occupySBKada spominjemo Poljsku i Poljake, nešto zreliji čitatelji sjetit će se kraja osamdesetih i početka devedesetih, kada se na našoj tržnici često znao čuti poljski jezik, a u ponudi je bila i bogata paleta proizvoda iz Poljske. Netom oslobođeni čeličnog sovjetskog stiska, zaputili su se Poljaci nešto masovnije na naše more, ali Hrvatska je u ta doba za njih bila ipak puno preskupa pa su troškove ljetovanja nastojali podmiriti prodajom vrlo solidne kamp opreme i uglavnom vrlo nekvalitetnog alata. Tu i tamo, znalo se pronaći i nešto upotrebljivo, ali i Hrvatska je tada sa žudnjom gledala prema zapadnjačkim proizvodima koji su sve više počeli dolaziti i na naše prostore. Ljudi slabijeg imovinskog stanja ipak su nalazili neke računice u kupnji poljske robe.

Dvadeset i kusur godina kasnije, Poljska je najuspješnija tranzicijska zemlja sa solidnim gospodarstvom i uzornim stopama rasta. Čak je tijekom aktualne krize ostala gotovo neokrznuta čime se ne mogu pohvaliti niti naoko mnogo snažnija etablirana zapadna gospodarstva poput španjolskog, talijanskog i drugih. Danas u Hrvatskoj postoji mnoštvo prognoza i prognozera, no pitanje je kome od njih vjerovati? Kako bi razbistrio to mutno područje, inače uglavnom gospodarsko-politički desno percipirani Željko Kardum, odlučio je napraviti zanimljivu emisiju. Emisija HTV-a „Druga strana“ – emisija o naličju službene ekonomije, od 10.02.2015. koju možete i svakako trebate pogledati, ako niste, na ovom linku, edukativan je prikaz modernih ekonomskih tendencija i načina predviđanja trendova pomoću tzv. ekonofizike, koja kombinira znanja i metode ekonomije, teorijske i statističke fizike. Kako bi nekim tvrdnjama spomenutim u emisiji dao znanstvenu podlogu, Kardum je ugostio doc.dr.sc. Davora Horvatića, fizičara elementarnih čestica.

Kaže Kardum: „Političari obećavaju, ekonomisti promišljaju i savjetuju, matematičari računaju i zasipaju vas statistikama, a što u cijeloj toj priči rade fizičari? Treba li ministrima i premijeru vjerovati na riječ i čekati da stvari krenu nabolje ili se vjerojatnost ispunjenja svih tih obećanja može unaprijed provjeriti i izračunati?“ i poziva nas da sa eminentnim znanstvenikom provjerimo kakva će biti budućnost Hrvatske, odnosno njenog gospodarstva te da nikada više ne dopustimo šarlatanima i šarlatankama da nam bestidno prodaju svoje nekompetentne i ni na čemu utemeljene tlapnje, posebno one po kojima će se Hrvatska uskoro naći među najrazvijenijim zemljama svijeta. Kako bi dodatno potkrijepili svoje prognoze, navode nekoliko izuzetno utjecajnih tvrtki u kojima ovom istom metodologijom fizičari i ekonomisti rade na modelima i prognozama budućih ekonomskih događanja: Merrill Lynch, Goldman Sachs, mnoge svjetski poznate banke i fondovi.

Kulminacija ove izvanredne emisije je podatak o tomu kolika je vjerojatnost da za Poljake nekada nedostižna Hrvatska dostigne poljsko gospodarstvo u periodu od deset godina. Dakle, kada bi buduće hrvatske vlade radile isključivo idealne gospodarske poteze, uključujući smanjivanje korupcije, povećanje efikasnosti državne uprave i podizanje konkurentnosti, vjerojatnost, uz sve te idealne pretpostavke, da će Hrvatska za deset godina dostići Poljsku je ispod 1 promila. Dakle manje od desetine od jedan posto, odnosno u prijevodu u praksi „nema teorije“ „no fuckin' way“. Kako HTV4 nije pretjerano gledan program, valjalo bi ovu emisiju pokloniti svim hrvatskim TV kućama kako bi je emitirali što širem krugu gledatelja radi edukacije i otrežnjavanja. Možda bi najbolji termin emitiranja bio neposredno prije prijenosa inauguracije.

Kardum: „Bolje je izračunati nego slijepo vjerovati obećanju. Hoće li vam išta od ovoga pomoći u prepoznavanju političkih Münchausena i hoćete li i dalje misliti da dežurni ekonomisti opće prakse trebaju imati ekskluzivitet u tumačenju smjera kojim treba ići?

from sb underground