljan sporošću postupanja jer je počinjena golema šteta, no Kalmetino odustajanje od izbornih lista zbog »osobnih razloga« moglo bi značiti da je kucnuo i taj čas.
Da ga »Remorker« otegli u političko rezalište.

novilist