Zbog navodne zlouporabe preparata koje zabranjuje Svjetska antidopinška agencija su ovogodišnje Olimpijske igre u Brazilu su prošle bez ruskih atletičara i još nekih sportaša, dok je iz istog razloga cijeli ruski paraolimpijski tim izbačen sa sudjelovanja na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru. Ova odluka je donesena na temelju izvješća Svjetske antidopinške agencije (WADA).

Sada je hakerska skupina je Fancy Bear je objavila izvješće prema kojem WADA je znala da neki američki i europski  sportaši koriste zabranjene tvari , a među njima je ime samo jednog Rusa, boksača Miše Alojana, koji je osvojio srebrnu medalju u Brazilu. Ispostavilo se da su u njegovom doping uzorku otkriveni stimulansi, ali su na listi i brojni sportaši iz Sjedinjenih Država i Europe.

Kompletan popis sportaša čije je podatke, nakon dokaza o sestrama Sereni i Venus Williams, te olimpijskoj prvakinji u gimnastici Simone Biles, objavila hakerska skupina Fancy Bear:

Sjedinjene Američke Države: Bethanie Mattek-Sands, Brittney Griner, Conger John, Dagmara Wozniak, Deanna Price, Kathleen Baker, Mcquin Baron, Michelle Carter, Sam Dorman, Terver Ivaylov Dlagnev

Velika Britanija: Bradley Wiggins, Charley Hull, Christopher Froome, Heather Fisher, Sam Townsend

Njemačka: Robert Harting, Franziska Hentke, Christina Obergfoll, Christian Vom Lehn, Christian Reichert

Danska: Blume Pernille

Rusija: Misha Alojan

Poljska: Madaj Natalia

Češka: Petra Kvitova

Rumunjska: Roxana Cogianu

Ranije je Fancy Bears objavio dokaze da je WADA znala da su tenisačice Serena i Venus Williams, te olimpijska prvakinja u gimnastici Simone Biles također koristile droge. Istovremeno je WADA dala pristanak za korištenje tih "lijekova" u "terapeutske svrhe". Kasnije su sportašice odgovorile na optužbe. Konkretno, Venus Williams je prosvjedovala zbog objavljivanja njezinih "privatnih podataka", a Biles je rekla da je te lijekove uzimala zbog dijagnoze postavljenje još u djetinjstvu.

Apsurd u svemu je što se Svjetska antidopinška agencije (WADA) nije očitovala o predočenim dokazima, nego je sasula paljbu po ruskim obavještajnim službama koje su, navodno, odgovorne za hakiranje njihove baze podataka.

Ovakve optužbe graniče sa zdravim razumom, jer za svakog od sportaša postoji posebno izvješće, a nekima je odobreno korištenje lijeka na bazi amfetamina Adderall, kao na primjer američkom plivaču Johnu Congeru.

Tenisačici Sereni Williams je bilo dopušteno uzimati zabranjene tvari kao što su oksikodon, hidromorfon, prednizon i metilprednizolon u 2010., 2014. i 2015. godini, a Venus Williams je mogla uzimati prednizon, prednizolon i triamcinolon, između ostalog, tijekom 2010., 2011., 2012. i 2013. godine.

Simone Biles, koja je osvojila četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama 2016. godine u Riju, bila je pozitivna je metilfenidat u kolovozu, ali nije bila diskvalificirana. Osim toga, 2013. i 2014. godine joj je bilo dopušteno uzimati dekstroamfetamin.

Ovdje se više uopće ne radi o Rusima, nego o sportašima svih svjetskih zemalja koji su na sportska borilišta izašli poštujući pravila Svjetske antidopinške agencije (WADA). Ne treba ni polemizirati zbog izjava brojnih stručnjaka da je izvješće o Rusiji bilo "manjkavo i puno nedorečenosti". Činjenica je da uglavnom američki, britanski i njemački sportaši imaju "privilegiju" natjecati se koristeći čak i razne oblike amfetaminskih preparata, a kada se prijevara otkrije onda su "krivi ruski špijuni".

Reakcija zapadnih medija, umjesto da odmah zatraže hitnu proceduru diskvalifikacije s daljnjih natjecanja i oduzimanje eventualno zarađenih odličja spomenutih 28 sportaša, bio je napad na Rusiju i zaštita sestara Williams i Simone Biles, koje su umiješane u skandal.

Međutim, nisu li one same ukaljale svoje ime time što su uzimale doping? Kako su prošli drugi sportaši nećemo ni spominjati, čak i oni za koje se dokazalo da nisu pogriješili i da su bili suspendirani pogreškom.

