Podvinje/ Kao nekakav bloger, pisac, kroničar, red bi bio da sve vas koji ste dovoljno hrabri i čitate ono što napišem, upoznam s mjestom u kojem živim.
„… Mi Podvinjci šećemo po Brodu i pomalo zezamo gospodu…“
Podvinje, selo koje se spominje još u doba srednjeg vijeka, pod nazivom Vinica, Vinje, spušta se s ogranka Dilj gore Pribudovac prema gradu Brodu. U 20 –om stoljeću između nas i grada ispriječio se autoput Zagreb-Beograd, tako da se crkva i dobar dio sela vide s autoputa na ulasku u grad Slavonski Brod.
Nekada je Podvinjsko brdo bilo načičkano vinogradima, voćnjacima i ljetnikovcima pretežno brodske gospode. Kažu da odatle i dolazi naziv mjesta …pod vinjem, pod vinogradima, Podvinje. Danas smo prigradsko naselje, od centra grada do nas ima nekih 6 kilometara.
„….Sveti Ante Ljiljane moli za nas….“

Antunovo u Podvinju je nadaleko poznati kirbaj i zavjetni svetac, kako u brodskoj tako i u Bosanskoj Posavini. Osim vjerske imao je i svoju društvenu dimenziju jer se na tisuće vjernika slijevalo i još uvijek slijeva sa svih strana, pa nije bilo neobično čuti gornji napjev u kolu.
Prvi zapisi o crkvi u Podvinju potječu iz 1577. a Župa Svetog Antuna Padovanskoga osnovana je 1734. Današnja crkva sazidana je u periodu od 1886.-1889. godine.
„…U Podvinju u gornjemu gradu, malo nas je al smo za paradu…“
Gornji Grad je drugi naziv Podvinja koji se nekako uvriježio pred kraj 20-og stoljeća. Selo više nije selo u onom klasičnom smislu, skoro sve poljoprivredne površine pretvorene su u male kvartove, ulice.
„...Podvinje su naselili stranci, par Ličana ostalo….“
Današnji naraštaji Podvinjaca su uglavnom radnici u Brodu i oko njega. Industrijalizacija Broda privukla je radnike sa svih strana Lijepe naše i pokojne Jugoslavije, tako da je, uz Ličane starosjedioce, Podvinje naselilo i nešto Hercegovaca, Dalmatinaca i u najnovije vrijeme Bosanci iz Bosanske Posavine.
Za vrijeme Vojne krajine Brođani i svi u okolici su poštu slali ili dizali u poštanskom uredu u Podvinju. Samo se mjesto razvijalo oko crkve Svetog Antuna na strateški važnom putu za Novu Gradišku, Đakovo i prijelaz preko Dilj gore. Podvinje je bilo sjedište prve brodske kumpanije.

Najpoznatiji đaci stare škole su pjesnik Dragutin Tadijanović i mnogim Podvinjcima nepoznati glumac Mato Grković. Za razliku od Tadije koji se rodio u Rastušju Mato se rodio u Podvinju a slavu stekao na daskama Zagrebačkog HNK kao dugogodišnji član glumačkoga ansambla.
Podvinjci su poznati po nadimku…PEKMEZARI….
„Iz Podvinja krenuo je Lola, sa pekmezom podmazao kola..“

U Podvinju je nekada radila svilana za preradu dudovog svilca, tako da su i Podvinjke nosile svilene nošnje.
„…Svila šuška, šlingeraj se širi a Podvinje po rakiji i pekmezu miri…“

Od 1926- te godine tradiciju svega vezanog za Podvinje čuva KUD PODVINJE. Prije 15 godina odlučiše da prvih dana u rujnu u goste pozovu društva iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja na degustaciju friško skuhanog pekmeza i friško pečene rakije, od domaćih šljiva.
Iz bakinih ormara i škrinja vade se stare svilene nošnje a poslije službenog programa domaćini sve goste počaste druženjem uz tamburaše do pred zoru.
Eto, to su neke od crtica o mjestu u kojem stanujem.
Za kraj malo statistike. Kažu da nas danas ima sve skupa oko 3800-3900. Župa Podvinje sa filijalama: Tomica, Rastušje, Vranovci i Bukovlje broji oko 9000 duša.
Što sam znao ja sam napisao !!!
hrvatskiglas-berlin