Danas je Kurban bajram


Bajram barićula svima koji danas slave taj veliki vjerski praznik islamske vjere. Već sam pisala koliko je bogata trpeza kod mojih prijatelja za ove praznike, a ove godine ću to propustiti jer smo tada na moru. Na žalost, ne može se sve od jednom, samo znam da propuštamo pravu gozbu. Onaj dio te Turske i bliskoistočne kuhinje koji je zaživio kod nas, donosi pravo bogatstvo okusa.

Kod nas je nekako predodžba o Turskoj kuhinji povezana s burekom, ćevapima, kebabom, hurmašicama i baklavom, pa mislimo da je teška. Sve to stoji , ali oni koji su išli u Tursku, posvjedočit će da ni ta jela nisu teška kao kod nas, a da ne govorimo da je to i mediteranska kuhinja, u kojoj se jede jako puno povrća i kuhanih čorbi.

Njihova kuhinja je spoj kuhinja i utjecaja sa svih strana svijeta. Kroz stoljeća su bili osvajači i sa tih pohoda su donijeli začine i sve što im se sviđalo. Zato kombiniraju mnoge začine koje vežemo za daleko istočnu kuhinju, kao i one sjeverne Afrike, Talijanske ili španjolske. U turskoj kuhinji naveliko se koristi povrće, rajčice, patlidžani, krastavci, luk, paprike i krumpir, pa ne čudi što se u Turskoj pojede najviše povrća po stanovniku u Europi. Među omiljenim sastojcima su i različite žitarice i grahorice, pšenica, ječam, kukuruz, bulgur, riža, leća, grah, slanutak te meso, janjetina, ovčetina, junetina, perad, ribe i plodovi mora i mliječni proizvodi, sir i posebno jogurt. Uz različito voće posebno lubenice, dinje, grožđe, naranče i banane koje se jede svježe, ukuhano ili sušeno, u upotrebi je i mnoštvo začinskog bilja i začina, među kojima dominiraju češnjak, ljute papričice, peršin, timijan, kopar, metvica, kumin, anis, cimet, šafran i kurkuma. Kao začin, kako za slana i pikantna, tako i za slatka jela, te kao glavni sastojak mnogih slastica, mnogo se koriste i orašasti plodovi, orasi, pistacije, bademi, lješnjaci, pinjoli, sušeno voće, smokve, grožđice, šljive i jabuke, te arome, limun, ružine vodice, med i slično. Osim s velikim brojem malih jela, predjela, salata, priloga, glavnih jela i slastica, turska se kuhinja može pohvaliti i regionalnom raznolikošću, kako posebnim jelima i načinima pripreme namirnica, tako i različitim, podnebljem uvjetovanim varijacijama. Za ručak se prave čorbe, od teletine s povrćem i sl., zatim pečena teletina, rolana i punjena  ili janjetina, musake, sarmice u listu od loze ili punjene tikvice, paprika i sl. ali sve malo i sitno, ćevapi i pite, bamiju i dolme i razne salate od patlidžana ili paprike i sl.

Slastice su priča za sebe! Do nedavno sam na pr. tulumbe smatrala "bez veze" slasticom, a u stvari, tako mi se svidjela da je ne smijem više ni praviti jer im ne mogu odoljeti. O ostalim slasticama poput baklave, kokos baklave, hurmašica, tufahija ili kadaifa da ne pričam!

Zato vam danas ponavljam recept za moje omiljeno jelo, sogan dolme kao i  za tulumbe, prže se u ulju, ne grijete kuću pećnicom, pa ako želite pokušati, nisu komplicirane.

Poveznice:
http://www.mojgastro.net/recepti/glavna-jela/301-sarmice-u-listu-kelja
http://www.mojgastro.net/recepti/glavna-jela/213-bureknaravno-s-mesom
http://www.mojgastro.net/recepti/deserti/273-hurmasice
http://www.mojgastro.net/recepti/deserti/560-kokos-baklava
http://www.mojgastro.net/recepti/deserti/551-kadaif-s-orasima

Sogan dolma


Poznato jelo bliskog istoka, udomaćeno i u Bosanskoj kuhinji. Jako ukusno i zanimljivo, samo morate imati malo strpljenja s pripremom.



