Krajem prošlog tjedna sam započeo, a skoro i završio elaboriranje o ponovnom prošlomjesečnom onečišćenju zraka u Slavonskome Brodu sa osvrtom na probleme dosadašnje neučinkovitosti državne administracije.
No, kako se to često događa, u zadnji tren sam odustao od objave članka. Da budem iskren, poslije mjesec dana iscrpljujućeg onečišćenja brodskog zraka, gdje su kontinuirano bile prisutne visoke koncentracije lebdećih čestica, malo sam se ponadao da će možda situacija u prosincu postati za Brođane nešto povoljnija... 3-4 dana za to je i postojala neka nada, no brzo sam se uvjerio da izreka 'nada umire posljednji', ne odnosi se na Brod i Brođane!
Visoke koncentracije lebdećih čestica u studenom u Slavonskome Brodu
Kako smo više puta o tome pisali na FB (fejsbuk) stranicama Građanske inicijative (vidi link: https://www.facebook.com/pages/GRA%C4%90ANSKA-INICIJATIVA-ZA-%C4%8CISTI-ZRAK-Slavonski-Brod/120625028021963), u studenom u Slavonskome Brodu nikako se nije stišavala velika koncentracija lebdećih čestica PM10 i PM2.5.
Nakon što su Brođani na početku studenog sedam dana bili izloženi velikim onečišćenjima zraka iz emisije iz Rafinerije (dnevni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM2.5 na mjernoj postaji SB-1 na Jelasu su bili i iznad 70 µg/m3, a dnevni prosjeci koncentracije lebdećih čestica PM10 na mjernoj postaji SB-2 kod Stadiona Marsonie i iznad 80 µg/m3) i nakon što su oko 10. i 11. ponovo mjerene visoke satne koncentracije lebdećih čestica, i u drugom dijelu studenog, Brođani ponovo nisu mogli odahnuti od onečišćenja iz prekosavske rafinerije.
Ono što je simptomatično u cijeloj priči je to da satna koncentracija lebdećih čestica PM10 danima nije pala ispod 50 µg/m3! Uz sve to 24. studenog navečer mjerena je satna koncentracija lebdećih čestica PM10 i od 227 µg/m3! A granična vrijednost na dnevnoj razini je 50 µg/m3.
Treba istaknuti da su te emisije onečišćenja popraćene novim neugodnim mirisima i to prvenstveno noću i ujutro. Pretpostavlja se da je riječ smradu uzrokovan od merkaptana ili BTX-om ili nekim sličnim ugljikovodičnim spojevima(?).
Posebno je zabrinjavajuće da su u studenom i na mjernoj postaji u Rafineriji mjereni (što je potpuno razumljivo!) izrazito visoki dnevni prosjeci i to iznad 80 µg/m3, a ponekad i iznad 100 i 120 µg/m3! Posebno su ti dnevni prosjeci bili visoki 2., 3., 4., 10., 23., 24. i 28. studenog! Također su mjerene i satne koncentracije lebdećih čestica PM10 više od 200, pa 300 µg/m3!
Ima li nade za plinofikaciju Rafinerije?
Tako i iz ovih podataka sve je očiglednije, da većina nastalih problema brodskog onečišćenja svoje korenje vuče iz emisije iz prekosavske rafinerije. Tako je i taj prošlomjesečni problem izgleda nastao jer je Rafinerija za grijanje i održavanje adekvatnih radnih uvjeta u postrojenjima koristi energente sumnjive kvalitete!
Sve to Brođani dobro znaju i pokušavaju na njih ukazati, pa postaviti i pitanje odgovornosti. No prije nego bi stigli išta pitati, uvijek im se ispriječi neučinkovita državna administracija.
Kako drugačije tumačiti ovu situaciju koja već šest godina traje, tj. otkada Rafinerija ponovo radi, ali nikako da se riješi problem. Pa evo nekoliko dokaza spomenute neučinkovitosti.
Točno prije godinu dana je ministar Zmajlović obećao Brođanima (ili možda samo prenio netočnu informaciju?) i tada je na najpoznatijem hrvatskom portalu Indeks objavljen članak:
„Zmajlović: Rafinerija Brod prelazi na plin, onečišćenje zraka smanjit će se za 70 posto“. (Vidi link:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/zmajlovic-rafinerija-brod-prelazi-na-plin-oneciscenje-zraka-smanjit-ce-se-za-70-posto/713939.aspx)
Također je u Glasu Slavonije na temu plinofikacije Rafinerije Brod, a i vezano za onečišćenja brodskog zraka objavljena je analiza te problematike:
„ZONA TROVANJA - Slavonski Brod u raljama rafinerije: Zrak sve smrdljiviji, ljudi sve očajniji“. (Vidi link: http://www.glas-slavonije.hr/219808/11/Slavonski-Brod-u-raljama-rafinerije-Zrak-sve-smrdljiviji-ljudi-sve-ocajniji)
Mislim da ne trebamo posebno elaborirati ta dva nasumice odabrana članka iz ove već dugotrajne brodske situacije. Svakom je jasno da je Brođanima dosta svakojake priče i obećanja.
Ima li nade da se potpiše međudržavni Sporazum između BiH i RH?
Dovoljno je samo nadopuniti prethodne članke sa informacijom, kako je nedavno na tematskoj sjednici saborskog Odbora za zaštitu okoliša pomoćnica ministra Marija Šćulac Domac u uvodnoj prezentaciji ukazala na dugogodišnje poteškoće oko rješavanje problematike onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu. Problem je nastao jer je glavnina onečišćenja dolazi iz druge države, a komunikacije su dosada vezano za tu problematiku na međudržavnoj razini bile slabe ili nisu postojale... Uzaludan je bio svaki trud sa hrvatske strane i evo nakon blizu tri godine sastančenja međudržavni Sporazum još nije potpisan!
Ako svemu tome se dodaje uvid u najnovija svjetska kretanja koja su dovela da Rusije odustane od Južnog toka (europskog plinovoda), o čemu je ovih dana pisao i najčitaniji Večernji list:
„ Putin: Odustajemo od Južnog toka. Da je projekt propao, potvrdio je i Aleksej Miller, šef Gazproma“. (Vidi link: http://www.vecernji.hr/svijet/putin-odustajemo-od-juznog-toka-976821), jasno nam je da do plinofikacije Rafinerije Brod teško ili nikako neće doći u nekom razumnom i prihvatljivom vremenskom intervalu!
Jedinu nadu nam ulijevaju nezvanične informacije iz Ministarstva zaštite okoliša koje govore o tome da će se „nakon više od godinu dana zastoja, u Zagrebu održati četvrti sastanak Radne grupe za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu i Brodu (BiH)“.
Očekuje se da će se na tom sastanku razmotriti i analizirati dosadašnja realizacija modernizacije u Rafineriji, kao i potpisivanje spomenutog Sporazuma između BiH i RH.
Brođani su zabrinuti kako i jedna i druga aktivnost već toliko kasne da njihov negativni utjecaj već je sada nemjerljiv!