Povratak radnim obvezama


Euro u Hrvatskoj tema je koja je bar trenutno jedna od zastupljenijih. Kažu da će ipak Nikola Tesla biti na kovanici i to mi je drago. Prvi dan natječaja HNB-a u kojem je javnost mogla dati prijedloge, napisala sam baš to.  Da ga se bar jednom ne odreknemo, pa poslije za 20 ili 50 god kad ga Srbi stave na kovanice, ne plačemo. Ali žao mi je da je otpao Dubrovnik. Ne bih znala reći što bi izbacila, no Dubrovnik ne bih. No očito je nešto moralo izostati.

Manje je to važno od onoga što će nam euro donijeti. Logički gledano, jer i sada se kod nas sve što imalo ima vrijednosti govori u eurima, neće ništa posebno. No, proizvodnja novca i prijelaz takav kao sam košta nešto, također i prilagodba ( koju ćemo i tako mi platitit) isto, pa sigurno da će nam negdje to sve naplatiti. Ne znam koliko će Unija u tome pomoći i učestvovati, ali u vrijeme kad se ipak manje koristi novac kao sredstvo plaćanja, sigurno je manji obim i tiskanja novca. Svi mi znamo vrijednost nekretnina, pokretnina pa i štednje u eurima. Jedino što ćemo sada s deviznog računa moći dići eure, a ne gubiti novce na njihova preračunjavanja valuta.

Ima vremena do toga i ja osobno nemam neka ni pozitivna ni negativna očekivanja oko eura. Jasno je kao dan koliko će to olakšati poslovanja po Europi, ali prvi period će sigurno nekima donijeti glavobolje. Jer će u sebi uvijek prepračunavati. Naučeni iskustvom, morat ćemo svi. Neki sigurno tu vide šansu dići cijenu barem za par centi, posebno će se puhati i na hladno kad su u pitanju voda, struja, plin i sl. Nadam se da griješim, ali... Samo da ih imamo, ma kako se zvali!

Dok ovo čitate, ja se spremam i psihički i fizički na povratak kući. Meni je to uvijek patnja. Čak i sad kad pišem, još nisam ni otišla, znam kako će godišnji proletjeti i biti poslije kao san. No, nije to razlog da se samo kuka. Jedna od lijepih stvari koja me čeka pri povratku je puno posla i početak rada u prostoru koji ću/ćemo uskoro do kraja urediti. Za mene je to velika stvar, nisam ni mislila da ću raditi tako nešto, ali takav je život, stvari se same poslože onako kako bi valjda i trebalo biti. Možda ću s vama uskoro dijeliti i recepte s YouTube kanala, vidjet ću to još s urednikom, ali sigurno ću vas obavještavati kako moje zamisli i izvedba svih tih radova napreduju. Neću više o tome da nešto ne ureknem (znate kako se kaže), no veselim se i želim svoju radost podijeliti s vama. Ne samo da pišem o problemima. Sve je to dio života, pa sve treba tako i prihvatiti.

Polako ulazimo u najbogatiji dio godine, kada imamo pregršt ljetnih proizvoda, a polako nam stižu i jesenji. No dok je ljeta i tih laganih vrsta povrća i voća, treba u njima uživati i maksimalno ih koristiti. Naravno, zimnica se također sprema, jer je lijepo imati svoje domaće ukiseljene proizvode. Ne znam još što ću ja praviti, ali sigurno hoću barem nešto.

A za oproštaj s morem nešto pravo morsko!

"Brudet" sa sipom i krumpirima


Ne moraju jela sa sipom biti crna...Crnilo sam iskoristila za tijesto, a od očišćene sipe napravila ovo ukusno jelo.



Jednostavno.

SASTOJCI:

2 sipe

3-4 glavice crvenog luka ( nemojte štedjeti )

2-3 česna češnjaka

2 dl suhog bijelog vina

0,5- 1 dl kvasine

velika limenka pelata ( cijelih rajčica )

1 žlica koncentrata rajčice

po želji neki od dalmatinskih začina, na pr. majčina dušica, origano ili sl., ne puno, pola žličice

sol, papar

1 dl maslinovog ulja

500- 600 g na kockice narezanog krumpira

1 žlica peršinovog lista , na kraju kad je jelo gotovo

PRIPREMA:

Na ulju pržite sitno sjeckani crveni luk, da porumeni, pa dodajte sitno sjeckani češnjak, kratko pržite i dodajte na kocke ili trake narezanu , naravno očišćenu , sipu. Kratko sve pržite, dodajte usitnjene rajčice i sok , kao i koncentrat rajčice, začine i vino i žličicu šećera, kvasinu po želji, ja je dodam malo, ona ispari ali i da nešto svoje i omekša sipu. Posolite i kuhajte da sipa smekša, probajte nakon cca 35-40 min, treba do 1 h, ovisi o sipi. Ja volim da se umak reducira, pa držim polupoklopljeno. Kad vidite da je sipa, tako-tako, dodajte kockice krumpira, da se dobro skuhaju i da se sve lijepo zgusne. Probajte treba li još malo soli, na kraju popaprite i pospite sjeckanim peršinovim listom. Poslužite uz domaći kruh ili pogaču.

 Knedle od sira u umaku od višanja (marelica)


Malo drugačije knedle od onih s krumpirima na koje smo navikli. Njih ću praviti kad bude šljiva, a krumpir postane zreo i bolje se bude kuhao. Dok je ovako mlad, nije idealan za kuhanje pa ga ni ne pravim na taj način. Umak od višanja je opet priča za sebe. Idealan uz sve, sve biskvitne kolače, panna cotu, sladoled i sl.



Foto: Dražen Bota

SASTOJCI:

za knedle:

375 g kremastog sira za kolače 20%mm

30 g maslaca sobne temperature

2 žumanjka

3 žlice mlijeka

6 žlica glatkog brašna i brašno za radnu povšinu

malo soli

za umak od višanja ( marelica ):

200 g višanja

1 žlica vanil šećera cca 2 vrećice

na vrh noža cimeta

50 ml porta ( crveno jako slatko vino, može prošek), u marelice nisam dodavala alkohol, također i u višnje ne stavljajte ako će jesti djeca

sok pola naranče

1 žlica škrobnog brašna

za mrvice:

20 g maslaca

50 g krušnih mrvica

3 žlice šećera

1/2 žlićice cimeta

Cimet pojačava aromu višnje, ali ako ga ne volite, ne morate dodavati.

PRIPREMA:

Za tijesto promiješajte sir, žumanjke, maslac, mlijeko i malo soli. Kuhačom je sasvim dovoljno. Dodajte brašno, pa brzo spojite kuhačom, rukama samo toliko da se poveže. Tijesta s krumpirima i za knedle poput ovoga se ne smije dugo mijesiti jer je onda gumeno i žilavo. Također se ne smije dodati previše brašna, opet je tvrdo i neukusno.

Tijesto zamotajte u foliju i stavite u hladnjak 1h da se ohladi i odmori. Kuhajte lagano slanu vodu u većem loncu. Tijesto na lagano pobrašnjenoj površini valjajte u valjak. Podijelite na 12 dijelova i napravite kuglice od svih i odmah kuhajte u ključaloj vodi. Smanjite vatru da lagano kuha, pa polako kuhajte 15-20 min.