Sjetimo se samo našeg Marina Čilića koji je greškom pao na doping testu 2013. godine. Kasnije se ispostavilo kako mu nisu pronašli nikakvu zabranjenu tvar u doping uzorku, a dečku su uništili pet mjeseci života, oduzeli ATP bodove, a na kraju i novac, kao što je rekao Novak Đoković, koji je Čiliću od prvog dana vjerovao da nije koristio nedozvoljene tvari i pružao mu podršku. Marinu Čiliću se agencija koja je provela test i pogriješila nije čak ni ispričala.

No, zvijezdama američkog i svjetskog sporta se ne smije prigovoriti, čak i kada se dokaže da su igrale i još uvijek igraju koristeći doping, i to uz dozvolu Svjetske antidopinške agencije.

Kako prenosi hrvatsko izdanje portala RBTH, nakon objavljivanja informacija da je niz američkih i drugih sportaša koristilo preparate koje zabranjuje Svjetska antidopinška agencija, zapadni mediji su stali u zaštitu sestara Williams i Simone Biles, koje su umiješane u skandal, a svi su se okomili na Rusiju s optužbama da želi ukaljati imena "lidera svjetskog sporta".

Hakersku skupinu Fancy Bear su osumnjičili za veze s ruskom vladom, iako nema nikakvih dokaza za ovu tvrdnju. Većina zapadnih listova i televizijskih kanala je optužilo Rusiju za "diskreditaciju američkog sporta".

Američki list The Washington Post povezao je objavljivanje tajnih informacija s tim što je Međunarodni olimpijski odbor "skoro cijelu rusku reprezentaciju" isključio s Olimpijade u Riju, iako su natjecanje propustili samo atletičari i dizači utega, kao i pojedini drugi predstavnici ruskog sporta.

Britanski The Telegraph bio je još oštriji u svojim ocjenama. List je objavljivanje informacija nazvao "zločinačkim napadom ruskih hakera" i dodao da je ovo reakcija Moskve nakon što su "ruski paraolimpijci izbačeni s Paraolimpijade".

Isti stav zauzeo je i sportski komentator BBC-a Dan Roan, koji je objavljivanje podataka o primjeni dopinga od strane američkih sportašica nazvao "osvetom za izvješće WADA-e o prijevarama u ruskom sportu". BBC ipak priznaje da je povjerenje u američke sportaše poljuljano.

"Iako sportaši ne žele krše nikakva pravila, ovakva curenja informacija neizbježno će izazvati zaoštravanje sporova u vezi s terapeutskim korištenjem zabranjenih preparata, dok će vrhunski sportaši očajnički pokušavati povratiti povjerenje", piše Roan.

Osim toga, gotovo svi zapadni mediji su naglasak prebacili na to da američki sportaši "uzimaju doping iz medicinskih razloga".

Tako je The Huffington Post svoj tekst naslovio "Simone Biles ponosno priznala da pati od sindroma deficita pažnje i hiperaktivnosti", dodajući da se sportašica toga ne srami. "Dobar izgovor" za uzimanje narkotika od ranog djetinjstva.

Na curenje informacija burno je reagirala Američka antidopinška komisija (USADA), koja je, kako javlja CNN, bila izvan sebe od bijesa.

"Nezamislivo je da u olimpijskom pokretu hakeri nezakonito dobivaju povjerljive informacije pokušavajući ukaljati sportaše, stvoriti dojam da su oni kršili neka pravila, iako nije tako", izjavio je predsjednik USADA Travis Tygart.

Moskva je, s druge strane, odbacila pretpostavke o umiješanosti ruskih specijalnih službi u cyber-napad na servere WADA i priopćila da ovakve neutemeljene optužbe ne idu u prilog nijednoj organizaciji.

U ovoj priči je netko zaista lud. Dakle, krivi su hakeri koji su uspjeli doći do povjerljivih informacija o načinu rada i vrednovanja Svjetske antidopinške agencije (WADA), a nisu krivi navedenih 28 sportaša, sestre Williams i Simone Biles, te njih 25 iz drugog izvješća, koji su koristili nedozvoljene tvari i natjecali se pod utjecajem droga, čak i amfetamina.

Naime, mnogi od njih su koristili ili koriste Adderall, lijek kojeg američki Ured za borbu protiv droga, uz sličan lijek - Vyvanse, te Ritalin i Focalin (metilfenidati) svrstava u drugu kategoriju kontroliranih supstanci, listu na kojoj su ništa manje nego kokain i morfij, jer spadaju među medicinske supstance koje stvaraju najveću ovisnost, prenosi Poslovni.hr.

Što reći, nego uputiti komplimente za "profesionalni rad" Svjetskoj antidopinškoj agenciji (WADA) i navedenim medijima za "objektivnost", dok hakerskoj skupini Fancy Bear valjda treba poručiti da ih, "kao ruske špijune, treba biti sram što su se usudili dirnuti u privatni život svjetski poznatih američkih sportaša". Za Britance i Nijemce, te ostalih deset Amerikanaca i petoro iz ostalih europskih zemalja Europe, za sada nema komentara.

AMSI