Prema zaključku sa sastanka ministara zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske, vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine te prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske, održanog 2. travnja 2012. godine u Slavonskom Brodu, uspostavljena je Zajednička radna skupina za praćenje stanja onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda i Broda.
Cilj osnivanja Zajedničke radne skupine je doprinos razvoju odnosa između dviju država na području zaštite okoliša i prirode, zajednička analiza stanja onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda i Broda primjenom propisane metodologije s prijedlozima rješenja te rad na uspostavi zajedničkog katastra emisija za Slavonski Brod i Brod koji će, osim „Rafinerije nafte“ d.d. Brod, uključiti i sve druge relevantne izvore emisija u zrak na području dvaju gradova.
U Zajedničkoj radnoj skupini imenovani predstavnici Republike Hrvatske su prof.dr.sc. Goran Heffer, pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode, Jasenka Nećak, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Lidija Tadić, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Anita Matić, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, dr.sc. Amela Jeričević, Državni hidrometeorološki zavod, Ljiljana Curić, Brodsko-posavska županija i Nina Zovko, Agencija za zaštitu okoliša.
Predstavnici Bosne i Hercegovine su Svjetlana Radusin, pomoćnica ministrice za zaštitu životne sredine, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Senad Oprašić, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Boško Kenjić, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ljiljana Lovrić, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Ranka Radić, Državni hidrometeorološki zavod Republike Srpske, Sidrov Aleksej Vladimirovič, "Rafinerija nafte" d.d Brod i Dobro Marić, "Rafinerija nafte" d.d Brod.
Prvi sastanak zajedničke radne skupine održan je 27. rujna 2012. godine u Banja Luci, Republika Srpska. Voditelji zajedničke radne skupine obiju strana, kao i predstavnici „Rafinerije nafte“ d.d. Brod, izrazili su zadovoljstvo formiranjem radne skupine te su izrazili svoju otvorenost za suradnju, razgovore i raspravu o prekograničnoj suradnji koja se dotiče zdravlja građana i zaštite okoliša koji su važni objema državama, a posebno o pitanju onečišćenja zraka na području gradova Slavonskog Broda i Broda.
Na sastanku su se dalje analizirali zaključci sa sastanka ministara dviju država iz travnja ove godine te se raspravljalo o planiranim aktivnostima i samom načinu rada novoimenovane radne skupine.
U nastavku su predstavnici Republike Hrvatske prezentirali rezultate mjerenja kvalitete zraka s automatske mjerne postaje u Slavonskom Brodu za razdoblje siječanj-kolovoz 2012. godine s usporedbom kvalitete zraka u 2011. godini, kao i primjenu UNECE Protokola o registru onečišćenja okoliša u Republici Hrvatskoj.
Predstavnici „Rafinerije nafte“ d.d. Brod dali su informacije o aktivnostima koje provodi rafinerija vezano uz zaštitu okoliša. Naglašeno da se postupno u rad puštaju nove sekcije koje djeluju u sklopu rafinerije, dok stare polako prestaju s radom. Važno je istaknuti da su u tijeku aktivnosti uspostave automatske mjerene postaje za trajno praćenje kvalitete zraka od strane rafinerije kao i uspostava sustava kontinuiranog praćenja emisija u zrak iz nepokretnih izvora iz samog procesa proizvodnje, s rokom realizacije do kraja 2012. godine. Također je u tijeku i indikativno mjerenje parametara kvalitete zraka na lokaciji u blizini rafinerije u trajanju od 15 dana. O rezultatima novouspostavljenih kao i postojećih mjerenja „Rafinerija nafte“ d.d. Brod će izvijestiti detaljnije na sljedećem sastanku.
Zaključeno je da će zajednička radna skupina inicirati ubrzavanje donošenja, odnosno potpisivanja, Sporazuma između dviju Vlada kako bi u okviru tog sporazuma, a u sklopu suradnje iz područja zaštite okoliša, službeno definirala svoj rad.
Također je zaključeno da je potrebno napraviti detaljniju analizu izvora onečišćenja, koji uz rafineriju svojim emisijama doprinose onečišćenju zraka na tom području, te da je u tom smislu nužno pokrenuti Projekt izrade zajedničkog katastra emisija u zrak koji bi osim rafinerijske proizvodnje obuhvatio i sve druge relevantne kategorije izvora, kao što su izgaranje u termoenergetskim postrojenjima i postrojenjima za pretvorbu energije; izgaranje u neindustrijskim ložištima; izgaranje u industriji; proizvodne procese; pridobivanje i distribuciju fosilnih goriva i geotermalne energije; korištenje otapala i ostalih proizvoda; cestovni promet; ostale pokretne izvore i strojeve (mehanizaciju); obradu i odlaganje otpada; poljoprivredu te ostale izvore i ponore za područje dvaju gradova.
Dogovoreno ja da predstavnici Državnih hidrometeoroloških zavoda obiju strana do kraja veljače 2012. godine poduzmu određene aktivnosti i zajednički daju projektni prijedlog za izradu katastra emisija u zrak obaju gradova.
Kako je Bosna i Hercegovina započela s procesom prilagodbe zakonodavstvu Europske unije, članovi radne skupine od strane Republike Hrvatske izrazili su spremnost na razmjenu informacija i iskustava u okviru svog područja rada vezano uz prilagodbu EU propisima i njihovu provedbu.
Sljedeći sastanak se planira održati u prvom kvartalu sljedeće godine na prostoru Republike Hrvatske.
Izvor: www.mzoip.hr