Gospodarstva u razvoju i nastajanju koja su od početka 2000-ih najviše ulagala u kvalitetna radna mjesta od 2007. bilježila su približno za jedan postotni bod snažniji godišnji rast od ostalih u toj skupini, što je ublažilo posljedice krize, pokazalo je danas objavljeno izvješće Međunarodne organizacije rada (ILO). 
U ILO-u ističu da je njihova analiza prvi puta jasno pokazala da ulaganja u kvalitetna radna mjesta, ograničavanje "ranjivih oblika zapošljavanja" i borba protiv siromaštva među zaposlenima rezultiraju snažnijim gospodarskim rastom.

Takva ulaganja obično su povezana i s ublaženom nejednakošću u dohocima, ističu autori godišnjeh ILO-va izvješća "Svijet rada u 2014.: razvoj kroz radna mjesta", koje je obuhvatilo 140 gospodarstava u nastajanju i razvoju.

"Izvoz, slobodna trgovina i izravna inozemna ulaganja neće sami po sebi donijeti razvoj", ustvrdio je Guy Ryder, glavni direktor ILO-a.

"Socijalna zaštita, poštivanje osnovnih standarda o radu i mjere koje potiču formalne oblike zapošljavanja također su krucijalni za stvaranje kvalitetnih radnih mjesta koja podižu životni standard, povećavaju domaću potrošnju i potiču cjelokupni rast", dodaje Ryder.

Među zemljama koje su provodile takva ulaganja u ILO-u su izdvojili Senegal, Peru i Vijetnam, gdje je po njihovom istraživanju životni standard poboljšan više nego u ostalim zemljama u toj skupini koje su pridavale manju važnost kvalitetnim radnim mjestima.

Prema ILO-u, gospodarski rast može biti održiv samo ako se temelji na sigurnim i dobrim uvjetima rada, plaćama i borbi protiv nejednakosti. Radna mjesta, prava, socijalna zaštita i dijalog "integralne su komponente razvoja", ističe se u izvješću.

U ILO-u pritom primjećuju dva potpuno različita trenda. "Mnoge zemlje u razvoju, posebice u Latinskoj Americi i Aziji, ulažu napore kako bi smanjile nejednakost i poboljšale kvalitetu radnih mjesta i socijalne zaštite. Nasuprot tome, čini se da niz razvijenih zemalja, posebice u Europi, ide u sasvim suprotnom smjeru", ističe Moazam Mahmood, glavni autor ILO-va izvješća.

U ažuriranim prognozama globalnih trendova u zapošljavanju ILO-vi analitičari utvrdili su da je nezaposlenost u 2013. zabilježila nešto skromniji rast nego što se ranije prognoziralo, uz tek nešto manje od 200 milijuna nezaposlenih u zemljama širom svijeta.

Ove bi godine broj nezaposlenih trebao porasti za 3,2 milijuna, te uz postojeće trendove i mjere, dosegnuti 213 milijuna do 2019., izračunali su u ILO-u.

Globalna stopa nezaposlenosti trebala bi se do 2017. zadržati na aktualnih šest posto.

Ove bi godine najveći skok stope nezaposlenosti trebala zabilježiti regija srednje i jugoistočne Europe i zemlje nekadašnjeg sovjetskog bloka gdje će ona dosegnuti 8,3 posto. Najviše stope nezaposlenosti, od 12,3 odnosno 11,1 posto, trebale bi ove godine zabilježiti regija sjeverne Afrike i Bliskog istoka, procjenjuju u ILO-u.

Izračunali su također da će u idućih pet godina čak 90 posto ukupno otvorenih novih radnih mjesta biti locirano u gospodarstvima u nastajanju i onima u razvoju.



Izvor: business