Na službenim stranicama Brodsko-posavske županije početkom veljače objavljena je obavijest za medije da su hrvatski Župani zabrinuti zbog bušenja u Jadranskom moru. Iz posta se može saznati da su u četvrtak, 28. siječnja 2014. godine, na 34. sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, hrvatski župani izrazili zabrinutost zbog najavljenih istraživanja te mogućnosti eksploatacije ugljikovodika u Jadranu, pa je, u smislu boljeg javnog uvida u stratešku studiju utjecaja istraživanja na okoliš, Hrvatska zajednica županija uputila žuran poziv Agenciji za ugljikovodike kojim mole da se što prije u najmanje dvije jadranske županije organiziraju savjetovanja sa zainteresiranom i stručnom javnosti.
Važno je napomenuti da je tekst nakrcan citatima izjava župana datih tom prilikom, što mu je, zapravo, velika vrlina. Suho, neutralno prenošenje ili produciranje informacija, bez suvišnih nazoviautorskih poveznica koje znaju imati svojstva komentara (čitaj: pametarenja i lažnih emocionalnih izljeva), a kao što se to počesto glasnogovornički radi na službenim stranicama grada Slavonskog Broda, barem ne izaziva crijevnu iritaciju kod čitatelja.

Inače, Hrvatska zajednica županija (Engleski naziv: CROATIAN COUNTY ASSOCIATION) nacionalna je udruga županija Republike Hrvatske, čije odluke, zaključci i prijedlozi nisu obvezujući. Radi se o svojevrsno dupliranju političkih kapaciteta. Naime, sve ono što župani na svojim sesijama raspravljaju u Zagrebu, moralo bi se naći na redovnim sjednicama Hrvatskog Sabora, a inicijatori rasprave trebali bi biti izabrani zastupnici. No, župani se vole družiti, proputovati Hrvatskom, promicati suradnju između samoupravnih jedinica, međusobno transferirati znanja...

Problem o kojem su raspravljali župani zaslužuje veliku pažnju. Riječ je o budućnosti Jadrana i Hrvatske. Ne treba ići grlom u jagode. Profit je na jednoj strani priče, a na drugoj su mogući akcidenti. Udruga župana samo je ponovila ono o čemu govore ekološke udruge i zabrinuta stručna javnost, pogotovo „jadranski“ župani. I neka je.

Ali, postavlja se pitanje, zašto se nikada na dnevnom redu Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, nije našao Slavonski Brod i njegov problem s nečistim zrakom? Kako to da župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić nijednom nije zatražio zvanični stav ove udruge, kojoj i sam pripada, o ekološkom zagađenju koje muči Brođane? Što ga sprječava da iskoristi svoje članstvo u Hrvatskoj zajednici župana kako bi kolegama transferirao znanje o dosadašnjim uzaludnim naporima da Brođani ostvare svoje ustavno pravao na čisti zrak i kako bi zatražio njihovu pomoć? Da nije aktivna GI za čisti zrak i Peter Tot-Đerđ koji se ubi objašnjavajući o kakvoj se nepodnošljivoj lakoći ignoriranja radi, Brođani bi bili uvjereni da lokani političari čini sve kako bi im olakšali disanje. Brodsko-posavski političari moraju napokon postati korisni u smislu zalaganja za interese onih koji su ih izabrali. Nakon toga, suhoparni, neutralni tekstopisac za službeni županijski portal uvrstit će i izjavu „našeg“ župana koje o bušenju Jadrana nije bilo.