Poput bogatih nijansi impresionističkih slika razlile su se zvukovne boje harmonika u večeri posvećenoj upravo tom, jednome od najmlađih umjetničkih instrumenata u povijesti glazbe. Riječ je o koncertu koji je u večeri 1. lipnja Odjel za harmoniku, vođen profesorima Anitom Krajnović i Marijanom Belovićem, priredio na dar Brodskom harmonikaškom orkestru "Bela pl. Panthy" u povodu 50. obljetnice osnutka orkestra.

Ova suradnja Brodskog harmonikaškog orkestra i Glazbene škole Slavonski Brod proistekla je upravo iz činjenice da tradicija učenja i podučavanja harmonike kao umjetničkog instrumenta u Slavonskom Brodu seže u 1963. godinu, odnosno u školsku godinu 1963./1964. kada je harmonika kao novi (i popularni) instrument uvedena u Osnovnu muzičku školu Slavonski Brod. Od tada je započela sustavna poduka iz harmonike čiji je neprekinuti kontinuitet moguće pratiti sve do danas.

Tradicija koja seže daleko

U početku su harmoniku podučavale nastavnice koje su već radile na školi, i to kao nastavnice klavira, a bile su to Ksenija Ljubetić, Ivanka Janč i Anđelka Tomac, a uskoro im se kao novi nastavnik harmonike pridružio Bela pl. Panthy. Godine 1966. od učenika Odjela za harmoniku Panthy je formirao harmonikaški orkestar. Taj prvi takovrsni instrumentalni ansambl u Slavonskom Brodu, sačinjen od učenika brodske glazbene škole, djelovao je u njezinom okrilju više godina. Preseljenjem u gradsku kulturnu ustanovu prerastao je u Harmonikaški orkestar RKUD-a "Đuro Salaj", potom u Brodski harmonikaški orkestar, a naposljetku i u Brodski harmonikaški orkestar "Bela pl. Panthy".

Taj neprekinuti tijek harmonikaškog orkestralnog muziciranja u Slavonskom Brodu bio je razlog, kako je istaknula umjetnička voditeljica orkestra Sanja Nuhanović, da je orkestar upravo 1966. godinu uzeo kao okosnicu za obilježavanje okrugle obljetnice. A kako bolje uveličati obljetnički trenutak nego koncertom ispunjenim zvucima harmonike u organizaciji Odjela za harmoniku Glazbene škole Slavonski Brod, jer svi su članovi Brodskog harmonikaškog orkestra naučili svirati harmoniku upravo u brodskoj glazbenoj školi, istaknula je ravnateljica Glazbene škole Mirela Jagodić. I kod čitavog niza glazbenih pedagoga čija je imena Glazbena škola uspjela pronaći u svom arhivu: Ksenija Ljubetić, Ivanka Janč, Anđelka Tomac, Bela pl. Panthy, Đurđa Matković, Karmela Nikolić, Krunoslav Seletković, Nenad Seletković, Zdenka Ćutuk, Božena Matošević, Zdravka Tekić-Dadić, Predrag Mitrović, Dušan Mitrović, Nevenka Puač, Snježana Mitrović, Marija Višaticki, Vesna Senjić, Vlatka Vilfan, Danijela Božičević, Zdenka Hercog, Dragan Begić, Ivana Volf i Sanja Nuhanović. Danas mlade harmonikaše osnovnoškolce i srednjoškolce odgajaju i obrazuju profesori Anita Krajnović i Marijan Belović, njegujući individualan pristup, ali i komorno muziciranje, te potvrđujući kvalitetu rada Odjela za harmoniku kontinuiranom uspješnošću na domaćim i međunarodnim harmonikaškim natjecanjima.

Stilski i karakterno raznovrstan program

Probranim točkama prigodnog koncerta, Odjel za harmoniku pokazao je vertikalu obrazovnog puta od 1. razreda osnovne do 4. razreda srednje glazbene škole, pa i nakon toga budući da je gost u programu bio Antonio Vincek, koji je maturirao u školskoj godini 2014./2015. Večer su otvorile maturantice Stela Paradžik i Magdalena Preložnik duom flaute i harmonike. Potom su nizom uzrastu prilagođenih te stilski i karakterno raznovrsnih solističkih točaka program ostvarili Filip Đurašinović, 1. o., Zvonimir Kurkutović, 2. o., Gabrijel Sočković, 4. o., Lara Smolić, 4. o., Ivan Horvat, 6. o., Marina Jovičić, 2. s., Antonio Vincek, Magdalena Preložnik, 4. s., Toni Sarajčić, 2. s., i Luka Brnjić, 3. s. Koncert je efektno zaključio nastup kvarteta harmonika u sastavu Luka Brnjić, Marina Jovičić, Toni Sarajčić i Antonio Vincek.

U "zlatnim" godinama harmonike u Glazbenoj školi Slavonski Brod, a bile su to 1980-te, znalo je čak 120 učenika učiti ovaj instrument. U tekućoj 2015./2016. školskoj godini učenika je tek 29. No, taj relativno mali broj učenika pogrešno bi bilo shvatiti kao nedostatak, jer pomno osmišljenim programom ovoga koncerta Odjel za harmoniku pokazao je izuzetno visoku kvalitetu rada i potvrdio kontinuitet djelovanja. Stoga nije pretjerano tvrditi da su u Glazbenoj školi Slavonski Brod upravo u zamahu "nove zlatne" godine harmonike.

 

Mirta Špoljarić, prof.

Glazbena škola Slavonski Brod