Ukrajinski Unian prošle godine u studenom citira Radio Slobodna Europa i javlja "kako je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko američkom financijeru, milijarderu i filantropu Georgeu Sorosu dodijelio visoku državnu nagradu, odličje "Reda slobode".

Porošenko je rekao "kako je Soroseva zaklada "Međunarodni preporod" odigrala veliku ulogu u razvoju Ukrajine", te se uručenom nagradom zahvalio američkom milijarderu.

"Vaše intenzivne aktivnosti tijekom posljednjih nekoliko godina su iznimno promovirale demokratske promjene koje sada imamo u Ukrajini", rekao je Porošenko Sorosu i dodao "kako je njegova zaklada odigrala veliku ulogu u razvoju ukrajinske državnosti u posljednjih 25 godina".

Predsjedničkim dekretom je Soros prošle godine 12. studenog  nagrađen "za značajan osobni doprinos jačanju međunarodnog autoriteta ukrajinske države, provedbu društvenih i gospodarskih reformi i za dugogodišnje plodonosne aktivnosti u zemlji".

George Soros je, nakon što je primio nagradu, rekao kako je to velika čast za njega osobno i za zakladu "Međunarodni preporod".

Ukrajinski Unian piše "kako su Soroseve dobrotvorne organizacije dale milijarde dolara za zemlje istočne Europe i bivšeg Sovjetskog Saveza, a dobrotvornim radom posluju u oko 25 zemalja".

Danas, manje od godinu dana od uručivanja državnog odličja američkom milijarderu, zahvaljujući hakiranim dokumentima u stvari saznajemo kako je George Soros sudjelovao u uništenju Ukrajine. Da je vlada u Kijevu vlada neovisne i suverene države, a ne marionetska i satelitska tvorevina koja je uništila živote skoro 50 milijuna ljudi, oduzela bi mu odličje, a za starim američkim milijarderom bi raspisala međunarodnu tjeralicu. No, kako je Ukrajina sve samo ne suverena, to se neće dogoditi, ali činjenice ostaju.

George Soros i uništenje Ukrajine

Alex Christoforou za The Duran piše kako moć i kontrola Georga Sorosa nad Ukrajinom i tijekom EuroMajdana nadilaze maštu, što potvrđuju dokumenti koje je nedavno objavio DC Leaks.

Više dokumenata u masi od 2 500 povjerljivih informacija pokazuje ogromnu moć i kontrolu koju je Soros je imao u Ukrajini neposredno prije i nakon ilegalnog prevrata u Kijevu.

Soros i rukovoditelji njegovih NVO su održavali detaljne i opsežne sastanke sa svakim od aktera koji su bili uključeni u prevrat, uključujući američkog veleposlanika Geoffrey Pyatta, ukrajinske ministre vanjskih poslova, pravosuđa, zdravstva i obrazovanja.

Jedina osoba koja je zanemarena u dokumentima je Victoria Nuland, iako će se i ona sigurno pojaviti u budućim dokumentima. No, to i nije važno, budući da je sama priznala kako je američka vlada potrošila 5 milijardi dolara za pripremu prevrata u Ukrajini, a sve što je radio State Department je bilo koordinirano s "Međunarodnim preporodom", "Otvorenim društvom" i drugim NVO koje čini bulumenta Sorosevih plaćenika.

Konkretno, plan je bio srušiti i potkopati ruski utjecaj i kulturne veze s Ukrajinom, što je bilo u središtu svakog od razgovora. "Hard" i "soft power" Sjedinjenih Država i EU su bili ključni kako bi se Ukrajina okrenula neoliberalnom modelu, kojega Soros tako zdušno promovira.

Soroseva nevladina organizacija zbog koje je dobio odličje od Porošenka, zaklada "Međunarodni preporod" (IRF), igrala je ključnu ulogu u stvaranju "nove Ukrajine", što je termin kojeg Soros danas koristi kada govori o svom planu  za tu zemlju.

U dokumentu pod nazivom "Doručak s američkim veleposlanikom Geoffreyem Pyattom", George Soros raspravlja o budućnosti Ukrajine s američkim veleposlanikom u Ukrajini, njegovim ekonomskim savjetnikom Davidom Mealeom, Lenny Benardo iz zaklade "Otvoreno društvo", izvršnim direktorom zaklade "Međunarodni preporod" Jevgenijem Bistricikim, savjetnikom zaklade IRF Aleksandrom Suškom, predsjednikom Centra za liberalne studije Ivanom Krastevim, Sabine Freizer iz Otvorenog društva, te s Deffom Bartonom, direktorom agencije "USAID Ukrajina".

Sastanak je održan 31. ožujka 2014., nekoliko mjeseci nakon državnog udara u Kijevu i nekoliko tjedana prije izbijanja građanskog rata, kada su ukrajinske snage napale Donbas.

