Vjerojatno u ponedjeljak,kada je budući premijer Andrej Plenković napustio Pantovčak, laknulo je cijeloj Hrvatskoj jer su se građani Lijepe Naše nakon desetomjesečne agonije oko formiranja koalicijske vlade, mogli ponadati da će Hrvatska vrlo brzo imati stabilnu Vladu.
Je li brodski problem onečišćenja stavljen ad acta?
Je li su Brođani među tim sretnicima? Možda jesu, a možda nisu(?)! Teško je reći jer Brođanima, na žalost, ta desetomjesečna agonija pridonijela još veće nedaće vezano za osmogodišnje onečišćenje brodskog zraka iz prekosavske Rafinerije nafte Brod.
Postojala je prije nada, o čemu smo više puta pisali jer na lipanjskim sastancima u Slavonskom Brodu, kada su ministar Slaven Dobrović sa ‘svojim svitom’, respektabilnom ekipom stručnjaka iz područja zaštite okoliša i Gordan Maras, predsjednik (saborskog) Obora za zaštitu okoliša zajedno sa ostalim članovima Odbora zaključili kako je „neprihvatljivo da se rafinerija ne modernizira”!
„Krajnje je vrijeme da se krene u energičnije i konkretnije rješavanje kompleksnog međudržavnog problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu jer građani toga grada više nemaju ni strpljenja ni vremena. Hrvatska država će se usprotiviti svakoj daljnjoj odgodi modernizacije Rafinerije u Bosanskom Brodu koja je evidentno najveći zagađivač zraka i okoliša u ovom prekograničnom području…“ – rekao je tada ministar Dobrović!
A predsjednik Odbora Maras se na to nadovezao: “Nama nije prihvatljivo da se ne rješavaju stvari godinama, a prošlo je već dugi niz godina otkada je ovaj problem eskalirao, te saborski zastupnici traže da se stvari ubrzano rješavaju….“.
Cijelu problematiku je ministar Dobrović zatvorio ovim riječima:„Sporazum (između Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji u području zaštite okoliša) nam omogućava da od odgovornih tijela u Bosni i Hercegovini zatražimo što žurniju modernizaciju postrojenja Rafinerije s čime se kasni. Značajnije pomake u rješavanju ovog pitanja očekujemo i temeljem napretka u procesu približavanja i pristupanja BiH Europskoj uniji. Razmatramo i druge pravne mogućnosti kako bi zaštitili naše građane…“!
Tako, tada se činilo kako će se nešto krenuti oko sređivanja stanja vezano za onečišćenje brodskog zraka i da „će se problem onečišćenja zraka (možda i) podići na višu razinu“!
No na kraju sve je stalo i svi mi još uvijek i poslije nepuna četiri mjeseca čekamo što će se dalje dogoditi. Ne trebamo posebno elaborirati da nakon opoziva Vlade i raspuštanja Sabora, godišnjih odmora članova tehničke Vlade i djelatnika ministarstava, a još više nakon raspisivanja novih izbora, jednostavno je brodski problem onečišćenja zraka je stavljen ad acta!
Ukazano je na probleme i tehničkoj Vladi, Ministarstvu, Povjerenstvu, Inspekciji za okoliš, DHMZ-u…
Članovi udruge 'Eko-Integral' i 'Građanske inicijative za čisti zrak' koji kontinuirano prate stanje onečišćenja brodskog zraka, u zadnja dva mjeseca više puta su se obraćali raznim institucijama vezanu za tu goruću brodsku problematiku. Posebno bih izdvojio slijedeća pitanja:
1) Može li tehnička Vlada, prvenstveno ministarstva za zaštitu okoliša i vanjskih poslova nešto poduzeti vezanu za problematiku: dodjele revidirane ekološke dozvole Rafineriji nafte Brod?
Jasno svima nama, da do 06. prosinca 2016. do kada se očekuje sa strane RS dodjela „revidirane ekološke dozvole Rafineriji nafte Brod u kojoj bi se trebali definirati i mjere za Rafineriju prema IPPC standardu“ (kako su predstavnici RS izjavili), ostalo je jako malo vremena. Kako je tehnička Vlada na tom polju (zvanično ili nezvanično) nije ništa odradila, ostat će novoj Vladi maksimalno oko četrdesetak dana, a možda i manje da pokuša spasiti ono što eventualno spasiti može! Suprotno Brođanima je suđeno da i u slijedećih pet godine i dalje budu izloženi zagađenju iz emisije iz Rafinerije!
