Slavonski Brod rasječen je prugom na južni i sjeverni dio. A potok Glogovica (otvoreni kanal, zapravo) razdjeljuje grad na istočni i zapadni dio. Tako je urbana cjelina šestog po veličini grada u Hrvatskoj, sastavljena od četiri nejednake kriške. U svakodnevnom životu, u kretenju, hodanju, vožnji, građani prihvaćaju prirodne i prometne barijere, jer, napose, one su dio gradskog krajolika, specifičnost koja Brod razlikuje od drugih sredina, čine ga našim, ali ne prihvaćaju ona neprirodna saobračajna rješenja ili odsustvo rješenja koja otežavaju kretanje, oduzimaju vrijeme, zanemaruju potrebu brzog povezivanja.

 

Iz sjevernog u južni dio Broda i obratno, može se službeno prijeći na četiri mjesta: podvožnjakom koji povezuje Svačićevu i Zagrebačku ulicu, nadvožnjakom od željezničkog kolodvora do ulice u kojoj je Đuro Đaković, podvožnjakom koji povezuje Gupčevu i Kumičićevu ulicu, i izravno preko pruge koja povezuje Zrinsku i Osječku ulica. Ovaj potonji sramota je nacionalnih razmjera svih političkih garnitura koje su upravljale Brodom od 1945. godine, pa sve do danas.

 

Neslužbenih prijelaza, prečaca preko štreke, a koji stanovnicima omogućavaju uštedu vremena, ali i povećavaju rizike sigurnosti –  ima na više mjesta. Jedan od takvih ilegalnih bypassa nalazi se između Ulice Ivana Gorana Kovačića (Olivine ulice) i Ulice Fra Grge Martića, na mjestu nekadašnjeg službenog, a ukinutog prijelaza s rampom, kućicom za rampara i bunkerom koji je bio na malopariškoj strani, a srušen je polovicom šezdesetih. Da tog prijelaza nema stanovnici-pješaci iz istočnog Malog Pariza morali bi do bolnice ili na tržnicu ići prvo do Kumičićeve, pa podvožnjakom do Gupčeve. Nisu valjda blesavi. Prelaze oprezno, na vlastitu odgovornost, osluškuju tutnjavu vlakova, procjenjuju udaljenosti, tegle neki svoje bicikle, majke polako prenose dječja kolica u strahu od nepredvidivih problema. Jedino kad je kiša kišobrani se moraju držati za plastičnu dršku, jer ako se dodirne metalni dio osjeti se kako nešto bridi u prstima. To je od električnih žica za vlakove. Sve se pretrpi samo da se što prije stigne.