Na današnji dan, 15. ožujka 1824. g. rodio se u Brodu veliki pjesnik romantizma Branko Radičević. Školovao se u Zemunu, Srijemskim Karlovcima, Temišvaru i Beču gdje je i umro u 29. godini života 18. lipnja 1853. godine od tuberkuloze. Tijekom svog kratkog života napisao je samo pedesetak pjesama, no one su bile vrhunskog pjesničkog dometa. Bio je profinjeni tvorac novog pjesničkog izraza. Pisati je počeo još u dječakim danima, a većina pjesama mu je objavljena u zbirci "Pjesme" tiskanoj u jermenskom samostanu u Beču 1847. godine. (Stribor Uzelac Schwendemann - Dogodilo se jednom u Brodu...)

[caption id="attachment_100347" align="aligncenter" width="460"] Na mjestu kuće u Ulici dr. Vlatka Mačeka 51, u Slavonskom Brodu, bila je kuća u kojoj se rodio Branko Radičević[/caption]
U Slavonskom Brodu, u neposrednoj blizini centra grada, u ulici Vladimira Mačeka (ranije Branka Radičevića) na broju 51, nalazi se kuća,  na  mestu gde je nekada postojala "Rodna kuća srpskog pesnika Branka Radičevića". Rodna kuća Branka Radičevića bila je u vlasništvu Mihajla Tasovca, kada je po dolasku u Slavonski Brod iznajmljena od strane Brankovog oca Teodora, 1822. godine za stanovanje porodice.  1860. godine kuća prelazi u vlasništvo Jakova Eksnera koji je u kući živeo do svoje smrti. Naslednik, Ivan Eksner 1924. godine ruši rodnu kuću pesnika i na istom mestu podiže novu kuću, u okviru koje je postojala i bačvarska radnja. Radovi na izradnji nove kuće završeni su 1925. godine. Naslednici Ivana Eksnera prodali su kuću porodici Miletić. "Društvo profesora i nastavnika" iz Slavonskog Broda je 28.12.1954. godine, na fasadi kuće, postavilo spomen ploču posvećenu Branku Radičeviću. Spomen ploča je početkom 90-tih prošlog veka, iz nepoznatih razloga skinuta sa kuće. Kuća je danas u vlasništvu porodice Habaldo.

Otac Branka Radičevića Teodor i majka Ruža doseljavaju se u Slavonski Brod 1822. godine i zbog preke i naprasite naravi majke Teodorove, Stane iznajmljuju kuću Mihajla Tasovca. U iznajmljenoj, a ne u kući predaka kako kaže predanje, rodio se 27.03.1824. godine Branko Radičević. Kršten je dan nakon rođenja, u oči "Svetog Aleksija" po kome i dobija kršteno ime Aleksije, u sabornoj crkvi "Svetog Georgija" u Slavonskom Brodu. 25.09.1825. godine u Slavonskom Brodu rađa se i Brankov brat Stevan. Porodica se 03.05.1828. godine seli u Zemun. RODNA KUĆA I CRKVA U KOJOJ JE KRŠTEN SRPSKI PESNIK BRANKO RADIČEVIĆ U SLAVONSKOM BRODU

Osamnaestog lipnja 1852. g. umro je u Beču od tuberkuloze dvadesetosmogodišnji talentirani pjesnik Branko Radičević, rođen u Brodu n/S 28. ožujka 1824. godine. Otac Todor Radičević bio je gradski činovnik, a majka Ruža, rođena Mihajlović udala se u Brod iz Vukovara.Radičevići odlaze iz Broda u Zemun 25. travnja 1828. Godine kada je Branko imao četiri godine.

Afirmiranom poeti u povodu stogodišnjice njegovog rođenja, Brođani su na zgradi gimnazije postavili brončanu spomen-ploču s poprsjem, koju je izradio akademski kipar Milan Cindrić, tada profesor crtanja na gimnaziji. U odboru koji je naručio bili su Hrvatsko pojevačko društvo „Davor“, Hrvatsko Gospojinsko društvo, Hrvatska čitaonica, Hrvatski sokol, katolički župnik Antun Leskovac i drugi. Spomen-ploča je prvi put skinuta s gimanzije i uništena 1941. godine. Vraćena je u novoj verziji u veljači 1968. godine. Drugi put je skinuta 1991. godine i ponovo uništena. Godina 1941. godina je koja se vraća… (Stribpr Uzelac Schwendemann - Dogodilo se jednom u Brodu...) Godišnjica smrti pjesnika (povijest se uvijek ponavlja; oba puta kao tragedija)

U povodu ove objave godišnjice smrti Branka Radičevića ispod teksta, kao komentator, javio se Brođanin i povjesničar Petar Bašić, napisavši (prenosimo u izvornom obliku): Ako je prvi put trebalo 27 godina za povratak ploče, neka tako bude i ovaj put: povodom 190 godina rođenja 2018! Mislim da je postojala inicijativa, valjda srpskog narodnog vijeća grada Broda? Mada, kad su me bili pitali neku anketu iz Večernjaka treba li prihvatiti taj zahtjev, rekoh tada da bi tu ploču trebali vratiti hrvatski kulturni djelatnici a ne manjsinsko vijeće, jer ako je Brankova počast, naša je sramota…

Hoće li se obistiniti Bašićeva proročanska očekivanja, ostaje nam za vidjeti.

A da je Branko Radičević Brođanin govori i podatak da je uvršten u Leksikon brodskih pisaca.