Tijekom susreta je veleposlanik Pyatt naveo opće ciljeve medijskog rata protiv Kremlja, na što je George Soros vrlo rado pristao pomoći. Štoviše, nametnuo se kao ključni čimbenik i njegove izjave nisu bili savjeti, nego stvari koje treba učiniti.

G. Pyatt: Kratkoročni problem koji se mora riješiti je širiti poruke vlade preko profesionalnih medijskih alata, a pogotovo treba uzeti u obzir stručne kampanje kojima difamirati Putina.

G. Soros: Sporazum o pitanju strateških komunikacija, stručne PR pomoći ukrajinskoj vladi će biti vrlo koristan. Dajte nadzor Kriznom Media Centru zaklade "Međunarodni preporod", a potrebno je da u daljnjim intervjuima Jatsenjuk izravno utječe na novinare i javnost koji su trenutno kritični prema njegovim odlukama.

Pyatt je tvrdio kako treba decentralizirati vlast u novoj Ukrajini, ali je spomenuo preporuku Sergeja Lavrova za federalnom Ukrajinom. No, George Soros napominje "kako će da federalizam omogućiti Rusiji da kontrolira ukrajinske istočne regije", te se ovom prijedlogu oštro suprotstavio, a danas je jasno odakle ovako žestok otpor Porošenka i marionetske vlade u Kijevu provođenju bilo kakvih reformi u tom smislu.

G. Pyatt: Lavrov podržava ustavnu reformu i koncept federalizma. Američka vlada je ponovila da neće pregovarati o ustavnoj reformi bez Ukrajinaca, te da Ukrajina sama o tome mora odlučiti. Lavrov je primijetio da postoje modeli za prijenosom ovlasti koji se mogu koristiti u ovom kontekstu, ali je problem kako decentralizirati zemlju bez da to bude po ruskoj agendi.

G. Soros: Plan federalizacije kojeg su iznijeli Putin, Merkel i Obama će u Rusiji prevesti kao jačanje njihovog utjecaja i de facto kontrolu nad istočnim regijama. Lavrov ima jasne upute od Putina za podršku federalizaciji.

G. Pyatt: Tajnik John Kerry će biti zainteresiran da stavove o situaciji čuje direktno od G. Sorosa, nakon njegovog povratka s putovanja.

Sabine Freizer (Otvoreno društvo): Nema pozitivnog modela federalizma u regiji, ali i modeli decentralizacije su manjkavi, jer im taj koncept nije blizak. Institucije potrebne za decentralizaciju još uvijek ne postoje i treba ih graditi.

Jevgenij Bistricikij (IRF): Ukrajina treba slijediti politiku decentralizacije po poljskom modelu, a zaklada "Međunarodni preporod" je financirala razvoj vodeći se ovim modelom, a sada su zainteresirani za vladu konzultanata. Također je važno poticati Ustavno vijeće, stvoreno od strane vlade, da bude otvorenije i uključi neovisne stručnjake.

G. Pyatt: Pitanje ustavnih reformi je najhitniji problem u Ukrajini, jer zemlju  treba decentralizirati, kako bi demokracija zaživjela na lokalnoj razini i presjekla se sustavna korupcija koja od vlasti u Kijevu završava nad jedinicama lokalne samouprave. (...) Ruska propaganda stanovnicima Harkova i Donbasa kaže kako im vlada decentralizacijom pokušava oduzeti sredstva i prava. Lavrov gorljivo zastupa liniju koja će ukrajinske središnje vlasti pokazati disfunkcionalnima i nesposobnima da vode unitarnu državu, ta da takva situacija zahtijeva federalizaciju.

Sudionici su tijekom sastanka pozornost usredotočili na Rusiju i Putina. Ukrajinski plan je sadržavao namjeru za napasti Rusiju i tako izvući Ukrajinu s ruba ponora. Američki veleposlanik Pyatt je potpunu kontrolu u razgovoru dao G. Sorosu, ali ga odjednom pita "što američka vlada treba učiniti i što čini", a odgovor G. Sorosa je bio zapanjujući: "Obama je premekan s Putinom", nakon čega ga Pyatt pita što misli da State Department treba učiniti?

G. Soros: Poslati veleposlaniku Pyattu kopije korespondencije s drugima i poslati članak za New York Review of Books "Obama je premekan s Putinom", a onda treba nametnuti snažne i pametne sankcije, te istaknuti potrebu da se posao podijeli između Sjedinjenih Država i Europske unije, kako se SAD ne bi našle u ulozi lošeg policajca. Američka vlada treba uvesti sankcije Rusiji na 90 dana ili dok ruska vlada ne prizna rezultate predsjedničkih izbora u Ukrajini. Primijetio sam da se on više brine o pravdi i zbog čistki.

