Živjeti u Brodu ili biti Brođanka iz rakursa mojih brodskih bezimenih sličica proticanja ovih godina još uvijek ne znači željeti živjeti brodski…

Biti dio identiteta koji podrhtava pod naviranjima isprelijevanih jučerašnjih i današnjih dana… koji se slama pod trzajima svakodnevnih svakodnevnica.

A svakodnevnice su nekada bile drugačije. Ili mi mlađi.

Ali i od njih se može pobjeći.

Napraviti otklon u „Ponoćni ja“.

Govoriti o Vladimiru Remu značilo bi vjerojatno reći nešto što je netko prije mene već rekao, konstatirati ili demantirati neistine u istinama i istine u neistinama i sve to…

U ovim redcima, upravo stoga, govorila bih samo o impresijama na „Ponoćno ja“ pjesmama tematski pregrađenim ili sjedinjenim u triptihu intime, Slavonije i Hrvatske.

Ne bih tražila nit s „krugovašima“ ili „razlogovcima“, govorila o grafijskim preinakama stihovnoga retka, ne bih govorila o značajnom uredničkom obolu koji je autor dao knjigama pisaca zavičajnika, o pokretanju časopisa, o…

Govorila bih možda o tome kako snovi „nikad ne bole“ i kako možemo zalutati u „Samoću zvijezda“ i letjeti daljinama i tišinama a ne zapitati se „zašto su naše staze bezimene“.

I tko uopće daje našim stazama ime?

I znači li to ako su bezimene da ih možemo svojima zvati? I da mogu biti naše?

A svijet je ionako svijet bezimenih rijeka, bezimenih žena, bezimenih lastavica i bezimenih Ponoćnih ja.

I svima njima zvijezde ponekad zaiskre bojama suza i sve njih ruke ponekad zabole od propuštenih snova. I svima njima možda samo jedan znak pokraj puta pregršt novih puteva otvori i iz jankela jednog vremena otrgne se šara i pobrka dan koji je jutrom počeo… a dan može i osmjehom početi…

I onda… čekanja više nemaju mirise praznina… u bezimenima i u njihovim snovima više ne zaspivaju snovi nekih drugih.

I oni, bezimeni, ponovno žele.

A koliko uopće u istosti želja davanja možemo biti isti kad dajemo neistima, znajući i opet kako sve što postoji dobiva značenje samo u davanju.

I možda zato Removi ljudi ponekad s očima sjaja dukata hodaju, a ponekad opet sa „zaklanim suncem na ramenu“… idu… dok povješani po nadama umorno se njišu snovi… i tuge tuga porađaju nove Marije različite od želje u kojoj stanuje njegova.

Biti slab značilo bi biti pobijeđen.

Ali htjeti i nakon tuga Daljine… i opet Daljine… bilo bi isto što i ne pobijediti ali i ne biti pobijeđen.

Tamo, tamo da putujem…

Jer, tamo negdje, u daljinama, magle još uvijek u svojim zabrazdanim nanosima gutaju zvona, i netko tamo pronalazi svoju blizinu. U staništu crvene boje makova razaznaje se ravničarska ljepota… široka… otegnuta… i tamo netko bezimenoj udjeljuje ime…

Tamo, tamo da putujem…

Bude se mrvice sna u uglovima očiju Nekoga, možda novog „Ponoćnog ja“ pa i one bezimene lastavice u svojim povratcima pronalaze bezimene strehe kod kojih ih čekaju oni za mnoge druge još uvijek jako bezimeni.

Njihova bezimenost na krajputašu pokraj puta u zamahu svoga krila ostavila je BEZ i prigrlila IMENOST.