Ilok, naš istok


Za godišnjicu braka smo dobili, neplanski, izlet u Ilok. Kako je netko pisao da je bolje i ljepše čitati o izletima i putovanjima, a i tako ništa novo ili lijepo što se politike tiče, evo mene s malim osvrtom na vikend. Nije nam prvi puta da idemo na najistočniji dio Hrvatske i doista je lijepo naći se u okruženju brežuljaka koji su skoro 100% obrađeni, a na kojima se smjenjuju vinogradi ( trenutno ) sa suncokretima, kukuruzom, voćnjacima i ovršenim  poljima na kojima su bale sijena. Fantastične boje ispod plavog neba.

Ilok je mali gradić s prekrasnim Starim podrumom u kome smo imali i smještaj. Jako lijepo i uredno. Ali dvorište tog podruma i podrum kao i restoran su jako lijepi i uređeni baš za odmor i uživanje. Zidine starog grada čuvaju od zaborava neke građevine iz Turskog ( Hamam) kao i Austrougarskog vremena. Franjevačka crkva/samostan, nalaze se na samom rubu brda ispod kojeg vodi put do Dunava i istoimenog hotela i restorana. Tamo možete pojesti vrhunski fiš, sa ili bez kostiju, riblje plate sa različitom riječnom ribom uglavnom filei. Nije možda jeftino, ne kao ćevapi i bečka, ali za takav gastronomski užitak i obilne porcije vrhunske ribe je povoljno. Usluga vrhunska tako da je boravak pravo uživanje.

Kavu smo odlučili popiti na Principovcu, na terasi s koje puca pogled na Ilok i sjedeći u hladu ugođaj je prave opuštenosti. Na Principovcu su cijene također nešto više, ali kad uzmete u obzir ambijent i uslugu, kao i ponudu, to je opravdano. Da je na moru, ne bi znali koliko bi naplatili. Ovako, recimo da je cijena kau u solidnom restoranu na moru.

Kako nam nije prvi dolazak u Ilok, a mislim da sam o tome već i pisala, uputili smo se u Erdut u kome nikad nismo bili. Nepregledni vinogradi poznatog Erdutskog vina su nas pratili sve do mjesta. To je malo selo, ali sa zanimljivom kulom opet iznad Dunava i opet jako istureno i omeđeno rijekom. Kula je jako stara, ne zna se tko ju je sazidao, a prvi zapisi je spominju u 15.stoljeću. Mijenjala je vladare i vlasnike kako su dolazili i prolazili i prava je šteta što nije u funkciji jer je danas taj kraj poznat i posjećen zbog vinskih cesta i lako bi se mogla naći na karti za obilaske. Ovako, bili smo sami tamo i malo prošetali. Prošetali smo, tj. sišli do Dunava stepenicama zdravlja, znači bar 200 stepenica i još dobar put do same vode. Ne pitajte kako je bilo ići gore! Pravo zdravlje 😊

Sreća da je kroz šumu i nije bilo prevruće pa je išlo. Naravno, poslije takvih napora red je dobro ručati pa smo odlučili otići u Kopačevo u Didin konak, restoran koji ima dobre recenzije a u kome nismo bili. Opet smo jeli ribu i to je bilo izvrsno. Velike porcije razne ribe, najbolji dijelovi, pečena na sve moguće načine. Imaju i perklet i fiš, a čak i žablje batake! Okoliš ugodan, jako lijep podrum i jedina zamjerka je na glazbu, ali možda smo bili baš u vrijeme kada im se  slušala glazba koja nama nije baš po ukusu. ( Stari srpski narodnjaci, sreća tamo gdje smo sjedili tiho se čula pa nije smetala ali je u svakom slučaju neobično.) Uglavnom pred odlazak su počeli puštati starogradske, pa vjerujem da njih puštaju češće. Cijene više nego povoljne. Topla preporuka.

Kući smo se vratili preko Osijeka, tako da je bilo brzo i ugodno. Bez gužve i napora.

Istok naše zemlje je prekrasan, izleti tamo su odmor, a sa biciklima se može obići dobar dio. Ima i dužih uspona, oni se mogu preći i pješice ako baš niste u formi. Mi iz ravnice nismo baš na to navikli, ali vrijedi pokušati. Tko voli vina, posebno je lijepo uživati u Tramincu, onome predikatnom iz Principovca. To je nešto posebno, ali za njega treba nešto dublje posegnuti u džep. Ipak, ima i drugih vina koja su odlična. Ako niste obišli taj kraj ili Kneževe vinograde koji su malo sjevernije, topla preporuka je da to učinite. Užitak zagarantiran!

Danas preporuka za šarana naravno, na najbolji način, vani na vatri. Uz to možda ne baš tipično za istok Hrvatske kao tip kolača, ali mak je ipak ovdje nezaobilazan.

Šaran na rašljama


Ako imate mjesto na kojem možete naložiti otvorenu vatru, ovo je prava poslastica za ljubitelje ribe!!! Trebate kvalitetnu žar, znači naložiti na vrijeme, da dobijete dosta žari, oni koji peku roštilj, znaju, a riba se peče kratko.




Zahtijevno.

SASTOJCI:

Za 2 osobe ide 1 riba oko 1,3 - 1,6 kg težine.

Začini, ako volite gotove smjese začina za ribu, može, dodajte malo crvene paprike, po mogućnosti ljute. Inače premažite smjesom crvene paprike pomiješane sa solju, sitno izdrobljenim suhim listom estragona ( mužar ) ili po vašoj želji, začinskog bilja, protisnutim režnjem češnjaka, malo peršinovog lista i sokom pola limuna.

0,5 dl ulja

PRIPREMA:

Ribu očistite, operite, odsijecite glavu i po dužini razrežite. Premažite prije pripremljenom začinskom smjesom koja je odležala u ulju. Ostavite oko pola sata da stoji, pa pričvrstite na rašlje. Rašlje su mali problem, napravi se od pruća, a riba učvrsti žicom 1mm, ili imate kupovne mreže za ribu, možda nađete odgovarajuće. Moj muž kaže da će napraviti od inoxa, jer mu se riba samo tako sviđa. Pokušajte neku od varijanti. Pecite kod dobre žari, oko 5-7 min sa svake strane. Služite uz dobru salatu ili neki prilog.

Kolač od maka




SASTOJCI:

200 g mljevenog maka

150 g brašna

1 prašak za pecivo

na vrh noža soli

200 g šećera

1 vanil šećer

100 g maslaca

3 jaja

sok i korica 1 limuna

1 žličica cimeta ( po želji)

125 ml mlijeka

Glazura od čokolade ( 200 g čokolade i 50 g toplog vrhnja za šlag, pomiješati i preliti preko ohlađenog kolača) ili posuti šećerom u prahu

PRIPREMA:

Maslac dobro izradite i dodajte šećer pa mutute još malo. Dodajte jedno po jedno jaje i mutite. Posebno pomiješajte sve brašnaste sastojke. Naizmjenično umiješajte sa mlijekom. Pecite u zagrijanoj pećnici oko 35 min na 200 °c. Ohladite pa premažite čokoladom. Po želji se može i vodoravno presjeći ( ako pravite kao tortu u okruglom kalupu) i premazati marmeladom od marelice. Varijacija je bezbroj!

[gallery columns="4" ids="146068,146069,146070,146071,146072,146073,146074,146075,146076"]