Ruski investitori u naftnoj industriji Srpske rasprodaju nekretnine milionske vrijednosti. Na prodaju su poslovne zgrade, hale, hoteli, kancelarije, stanovi i kuće, koje su u vlasništvu Optima grupe. Prema nekim tumačenjima, radi se o posljednjem potezu pred povlačenje Rusa sa tržišta u BiH, koji će iza sebe ostaviti milionske dugove.






 Ipak, iz uprave Optima grupe pojašnjavaju da je u pitanju poslovni potez s ciljem liderskog pozicioniranja kompanije u naftnoj industriji.

Da je liderska pozicija ipak daleko, upozoravaju ekonomisti koji ističu da su gubici kompanije višestruko veći od njene vrijednosti. Upitno je i poštovanje ugovora o privatizaciji jer kompanija duguje milione poreskoj upravi. Odavno je, kažu, upitno i koliko ruski investitori imaju interesa za poslovanje u BiH.

Ono što je sigurno jeste da se Optima ponaša racionalno u datim uslovima. To znači da ako vam pada promet, potrošnja ako naši građani kupuju manje goriva, ako je konkurencija značajna na tržištu u uvozu onda je jasno da oni nemaju ekonomiju svog obima s jedne stane i sa druge vidi se da imaju interesa da se povuku iz BiH, jer BiH nije perspektivno tržište”, smatra Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Od privatizacije i pokretanja proizvodnje Rafinerija radi sa smanjenim kapacietetom i gomila gubitke koji su na kraju prošle godine iznosili 527 miliona maraka. Da bi poslovala pozitivno morala bi da proizvodi 3 miliona tona naftnih derivata godišnje, a otpremanje tolike količine iz kruga Rafinerije trenutno nije moguće.

Sporazumnim odustajanjem od odredbe pirvatizacionog ugovora kojim se Vlada Srpske obavezala na izgradnju pruge Brod – Šešlije kojim bi se uvezale dvije rafinerije, Rusi su pokazali da nemaju interesa da dugoročno ostanu u Srpskoj, tvrde ekonomisti.

“Najjednostavnije povući se i prodate to što možete prodati i kada odete dugovi će da ostanu onome kome ostane Rafinerija. Tako da mislim da je ovo dovoljan razlog da se resorno ministarstvo i Poreska uprava zainteresuju za razvoj događaja”, smatra Pavlović.

A u Vladi se, izgleda, još nisu zainteresovali, jer niko iz resornog ministarstva danas nije želio da komentariše stanje i perspektive naftnog sektora Srpske.

6yka