SASTOJCI:

1 kg sitnijeg crvenog luka ( još najljepše izgleda onaj koji je kao pljosnat, šiti nego viši )

500 g mljevene junetine ( možete i miješano meso, ali originalno je bez svinjetine)

100-150 g riže okruglog zrna, a količina po želji, ako volite da se više rasipa ili da jedete manje mesa...

1 glavica luka

žlica crvene mljevene paprike + još malo

2 žlice začina za juhe

1 rajčica

3 dl umaka od rajčice

50 g masla ( može biljna mrs ili maslac )

papar

150 g masnijeg kiselog vrhnja

PRIPREMA:

Luk očistite od vanjskih ljuski, odrežete krajeve pa kuhate u slanoj, ključaloj vodi 5-6 min, obično probam sa žlicom i viljuškom, treba biti dosta čvrst luk, ali kada stavite jedan u žlicu, pa viljuškom malo stisnete, morate imati osjećaj da su razdvojeni listovi. Nikako ne prekuhati, ali kada je pretvrd, onda je posao teži. Zato probajte par puta. Meni je ovako i prvi puta uspjelo. Ohladite pod mlazom hladne vode, pa skinite vanjske ljuske i jedan sloj luka, ostale malo zarežite s vrha i nježno tiskajte od korijena da se svi slojevi razdvoje. Neki će i puknuti, nije to strašno i njih se može puniti, jer se slažu gusto jedna do druge. Punite do najmanje, te će vam biti najslađe.

Za punjenje sitno isjeckajte luk, naribajte oguljenu rajčicu ( obično imam zamrznutih i one su najpraktičnije, možete uzeti i dva pelata i sitno nasjeckati ), dodajte meso, rižu, mal crvene paprike, začin, papar pa sve dobro promiješajte i lagano punite luk. U zemljanoj ili vatrostalnoj posudi istopite masnoću i pospite sa crvenom paprikom. Svaku lukovicu umočite s gornje stane u tu masnoću pa okrenite i slažite gusto, a one najtanje u praznine. Kada ste sve poslagali, prelijte sokom rajčice i vodom da ih pokrije, ali onako, knap. Mogu se kuhati na vatri, onda u srednje dubokoj adekvatnoj zdjeli, ja ih pečem u pećnici na 220°c oko 1 h, s tom da pred kraj pospem s kiselim vrhnjem i pečem još 5-10 min. Ostavite da odstoje 10-tak min, pa u slast!

Tulumbe


Poznata bosanska slastica koja me nije baš privlačila, dok je nisam probala. Meni se sviđa, a svidjet će se i svima koji vole kolače sa zaljevom i koji su slatki.



SASTOJCI:

300 ml mlijeka

300 ml vode

350 oštrog brašna

4 jaja

malo praška za pecivo

za preljev ( agdu ):

1 l vode

1 kg šećera

1 limun

oko 300 ml ulja za prženje

PRIPREMA:

U veću zdjelu uspite mlijeko i vodu i malo posolite. Stavite da kuha. Odvojeno promiješajte brašno s praškom za pecivo. U ključaku tekućinu dodajte brašno miješajući, pa na vatri miješajte kuhačom dok ne dobijete kuglu koja se odvaja od zdjele i ostavlja tanki sloj po njoj ( kao za princes krofne ). Ostavite da se malo ohladi pa umiješajte jedno po jedno jaje dok se ne sjedini s masom. Kada je smjesa glatka, stavite ju u špricu sa zvjezdolikim otvorom i špricajte na već zagrijano, vrelo ulje u dužini 4-5 cm. Pržite ih par minuta dok ne dobiju lijepu rumenu boju sa svih strana. Vadite ih na dublji lim za pečenje ili posudu. Kada se tulumbe ohlade, kuhajte agdu. Vodu, šećer i kriškice limuna kojem ste ugubo nožem skinuli većinu kore, oko deset minuta da dobijete lijep sirup. Prelijte hladne tulumbe vrućim sirupom, pa kada lijepo upiju, na sobnoj temperaturi i ohlade se, služite. Ako volite orahe, možete ih pržiti na suhoj tavici i dodati agdi. Vadite uh uz tulumbe. Ostatak držite u hladnoj pećnici, ili od drugog dana u hladnjaku. Ako im je gornji dio "u zraku", povremeno ih okrećite, da se ne sasuše. Mada ne znam da se kome desilo!