Prema službenim podatcima Europske agencije za okoliš od 372 grada na području Europske unije, u kojima se mjeri onečišćenje zraka sitnim lebdećim česticama, tijekom 2023. godine, Slavonski Brod je, drugu godinu zaredom, grad s najzagađenijim zrakom. Slavonski Brod je jedini, od spomenuta 372 grada, u kojemu je koncentracija sitnih lebdećih čestica veća od maksimalno dopuštene na području Europske unije. Posebno je alarmantan podatak da je koncentracija kancerogenih sitnih lebdećih čestica u Slavonskom Brodu pet puta veća od maksimalno dozvoljene koncentracije koju preporuča Svjetska zdravstvena organizacija.

Zbog zabrinutosti stanjem kvalitete zraka u našem gradu, te štetnim projektima koji se planiraju realizirati na Vijušu, uputila sam pismo ministrici Mariji Vučković. To pismo rezultiralo je održavanjem sastanka u Zagrebu između predstavnika Ministarstva zaštite okoliša i energetske tranzicije i predstavnika građanske inicijative "Stop Vijuš". Na sastanku smo otvoreno raspravljali o svim navedenim problemima. Predstavnici ministarstva upozorili su nas da je velika većina zakonskih ovlasti za rješavanje ovih problema isključivo u rukama gradske vlasti i da ministarstvo nema zakonske ovlasti da promijeni odabranu lokaciju za izgradnju kompostane, pretovarne stanice, sortirnice otpada i kazete za odlaganje kancerogenog azbesta.

Građani moraju postati svjesni da je gradonačelnik Duspara zbog svojeg nemara i nečinjenja odgovoran za katastrofalno stanje kvalitete zraka u našem gradu. Dok Brođani i Brođanke udišu najzagađeniji zrak u Europskoj uniji, gradonačelnik troši više novca na vatromete nego na mjere za poboljšanje kvalitete zraka! Tijekom 2023. godine iz gradskog proračuna utrošeno je 13.035,21 eura za vatromete, a za sufinanciranje mjera za poboljšanje kvalitete zraka utrošeno je mizernih 7.410,00 eura. To je kao da pištoljem na vodu pokušavate ugasiti ogromni šumski požar. Tijekom 2023. godine samo tri brodska kućanstva iskoristila su mjeru sufinanciranja naknade za plinski priključak u smiješnom iznosu od 170 eura jer su stvarni troškovi prelaska na plinsko grijanje neusporedivo veći.

Ovi šokantni podatci jasno dokazuju gradonačelnikovu odgovornost za katastrofalno zagađenje zraka. Gradonačelnik ignorira problem zagađenog zraka i gura ga pod tepih jer ne želi ulagati velika financijska sredstva nužna za rješavanje ovog gorućeg problema. Gradonačelnik svojim nemarom izravno ugrožava zdravlje građana i građanki Slavonskog Broda. Usvojeni Akcijski plan poboljšanja kvalitete zraka za grad Slavonski Brod gotovo je potpuno beskoristan jer ne sadrži ključne mjere i jer se pojedine mjere iz plana uopće ne provode ili se u njihovu realizaciju ulažu tragikomično nedostatna sredstva.

Gradonačelnik je odgovoran i za katastrofalno odabranu lokaciju za izgradnju kompostane, pretovarne stanice i sortirnice otpada na Vijušu. Dokaz za to je nacrt prijedloga izmjena i dopuna prostornog plana poduzetničke zone Jelas – Zapad, kojim gradonačelnik želi omogućiti izgradnju navedenih građevina i na Jelasu. Zašto je onda gradonačelnik odlučio da se navedene građevine grade baš na Vijušu kad

postoji idealna alternativna lokacija na zapadnom ulazu u grad s čime bi se spasili stanovnici mjesnog odbora Josip Juraj Strossmayer i dragocjeni prostor Vijuša?

Za kraj imam i dobre vijesti. Na sastanku s predstavnicima ministarstva dogovoreno je da će Ministarstvo zaštite okoliša i energetske tranzicije pokrenuti službenu inicijativu prema nadležnim ministarstvima za provedbu mjera iz Akcijskog plana poboljšanja kvalitete zraka koje se odnose na izmještanje naplatnih kućica i ograničavanje brzine na autocesti A3 na području grada Slavonskog Broda te na izmještanje Graničnog prijelaza Slavonski Brod - Bosanski Brod.

Tijekom idućeg tjedna na medijskoj konferenciji predstavit ću nove prijedloge mjera za rješenje problema zagađenja zraka u Slavonskom Brodu.