Dugo vruće ljeto


Ove godine su metereolozi baš to obećali, a ako se "po jutru dan poznaje" tako će nam i biti. Pravo, vruće ljeto je počelo i za sada će tako i ostati. Sezona kupanja je i kako je škola gotova, polako smo u pripremama za godišnji. Vječito pitanje gdje se ide, glavna je tema razgovora. Pa čak i kada je odgovor:"Poloj", nije ni to loše, dapače. Ljepše je naravno ako se može na more ali ako ne, važno je negdje se osvježiti.

I ove praznike su mnogi spojili, neki i dva tjedna ako su mogli i imali kuda otići.
Kao što ste već vidjeli, Dan antifašizma smo obilježili i radno i da ne ponavljam ništa jer nema potrebe, samo kao zaključak kako reče jedna pametna žena, gradonačelnica Siska : " Ili si antifašista ili fašista, ne može se to biti malo ili po potrebi! "Kao što je vjernik ili ateista (agnostici isto nisu vjernici samo nisu sigurni postoji li još nešto), kao što je Hajdukovac ili Dinamovac…. Samo nismo znali da se to uopće mora govoriti, mislili smo od uvijek da se podrazumijeva u normalnom svijetu da si antifašist.

Dan državnosti je još jedan važan nacionalni praznik i iako pada u nedjelju, ipak se maksimalno uklopio u spajanje praznika. Kako je nedjeljom  i bolji ručak i svi su na okupu, možda će se malo svečanije doživjeti. Nije mala stvar imati jedan takav dan, dan kada tvoja zemlja slavi svoju postojanost, samostalnost i suverenitet. Iako je mijenjao datum, ne umanjuje se značaj obilježavanja istog. Jer to se, na žalost, moralo braniti i životima i uz tako visoku cijenu i žrtvu kako branitelja tako i civila, ovaj praznik ima važnost i vrijednost koju treba čuvati. Pa makar danas-sutra cijeli kontinent bio ujedinjen u EU, svi naši susjedi i druge zemlje koje još nisu, naš nacionalni praznik i njegova vrijednost će ostati i neće se ničim umanjiti. Nije to samo neradni dan, to je praznik pa makar bio i radni i nedjelja.

Da ne zaboravim čestitati Bajram svima koji ga slave, jer ove nedjelje je prvi dan Bajrama, pa ako imate sreće kao ja, da znate nekoga tko ga slavi i tko će vas počastiti sa slanim ali i slatkim  i neodoljivim kolačima, kud bolje.

Zato ću i ja s vama podijeliti jedan pravo sladak recept i nešto slano i ukusno (moje omiljeno bez mesa i na brzinu)!

Palačinke sa sezamom i fetom


Zanimljiva kombinacija, za ljeto idealno, a i zimi lagani objed ako pazite na liniju, a da se ne odreknete baš svega. Po porciji ( 2 Palačinke ) ima oko 570 kcal.

Srednje zahtijevno.

SASTOJCI:

40 g sezama

100 g brašna

2 jaja

150-200 ml mlijeka

sol

500 g rajčice

1 glavica luka

200 g fete ( sir )

1 vezica peršina

2 žlice maslinovog ulja

1 žlica bijelog vinskog octa

mljeveni bijeli papar

1 krastavac ( 200 g )

2 režnja češnjaka

pola vezice listića mente

1/2 kg svježeg sira

1,5 dl jogurta

sol i papar

ulje

PRIPREMA:

Sezam pržite na suhoj teflon tavici uz stalno miješanje. Ohladite. Zamutite palačinke od jaja i malo soli, dodajte mlijeko pa brašno i sve dobro izmješajte. Ostavite 30-tak min da odstoji. U međuvremenu operite povrće i očistite ga. Rajčicu nasjeckajte na kockice, luk na tanke šnitice, sir na kockice. Peršin iskosajte sitno i sve pomiješajte sa octom i uljem. Posolite i popaprite po želji. Ne zaboravite da je sir slan! Za zaziki Krastavac ogulite i naribajte na ribež, na koji obično ribamo jabuke. Malo ostavite za ukras. Češnjak očistite i protisnite kroz presu. Mentu operite, posušite i sitno isjeckajte. Sir i jogurt pomiješajte, dodajte začine i povrće i po ukusu posolite i popaprite. Služite uz meso, na pr. giros, uz roštilj, ali i povrće i kao dodatak narescima.

Zagrijte par kapi ulja na tavici za palačinke i pecite 8 manjih palačinki. Punite ih sa salatom od rajčice i prelijte zazikijem. Ukrasite sa krastavcem i mentom.

Tulumbe


Poznata bosanska slastica koja me nije baš privlačila, dok je nisam probala. Meni se sviđa, a svidjet će se i svima koji vole kolače sa zaljevom i koji su slatki.

SASTOJCI:

300 ml mlijeka

300 ml vode

350 oštrog brašna

4 jaja

malo praška za pecivo

za preljev ( agdu ):

1 l vode

1 kg šećera

1 limun

oko 300 ml ulja za prženje

PRIPREMA:

U veću zdjelu uspite mlijeko i vodu i malo posolite. Stavite da kuha. Odvojeno promiješajte brašno s praškom za pecivo. U ključalu tekućinu dodajte brašno miješajući, pa na vatri miješajte kuhačom dok ne dobijete kuglu koja se odvaja od zdjele i ostavlja tanki sloj po njoj ( kao za princes krafne ). Ostavite da se malo ohladi pa umiješajte jedno po jedno jaje dok se ne sjedini s masom. Kada je smjesa glatka, stavite ju u špricu sa zvjezdolikim otvorom i špricajte na već zagrijano, vrelo ulje u dužini 4-5 cm. Pržite ih par minuta dok ne dobiju lijepu rumenu boju sa svih strana. Vadite ih na dublji lim za pečenje ili posudu. Kada se tulumbe ohlade, kuhajte agdu. Vodu, šećer i kriščice limuna kojem ste ugrubo nožem skinuli većinu kore, oko deset minuta da dobijete lijep sirup. Prelijte hladne tulumbe vrućim sirupom, pa kada lijepo upiju, na sobnoj temperaturi i ohlade se, služite. Ako volite orahe, možete ih pržiti na suhoj tavici i dodati agdi. Vadite uh uz tulumbe. Ostatak držite u hladnoj pećnici, ili od drugog dana u hladnjaku. Ako im je gornji dio "u zraku", povremeno ih okrećite, da se ne sasuše. Mada ne znam da se kome desilo!