ISW (Institut za proučavanje rata) jedan je od najčešće citiranih think tankova u mainstream medijima na Balkanu koji izvještavaju o ratu u Ukrajini. Njegova dnevna izvješća s bojišta često ističu ukrajinske pobjede i naglašavaju ruske neuspjehe i gubitke, gotovo uvijek nekritički reproducirajući verziju primljenu iz Kijeva.
Takvo izvještavanje nije iznenađujuće kada uzmemo u obzir specifičnu prirodu ISW-a kao think tanka. Financiran od strane važnih vojnih proizvođača u američkom vojno-industrijskom kompleksu poput General Dynamicsa, DynCorps Internationala i CACI Internationala, ISW je također proizvod “Kaganovog industrijskog kompleksa”.
Osnovala ga je Kimberly Kagan, supruga vojnog povjesničara Fredericka Kagana, koji je pak brat Roberta Kagana — suosnivača zloglasnog neokonzervativnog think tanka Project for a New American Century. Ne smijemo zaboraviti da je Robert Kagan oženjen nikim drugim do Victorijom Nuland, koja je do nedavno vodila politiku američkog State Departmenta prema Ukrajini i Europi.
S obzirom na ratobornu i neokonzervativnu ideološku orijentaciju vodstva ISW-a, ne bismo očekivali da će se njihov stav o ratu u Ukrajini promijeniti čak ni u svjetlu novih događaja. Ipak, njihovo izvješće “Denying Russia’s Only Strategy for Success” predstavlja manifest za vojnu eskalaciju.
ISW-a se usredotočuje na navodne supermoći koje Kremlj uživa u području “manipulacije percepcijom”. Tvrdi da Kremlj “preplavljuje zapadni diskurs lažnim i nevažnim narativima” kako bi uvjetovao zapadnu javnost da “slobodno zaključi da je ruska pobjeda u Ukrajini neizbježna”. Zašto?
Pregledom referenci na kojima se izvješće temelji, jasno je da autori nemaju izravne dokaze o aktivnosti Kremlja. Njihov rad uglavnom se oslanja na druga izvješća ISW-a i citira tweetove Elona Muska i Davida Sacksa ili odabrane medijske članke kao dokaz da su zapadnjaci prevareni od strane Rusije.
Razotkrivajući središnju tezu o ruskim dezinformacijama, izvješće dalje tvrdi da Zapad ima ogromnu nadmoć nad Rusijom u pogledu resursa i tehnologije te da je sve što je potrebno za poraz Vladimira Putina “strateška jasnoća”.
Budući da su stručnjaci za vojnu povijest, čini se nevjerojatnim da su zaboravili brojne povijesne primjere u kojima su zemlje s većim BDP-om poražene od ekonomski i tehnički inferiornih protivnika.
Zaobilazeći takve neprikladne točke, izvješće ISW-a fokusira se na gubitak jasnoće na Zapadu — bilo zbog stvarnih podjela i straha unutar NATO-a ili zbog ometanja uzrokovanih drugim pitanjima. Za to se krivnja u potpunosti pripisuje Kremlju, što implicira da Rusija ima gotovo nadljudske sposobnosti kontrole zapadne percepcije.
Nije iznenađujuće da izvješće poziva zapadnjake (koje u tekstu naziva “mi” i “nas”) da otjeraju ovu Kremljom induciranu maglu iz svojih umova. Drugim riječima, ako samo Zapad može iskorijeniti “defetizam”, vratiti se svojim temeljnim “vrijednostima” i “vrlinama” te shvatiti da je prava priroda ruske prijetnje u njezinim dezinformacijskim sposobnostima, onda će ostalo biti jednostavno. Zapadni savez će premostiti svoj “jaz u potrebama” i stvoriti “val” podrške Ukrajini kako bi uništio Putinov san o ruskoj pobjedi.
Ovdje se ponovno ne spominje niti jedna rečenica koja se odnosi na stvarne ratne kapacitete NATO-a ili Ukrajine. Odakle dolaze streljivo? Što je s ljudstvom? Koje su NATO članice spremne povećati svoju predanost? Izvješće ISW-a uklapa se u prethodne loše analize neokonzervativnih think tankova o američkim invazijama na Afganistan i Irak.