G. Pyatt: Američka vlada će krajem travnja s Englezima organizirati konferenciju o financijskom kriminalu, na koju će doći dužnosnici i predstavnici međunarodne zajednice, kao i državni čelnici, kako bi razgovarali gdje je nestao novac. Istaknut ćemo potpunu imploziju Stranke regija i razgovarati kako da zaklada "Međunarodni preporod" i nevladina organizacija "Nacionalni demokratski institut" (NDI) pomognu obnoviti stranku nakon Janukoviča.

Američki veleposlanik Geoffrey Pyatt je odluči ukloniti Juliju Timošenko iz "nove Ukrajine". Ona je bila korisna samo kao "slaba" i "bolesna politička zatvorenica" za vrijeme Janukoviča je na vlasti, a kasnija su kreatori politike "neovisne" Ukrajine rekli "kako se Timošenko uglavnom veže za nedostojne stvari".

G. Pyatt: Osobno, mislim da je nužnost u Ukrajini u ovom trenutku osigurati nacionalno jedinstvo. To se neće dogoditi s Julijom Timošenko, jer se na nju gleda kao na povratak starog režima i vrlo kontroverznu ličnost. Ona govori o revoluciji kao "revoluciji dostojanstva", a vezana je za sve što je nedostojno.

G. Soros: Nužno je čišćenje od "istočnog grijeha" svih trenutnih predsjedničkih kandidata i mora se naglasiti kako je to potrebno da bi se unaprijedila Ukrajina.

Govorili su o zabrinutosti zbog Desnog sektora, kako ih razoružati ili integrirati, te kako iskoristiti njihovu snagu koja je bila korisna za poticanje nasilja na Majdanu. Soros je za uspon Desnog sektora osumnjičio infiltrirane agente i rad tajnih službi Rusije.

G. Soros: Vjerujem da je Desni sektor rad  Federalne službe sigurnosti Rusije (FSB) i financiran je u svrhu destabilizacije Ukrajine.

G. Pyatt: Slažem se da je to barem djelomično istina, ali problem je što Desni sektor i dalje naoružan, a vlada ne zna kako ih demobilizirati i razoružati.

G. Soros: Kako se možemo sami obraniti od Putinova pokušaja da se destabiliziraju svibanjski izbori?

G. Pyatt: Međunarodna zajednica mora poslati poplavu promatrača iz OESS-a i drugih institucija. Također, Američko veleposlanstvo trenutno radi s lokalnim obavještajnih agencijama, nadzire stanje i već su otkrili ruske agente. Drugi veleposlanik, Cliff Bond, doći će u veleposlanstvo i usredotočiti se na dugoročne probleme, kao što su decentralizacija, čistke, elektroničku upravu i borbu protiv korupcije, te kako koordinirati s donatorima o tim pitanjima. Obama je uputio veleposlanstvo da se usredotoči prvenstveno na ekonomsku pomoć Ukrajini, izbjegavajući vojsku.

G. Soros se nada da će u budućnosti biti uske suradnje između američkog veleposlanstva i njegove zaklade "Međunarodni preporod"

Zapisnik sa sastanka zorno prikazuje kako su George Soros i njegova zaklada Međunarodni preporod (IRF) manipulirali Ukrajinom i gurali je ka samouništenju.

Na sastanku pod nazivom "Okrugli stol s civilnim društvom", planovi o petoj koloni na Krimu su od strane sudionika u raspravi predstavljeni kao "održivo rješenje".

Isto tako možemo vidjeti kako je Soros bio uključen u podrivanje federalizacije Ukrajine kao najvišoj razini, utječući na Angelu Merkel i Baracka Obamu da  odbace te inicijative. Gledajući unatrag, jasno je da je jedini način na koji Ukrajina mora preživjeti udar okretanje modelu savezne vlade. George Soros je istaknuo kako je Ukrajina u velikoj opasnosti, jer je Putin zna da si ne može priuštiti da nova Ukrajina uspije. Ponovio je svoje točke o raspravi o Putinu u razgovorima s Merkel i Obamom, kao i federalizmu, te njegovu zabrinutost zbog razvoja događaja. Soros je rekao da tada nema izravne informacije o tom pitanju i bio je zabrinut zbog informacija iz druge ruke o reakcijama Angele Merkel i Obame. Međutim, ponovio je potrebu da "ukrajinska vlada odgovori glasno i odmah".

Za kraj podsjetimo još jednom da su se citirani razgovori vodili posljednjih dana ožujka 2014. godine, dakle, prije početka neprijateljstava u Donbasu, koja su odnijela preko 10 000 života, dok je preko 22 000 ljudi ranjeno i oko 2,5 milijuna raseljeno. Toliko o "filantropiji" Georga Sorosa.

Izvor -  Breakfast with US Ambassador Geoffrey Pyatt / Strategic Advisory Group Meeting with GS/ IRF Board Dinner Meeting with GS Civil Society Roundtable Meeting: PDF George Soros 2014

FOTO - Victoria Nuland, Geoffrey Pyatt, Petro Porošenko i John Kerry



AMSI