SDP je imao vlade od 2000. do 2004. i od 2012. do 2016, ali udruge kojima je u grbu »Za dom spremni« nisu izbrisali iz Registra. Time se premijer Andrej Plenković opravdavao kad je od njega traženo micanje spomen-obilježja u Jasenovcu


Za dom spremni je pozdrav koji su koristile ustaše, (para)vojna formacija koja je osnovala NDH, državu saveznicu njemačkih nacista. To je stari hrvatski pozdrav koliko i, primjerice, »Ubij Srbina«, koji se također prakticira na stadionima u Hrvatskoj. Kad je 1991. godine HSP ustrojio svoju stranačku vojsku HOS, u grbu koji su noslili njihovi pripadnici pisalo je »Za dom spremni« i to upravo stoga što su oni sebe smatrali nastavljačima ustaškog pokreta. Zato je i jedna bojna HOS-a nazvana »Rafael vitez Boban«. Poznato je da Boban nije bio Trenkov pandur, nego ustaški zapovjednik. Uostalom, u sjedištu HSP-a dugo je visio portret poglavnika Ante Pavelića.

Ovo su notorne povijesne činjenice, ali valja ih uvijek ponoviti kad se pokušava braniti ispisivanje grba HOS-a sa »Za dom spremni« po hrvatskim gradovima. Po novom taj grb u obliku velikoga grafita krasi i zid u dubrovačkom naselju Mokošica. Tamošnji gradonačelnik, HDZ-ovac Mato Franković, tvrdi da su borci HOS-a 1991. branili Dubrovnik i da njihov »Za dom spremni« ne bi nikome trebao smetati. Naravno, ovaj je argument potpuno promašen. Kad je 1991. na teritoriju Hrvatske, koja je tada još bila u sastavu Jugoslavije, izbio građanski rat, vlasti u Zagrebu nisu imale ustrojenu vojsku i to je dovelo i do pojave HOS-a. Franjo Tuđman ih je, zbog stranačkog karaktera i proustaškog profila, htio odmah ukinuti, ali u tom je kaotičnom razdoblju dobrodošao bio svaki borac i HOS je egzistirao sve dok početkom 1992. nije integriran u HV. HOS-ovci su u tih nekoliko mjeseci neosporno dali svoj ratni doprinos i to se ne treba zaboraviti. Borili su se, međutim, pod simbolom NDH, zato što su tako željeli, a on danas ne može biti legalan.

Istina, niz udruga HOS-a registrirano je s grbom kojeg je dio »Za dom spremni«, ali to je samo indikator burnog i kontroverznog vremena u kojem je Hrvatska nastala i razvijala se kao država, ništa više. Vlada, odnosno Ministarstvo uprave, jednostavno mora izbrisati iz Registra sve udruge sa »Za dom spremni« u grbu – »piece of cake«. U Zagrebu još postoji Trg maršala Tita, ali uskoro će biti preimenovan, makar se značajne političke stranke s tim ne slažu. Neki bi se sigurno bunili i protiv zabrane HOS-ovog grba, mogli bi i prosvjedovati, ali pravna država se ne može na to osvrtati.

Ustavni sud odbio je žalbu Josipa Šimunića, koji je prekršajno kažnjen zbog uzvikivanja »Za dom spremni« na stadionu u Maksimiru. Analogno tome taj poklič ne može biti dozvoljen ni u grbu HOS-a, ni na spomen-obilježju u Jasenovcu ni na zidu u Dubrovniku. Kakvog smisla ima uklanjati ploču namijenjenu odavanju počasti ustaši Juri Francetiću, a njegov »Za dom spremni« tolerirati? Javnost je koncentrirana isključivo na ploču u Jasenovcu, koju su HOS-ovcu svojim poginulim suborcima postavili u studenom prošle godine. Logično je da ustaški pozdrav posebno izazivački djeluje u mjestu u kojem su u Drugom svjetskom ratu vlasti NDH držale logor. No, Hrvatska nije federacija, poput SAD-a, pa da svaka županija može odlučivati je li »Za dom spremni« na njihovom području dopušten ili ne. Na svakom djelu Hrvatske vlast bi se trebala jednako odnosti prema svim manifestacijama ustaštva.

SDP je imao vlade od 2000. do 2004. i od 2012. do 2016, ali udruge kojima je u grbu »Za dom spremni« nisu izbrisali iz Registra. Time se premijer Andrej Plenković opravdavao kad je od njega traženo micanje spomen-obilježja u Jasenovcu. Kao, nisu to ni oni napravili, a dok je »Za dom spremni« u Registru udruga ruke su nam vezane i ne možemo ništa poduzeti u Jasenovcu niti drugdje. Ali, nitko Plenkoviću i HDZ-u ne brani da učine ono što SDP nije. Kad bi HDZ zabranio grb HOS-a, a to još i podržala predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja je s indignacijom odbila zahtjev da se »Za dom spremni« uvede kao službeni pozdrav u Oružane snage Hrvatske, reakcije političke desnice ne bi ni približno bile žestoke kao u slučaju da se to dogodilo u mandatu Račanove ili Milanovićeve vlade.

No, stvar je u tome što u HDZ-u nisu načistu kad je riječ o »Za dom spremni«. Na nedavnim lokalnim izborima, Damir Markuš, jedan od inicijatora sporne ploče u Jasenovcu, na HDZ-ovoj je listi izabran za dogradonačelnika Kutine. Plenković nije stavio veto na njegovu kandidaturu. Jasno je onda i da će »Za dom spremni« još dugo ostati i u Jasenovcu i u Dubrovniku.

novilist