Dana 07. studenog su predstavnici 'Građanske Inicijative za čisti zrak' bili na sastanku u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Na sastanku je nazočan bio i ministar Slaven Dobrović, a pored njega i pomoćnica ministra Marija Šćulac Domac i Mario Stipetić iz Ministarstva i Anto Nikolaš, Mladen Sudar i Peter Tot-Đerđ, članovi Građanske Inicijative.

Predstavnici Građanske Inicijative prezentirali su da je brodska situacija zaista zabrinjavajuća. Brođani su skoro svaki dan svjedoci velikim onečišćenjima brodskog zraka i da su nemoćni u rješavanju tog problema koji već traje osam godina, tj. otkada Rafinerija radi!

Posebno su istakli da je ovih dana u Rafineriji nafta Brod intenzivirana proizvodnja. Od 02., pa 06. studenog Brođani su ponovo doživjeli veliko onečišćenje brodskog zraka!

U tom intervalu u Slavonskom Brodu na mjernim postajama mjerile su visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5, PM10 i benzena! Posebno Brođane zabrinjavaju visoka satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i iznad 100 µg/m3, koje su mjerene i više od dvadesetak puta!

Također na mjernoj postaji kod Stadiona na Savi mjerena je najveća povećana satna koncentracije lebdećih čestica PM10 od 204,7 µg/m3! Dok je na mjernoj postaji na Jelasu najveća mjerena koncentracija lebdećih čestica PM2.5 iznosila 185 µg/m3!!!

Članovi Građanske Inicijative su ukazali kako sva dosadašnja obraćanja raznim institucijama, sva obećanja, osnivanja raznih povjerenstava nisu dosada polučili odgovarajući rezultat. Ujedno su zatražili žurnu reakciju Ministarstva i Vlade i da se uključe u proces izdavanja revidirane okolišne dozvole Rafineriji sa strane RS i BiH.

Ministar Slaven Dobrović je istaknuo, da shvaća zabrinutost Brođana i ukazao na to, da Ministarstvo poduzima sve što može kako bi pomoglo Brođanima. Također je predočio članovima Građanske Inicijative, da je detaljno informirao premijera Andreja Plenkovića prije njegovog posjeta BiH o problemima onečišćenja brodskog zraka.

Ukazao je na potrebe da se žurno održi sastanak međudržavne Radne grupe za praćenje stanja zraka u Slavonskom Brodu i Brodu. Na sastanku treba vidjeti dokle je BiH strana stigla sa procesom obnove okolišne dozvole i što je sa modernizacijom Rafinerije.

Posebno je istaknuto da će se sve poduzeti kako bi On i potpredsjednik Vlade Davor Ivo Stier, tko je ujedno i ministar vanjskih poslova, izvidjeli moguće aktivnosti vezano za rješavanje te problematike…

Na pitanje predstavnika Građanske Inicijative vezano za tužbu Rafinerije, ministar je ukazao na nekompletnost dokumentacije kojim Ministarstvo raspolaže za takvo nešto, ali nije isključio mogućnost kompletiranje iste, ni mogućnost tužbe sa hrvatske strane.

Na sastanku dotaknute su i razne druge mogućnosti pomoći  sa strane Ministarstva Slavonskom Brodu i Brođanima, pa i održavanja sastanka Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu i to u najkraćem roku, kao i analiza provedbe Akcijskog plana zaštite zraka. Također se razgovaralo o značajnim pitanjima za Brođane, vezano za sastanak međudržavne Radne grupe za praćenje stanja zraka.

Posebno je istaknuto od strane članova Ministarstva, da je za očekivati i brza realizacija izrade Katastra onečišćivača za RH! Dogovoreno je i sa susjedima, da će Katastar obuhvatiti i rubna, prekogranična područja!

Hoće li ove aktivnosti dovesti do brzog poboljšanja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu(?), pitanje je koje su još za vrijeme sastanka postavili predstavnici Građanske Inicijative. No i oni, kao i predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i energetike bili su zadovoljni sa dogovorenim, a i sa atmosferom sastanka jer se osjetilo htijenje i želja za poduzimanja odgovarajućih koraka u funkciji poboljšanja sadašnjeg stanja!