Timu Oreškoviću trebala su tri sata da prihvati prvu političku funkciju u zemlji i u životu, funkciju premijera, i tad se kleo da je domoljub. Sad, kad bi trebao pokazati da domovinu voli kao obični redov, domoljublje je malo jenjalo


Vijesti, N1, 15. srpnja u 10:00


Most je tjerao lisicu, a istjerao King Konga. Stjepan Mesić ponovo će se, sva je prilika, kandidirati na izborima. Taj čovjek koji, prema riječima Marinka Čulića, dan smatra izgubljenim ako nije popio petnaest-dvadeset kavica sa građanima i podijelio deset-petnaest intervjua, udžbenički je primijer homo politicusa. Govoreći o Danu ustanka u Srbu, Stjepan Mesić pojasnio je o čemu se tu radilo. ‘Zločini koje su počinili ustaše bili su takvih razmjera da su se ljudi organizirali i pružili otpor zločinu…’ Prema podacima iz zbornika Kotar Donji Lapac u NOR-u ustaše su prvoga srpnja ubile najmanje 161 stanovnika sela Suvaja: 70 djece do 15 godina starosti, sedam djevojaka, 39 žena… Dan poslije u Osredcima su ubili 13 ljudi, pa dan kasnije još devet, da bi 3 srpnja u Bubnju ubili još nekoliko desetaka nevinih… Onda je izbio ustanak. Ustaše je vodio Maks Luburić. ‘Nikada ne možemo izjednačavati fašizam i antifašizam’, dodao je Mesić, zaključujući kako se ‘u Srbu slavi dan ustanka naroda protiv najvećeg zla u povijesti čovječanstva – fašizma.’ Svi koji negiraju zločine – Suvaju, Srebrenicu, Jasenovac, Ovčaru, Jadovno, Škabrnju – u tom su smislu isti.

Press, N1, 14. srpnja u 11:30


Goran Aleksić (Franak) uvjerljivo razbija bankarske magle. Banke su iskoristile činjenicu da na Markovom trgu još stoluje probankarska vlada kako bi posijale paniku i pokušale za sebe ušićariti što više. Umjesto da se brine za interes zemlje i građana ova se vlada brinula za profit banaka. ‘Banke konverzijom nisu izgubile ništa. Banke, naravno, lažu kao i obično, konverzija je dobra za njih, dobra za nas i za državu. Ta konverzija je najbolje što se dogodilo u monetarno-financijskom sustavu u zadnjih 10 godina’, kazao je Aleksić pa dodao: ‘Europska komisija, koja je primila našu prijavu još prije godinu dana, još po njoj nije postupila, a po prijavi banaka postupa odmah. Financijske institucije i lobiji lobiraju kod Europske komisije, a Vlada Republike Hrvatske ne lobira, a mogla bi.’ Mogla bi, ali neće: Dominik Vuletić objasnio je da je dosad stav Vlade bio da se nađe alternativno rješenje s bankama, a ne zaštita hrvatskih interesa. ‘Nemojmo dopustiti da, kad je riječ o zaštiti interesa austrijskog i talijanskog kapitala ili hrvatskih nacionalnih interesa, prevladaju interesi austrijskoga i talijanskog kapitala’, kazao je Vuletić i pogodio u srce problema.

N1, HTV, Nova, TV Slo, Al Jazeera, 14. i 15. srpnja


Kako zaposlenici s HTV-a 4 znaju da se u svijetu dogodilo nešto važno? Pa jednostavno, upale N1 i gledaju živi prijenos, tzv. ‘live’. U oba slučaja prošlog tjedna, masakru u Nici i državnom udaru u Turskoj, Hrvatska televizija reagirala je kao da ih se ti događaji ne tiču, kao da ni jedan ne zaslužuje izravni prijenos. I N1 je u slučaju Nice malo zakasnila s liveom, da bi u slučaju Turske već pola sata nakon početka drame imala uključenje u CNN, a nakon sat vremena i prevoditeljicu iz beogradskog studija. Od regionalnih televizija najbolje je reagirala TV Slovenija, koja je prekinula Prvi program – Prvi program! – da bi se uključila u Tursku, dok je novinar Ervin Hladnik Milharčić, telefonski, izvanredno opisao koordinate, kako se ujutro pokazalo, neuspjelog puča. HTV4 je pak tek oko dva iza ponoći na Twitteru objavio da se u Turskoj nešto događa, dok su oko ponoći vrtjeli ‘Najduži dan’. N1 je u subotu ujutro od 8 do podneva imao cijeli defile stručnjaka za Tursku, dok se HTV4 i ujutro nastavio ponašati kao da je Turska na dalekom istoku. Ovakve štetočine HRT još nije imala!

