[caption id="attachment_72218" align="alignleft" width="460"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

1740. g. održana je u brodskom franjevačkom samostanu Presvijetlog Trojstva skupština franjevačkih redovnika, na koju Turci nisu htjeli pustiti preko Save franjevce iz Bosne koji su došli prisustvovati kapitualrnoj skupštini. Njih je nakon sastanka obišao velečasni Antun Balatović i informirao o zaključcima skupa. Budući su bosanski franjevci stigli iz udaljenih mjesta, braća iz brodskog samostana nekoliko ih je dana opskrbljivala hranom i pićem, nadajući se kako će ih Turci ipak pustiti da prijeđu Savu. No, Turci su bili neumoljivi i franjevci su se morali vratiti u svoja odredišta u Bosni Srebrenoj.

1889. g. Josip Stadler proglašen je za počasnog građanina Broda.

1919. g. mjesna organizacija Socijalističke radničke partije organizirala je protestnu skupštinu. Na Jelačićevom trgu okupilo se više od tri tisuće radnika. Tema skupa je bila stambena politika i lihvarstvo.

1940. g. profesor brodske gimnazije Josip Berković i urednik časopisa Savremeni pogledi, nakon dvogodišnjeg studijskog boravka u Parizu, vrativši se u Brodpokrenuo je lokalni list Brodska riječ, koji se na današnji dan 1940. godine prvi put pojavio pod promijenjenim imenom Riječ savjesti i razbora. Osjećajući predstojeću ratnu kataklizmu, brodski intelektualac Josip Berković pokušao je ovim novinama dati svoj mirotvorni doprinos i stišavati razbuktale strasti. List je prestao izlaziti nakon 13 brojeva, 3. ožujka 1941. godine.

1970. g. umro je poznati hravtski slikar Jerolim Miše rođen 25. rujna 1890. u Splitu. Slikarstvo je studirao u Rimu i Firenci. Nakon Prvog svjetskog rata predaje 1921/1923. godine crtanje na brodskoj gimnaziji. U Brodu je osnovao amatersku slikarsku školu.

1974. g. otvorena je novosagrađena zgrada gimnazije u Slavonskom Brodu.

 

Izvor: Stribor Uzelac Schwendemann - Dogodilo se jednom u Brodu...