2) Budući da je u srpnju i kolovozu u Slavonskom Brodu trajalo iznimno veliko onečišćenje brodskog zraka i izloženost Brođana povećanim, često i visokim također i dugotrajnim koncentracijama sumporovodika, a često i lebdećim česticama, pitalo se institucije, može li se što poduzeti?
Problematika je obišla skoro sve, u naslovu spomenute instituciju i završila u Okolišnoj inspekciji Ministarstva zaštite okoliša i prirode, ali je još uvijek bez odgovora!
3) Traži se informacija o radu mjernih postaja i uređaja!
U zadnje vrijeme (posebno u rujnu) često su se pojavili problemi u svezi (ne)rada mjernih uređaja na postajama u Slavonskom Brodu... S tim da neki uređaji već duže vrijeme su u kvaru, a tu se prvenstveno misli na mjerni uređaj za benzen na postaji kod Stadiona, koji evo 9 mjeseci u kvaru! Dok posebno zabrinjavaju česti ispadi nekih uređaja iz rada. Tako je u rujnu to se više puta događalo sa uređajem za mjerenja lebdećih čestica PM 2.5 na postaji na Jelasu!
Također mora se istaći, kako još uvijek Brođani nisu dobili uvid u neke podatke mjerene na brodskim postajama. Riječ je o gravimetrijskom određivanju masenih koncentracija za lebdećih čestica PM 2.5 i PM10!
Najnoviji podatci mjerenja ukazuju na značajno pogoršanje stanja u Slavonskom Brodu!
Četvrto pitanje zaslužuje posebnu i širu analizu jer je očigledno riječ o podatcima koji ukazuju na značajno pogoršanje stanja u Slavonskom Brodu!
4) Velika porast srednje vrijednosti koncentracija lebdećih čestica. - Možete li potvrditi ili poreći tu analizu?
Kako smo i javili, nakon prošlomjesečnog mjerenja za zdravlje opasne (Hazardous), visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM 2.5 i to kontinuirano 8 sati oko i iznad 250 µg/m3, a poslije i koncentracije od 691 µg/m3 i 843 µg/m3(?!), poveli smo analizu podataka iz baze podataka dostupne na stranicama AZO-a!
Tada smo došli do zabrinjavajućih spoznaja vezano za lebdeće čestice PM 2.5 jer je za njih, kako znate, granična vrijednost (na godišnjoj razini) 25 µg/m3, sa napomenom da je ona ciljano do 2020. godine morala bi spasti na 20 µg/m3! A iz provedene analize (vidi prilog) se vidi, da 'srednja vrijednost' koncentracije lebdećih čestica PM2.5 u zadnjih godinu dana (od 19.09.2015.g. do 18.09.2016.g.) iznosila visokih 28,73 µg/m3!
Ako znamo da je u prošloj godini (2015.g.) srednja godišnja koncentracija lebdećih čestica PM 2.5 iznosila 25,3 µg/m3, ispada da je izračunata 'srednja vrijednost' koncentracije lebdećih čestica PM 2.5 u zadnjih godinu dana povećala za 13,5%!
Također je vidljivo da ta srednja vrijednost koncentracija viša i od dosada evidentirane najveće srednje godišnje koncentracije lebdećih čestica PM 2.5 od 27,13 µg/m3 iz 2013. godine! Što je zabrinjavajuće...
Na žalost, skoro je identična situacija sa satnim koncentracijama benzena na mjernoj postaji na Jelasu i sumporovodika na mjernoj postaji kod Stadiona!
Prema svemu što je navedeno, ispred Brođana, pa i nove Vlade budućeg premijera Andreja Plenkovića, ako se ona bude uključivala u borbu za čisti zrak u Slavonskom Brodu, vruća je jesen jer Brođani već osam godina pate! Također Brođanima je već osam godina uskraćena ustavna prava: pravo na čisti zrak i pravo na zdrav život!!! I to morat će se brzo ispraviti!