Vijesti, HTV1, 16. srpnja u 9:00


Iz offa čujemo glas koji nalikuje na Stipu Alfiera, kojega je – ako je to on – nova uprava unaprijedila u spikericu. U ‘čitancu’ javlja cijenjenom publikumu da je Tim Orešković dao intervju Večernjem listu, u kojemu je rekao da se neće kandidirati na izborima. No, politici nije rekao ‘zbogom’ nego ‘doviđenja’. Timu Oreškoviću trebala su tri sata da prihvati prvu političku funkciju u zemlji i u životu, funkciju premijera, i tad se kleo da je domoljub. Odmah je stavio ruku na srce i zakačio značku za rever. Sad, kad bi trebao pokazati da domovinu voli kao obični redov, kandidat za zastupnika, domoljublje je malo jenjalo, presahlo.

RTL Danas, 16. srpnja u 18.30


RTL odradio je jedan od najkatastrofalnijih dnevnika ikad. Voditeljica Brdarić često afektira, pjevuši, katkad izgleda kao da će se usred pitanja nasmijati, ali to je na RTL-u obilježje značajnog broja voditelja i novinara. U emisiji su plasirane i čudne informacije, odnosno procjene – tvrdi se da će Grčka Turcima izručiti posadu iz prebjelog helikopetera, a u istom prilogu čujemo da u Turskoj ima 50 posto Erdoganovih protivnika. Otkud joj to? Pitanje upućeno sirotom Vlatku Cvrtili – je li ovo zadnji vojni udar u Turskoj – trebalo je ići vidovitom Milanu ili astrologinji Subašić, koja se kod Vlahova onako izblamirala. No Cvrtili vidovnjaštvo nije strano – zasigurno jest, kaže on.

Dnevnik HTV-a, 16. srpnja u 19:00


Je li slučajno što vas najviše napada HSS, pita voditeljica Mirjana Posavec Božu Petrova, opsjenara iz Metkovića koji misli da će govorom o ‘foteljama’ po drugi put obmanuti javnost. Jok, ništa nije slučajno, uzvraća mudrac, Krešo Beljak govori ono što se Milanović ne usuđuje. Istoga dana Novi list je objavio tekst o tome kako nisu objavili intervju s Božom Petrovom, zato jer je u autorizaicji izbacio sve napade na HDZ, a posve izmijenio odgovore o Timu Oreškoviću, čovjeku koji je spreman ginuti za domovinu samo na premijerskoj poziciji. A pitanja ‘je li slučajno’ i ‘zašto baš sad’ bi, već zbog klišeizirane forme, iz rječnika trebao izbaciti svaki novinar koji drži do stila, ako već ne i sadržaja. Otrcano je, brate, kao i retorika Petrova i petrovaca.

N1, 17. srpnja u 20:00


Italija je – kaže jedna anegdota – 1943. imala 120 milijuna stanovnika; 60 milijuna su bili fašisti, a 60 milijuna antifašisti. Tomislav Karamarko dobio je na najdesnijoj retorici 90 tisuća glasova, dok je samo koji mjesec kasnije dramatično drugačiji Andrej Plenković dobio 97 tisuća. N1 odradio je još jedan dobar posao (oni ispunjavaju dužnosti javne televizije, kako reče jedna komunikacijska stručnjakinja). Tihomir Ladišić dva sata je u studiju razgovarao s Ankom Bilić Keserović, dok je Nikolina Zavišić iz središnjice odradila jedinstven intervju – našla je običnu članicu stranke, jednu od onih osoba koje nikad ne viđamo u životu i na televiziji, koja joj je obasnila kako je Plenkovićem ushićena jer je ozbiljan i staložen, dok je Karamarkom bila ushićena zato jer su u njegovo vrijeme bile dobre stranačke zabave. Na pitanje treba li vratiti Jadranku Kosor u stranku, gospođa je rekla: ‘Ne bih se bavila politikom.’ To je HDZ!