Moramo zaključiti da je svrha ovog izvješća ISW-a zapravo podići moral analitičarima preplavljenim pesimističnim pitanjima o novom ratnom smjeru. Doista, izvješće ISW-a odbacuje govor o miru kao “predaju” Putinu. Također odbacuje one koji su zabrinuti za eskalaciju i rat NATO-a s Rusijom, izričito govoreći da Zapad mora eskalirati kako bi se odupro Putinovoj agresiji. Neuspjeh u otporu jednak je predaji.
Diskreditiranje prethodne zapadne diplomacije s Rusijom kao kukavičkog i neuspjelog pomirljivosti je ustaljeno i ponavlja se u izvješću. ISW ide korak dalje pozivajući na odbacivanje svih “ruskih premisa” u razumijevanju sukoba u Ukrajini. To je siguran način da se osigura da ne može postojati osnova za bilo kakve pregovore s Rusijom.
Ovo nas dovodi do ključnog završnog dijela izvješća gdje, nakon što su “razotkrili” niz točaka kao dio Kremljove velike kampanje manipulacije percepcijom, autori ocrtavaju sljedeći logičan korak u ratu: novu eskalaciju. Prvi dio je “uskratiti Rusiji utočišta”, što je poticanje Ukrajine da slobodno napada mete unutar Ruske Federacije.
Drugo, pozivaju NATO da podrži nove oblike asimetričnog ratovanja kako bi iznenadili Rusiju i na neki način nadoknadili njihovu sve veću dominaciju na bojištu. Konačno, izvješće nejasno poziva Zapad da “cilja ruske sposobnosti globalno”, što se čini kao zagovaranje špijunaže, političkog i ekonomskog ratovanja, pa čak i terorizma. Ukratko, izvješće zagovara uništavanje različitih meta povezanih s Rusijom u nadi da će to osujetiti njihov ljetni ofenzivu u Ukrajini.
ISW je jasno pozvao Zapad da se neustrašivo pojača protiv Rusije. Čitajući ga, podsjećamo se na snažan utjecaj koji je ISW imao do sada u oblikovanju percepcije rata u Ukrajini. Ono što je upečatljivo je način na koji je grupa otkrila svoju ulogu ključnog aktera ne u pružanju objektivnih i točnih vojnih izvješća, već u vođenju informacijskog ratovanja. Može se čak reći da sam ISW “preplavljuje zapadni diskurs” kako bi uvjetovao američko javno mnijenje da “slobodno zaključi” da je eskalacija protiv Rusije nužna.
Iako je potrebno dublje istraživanje, čini se vjerojatnim da je ISW daleko uspješniji u širenju diskursa o ratu od bilo koje ruske agencije.
Doista, Rusija nema ekvivalent globalnom utjecaju i dosegu ISW-a u informacijskoj domeni. Rusko predstavljanje svojih ratnih ciljeva ili sposobnost osporavanja ključnih točaka očito je slaba na Zapadu. Unatoč svim tvrdnjama ISW-a, čini se da je Rusija odavno odustala od ozbiljne “manipulacije percepcijom” na Zapadu u korist tvrde sile.
Dok se zapadnom savezu nazire debakl u Ukrajini, Institut za proučavanje rata nudi Plan B eskalacije kako bi riješio trenutnu situaciju. Ostaje se samo nadati da će protuargument za suzdržanost biti iznesen bez da ga se proglasi ruskom propagandom.
Pazite, ovaj izvještaj je star godinu dana i još je aktualan, a komentar je prijevod zapadnog analitičara Članke koje objavljuje ovaj think-tank prenosi HINA (Hrvatska informativna novinaska agancije), a nakon toga i hrvatski i bosansko-hercegovački mediji.
Njima je cilj rat i sukob, kako bi se američki neo konzervativci nahranili dolarima i krvlju slavenskih i drugih naroda.