Osvrnemo li se na proteklih petnaestak dana, nije teško doći do zaključka da je Igor Mandić, govoreći lani o Republici Hrvatskoj kao propalom eksperimentu, zapravo bio beskrajno dobrohotni optimist. Nikakvog eksperimenta, naime, nije ni bilo. Samo nam se činilo da tu netko nešto eksperimentira, a zapravo je posrijedi bilo nešto posve drugo.
Eksperiment, naime, da bi doista bio eksperimentom, mora već prije početka uključivati i tračak sumnje u uspješan ishod, te – ukoliko je zbilja riječ o ozbiljnom pokusu – predvidjeti što da se radi u slučaju neuspjeha: koje varijable promijeniti, što korigirati da bi pri sljedećem pokušaju pokus dokazao točnost pretpostavljene konkluzije. Istinski eksperimentatori uče iz svojih pogrešaka, da bi na kraju mogli ili slavodobitno obznaniti potvrdu hipoteze, ili pak pokunjeno izvana zaključati laboratorij. Republika Hrvatska, ukratko, nije nikakav eksperiment, čak ni neuspjeli. Ona je unaprijed zgotovljen, zacementiran projekt komunjarsko-klerikalnog samoupravno-interesnog zdruga kojemu nikakvi eksperimenti ne trebaju, dapače, samo bi remetili postojeće stanje stvari, ovaj njihov projektirani provizorij od države.
U svakom eksperimentu treba vam najmanje jedna neosporiva, nepromjenjiva vrijednost, nešto u čiju pouzdanost nema razloga sumnjati. Temperatura, frekvencija, udaljenost, brzina, akceleracija, gravitacija, bilo što mjerljivo i nedvojbeno. Tako je to u prirodoznanstvenim eksperimentima, a kad bismo istu nužnost premjestili u društveno-humanističke sfere, najpraktičnija riječ za tu neupitnu vrijednost bila bi – 'autoritet'. Znam, riječ je pomalo odiozna, asocira na kojekakve svoje izvedenice u čijem se značenju krije i uskraćivanje civilizacijom stečenih sloboda, ali pogodnije riječi teško ćete se i sami sjetiti. Hrvatski jezični portal nudi tri značenja pojma 'autoritet': utjecaj koji se zasniva na ugledu; onaj koji ima veliki ugled (koji proizlazi iz znanja, duga bavljenja čime, iskustva itd.); sposobnost obvezivanja drugih bez neposrednog korištenja sile, argumentacije ili procedure.
Pokušajte domisliti – ne brzajte, evo, rok vam je do sutra u podne – koji to autoritet, bilo po kojoj od citiranih definicija, egzistira u Republici Hrvatskoj i njezinu društvu, potpuno jednako u odnosu na sve druge komponente tog društva. Koji? U koji se to segment Republike Hrvatske uistinu možete pouzdati pa da vam bude, eto, barem jedan jedini oslonac za življenje u ovoj prisilno atomiziranoj 'zajednici' građana?