Na fotografiji koja je ovih dana osvanula u austrijskom dnevnom listu Kronen Zeitung stajalo je: "ljudi bježe iz Aleppa nakon što su se dijelovi grada pretvorili u ruševine". No, kako su uskoro uočili oni koji aktivno prate događanja vezana uz sirijsku krizu, fotografija je digitalno obrađena na način da joj je dodana kompletna nova pozadina tako da su obitelj s djetetom, koji koračaju na ulici, "izrezani" i prebačeni na sliku u čijoj se pozadini nalazi ruševina grada. Da li su na slici uopće sirijski stanovnici i da li je pozadina zaista grad Aleppo - nakon ovakve sramotne propagande ne može se sa sigurnošću potvrditi. Iz uredništva lista su se danas ispričali zbog "pogreške", no, glavni urednik Christoph Dichand ističe kako "to ne umanjuje strahote koje se događaju civilima u Siriji".
Austrijski list svakako nije prvi koji se poslužio ovakvim manipulacijama u forsiranju svoje agenda u direktnoj kontradikciji s novinarskom objektivnošću. Britanski BBC je krajem svibnja objavio fotografiju leševa iz Iraka tvrdeći kako se radi o ubijenim civilima u sirijskom naselju Houla.
Manipuliranje činjenicama, fotografijama i video zapisima postalo je snažno oružje u rukama medija koji su se od samog početka sirijske krize svrstali na stranu pobunjenika. No, pošto su i sami svjesni da bi se te manipulacije, kao i ova aktualna, brzo otkrile ponajviše zahvaljujući aktivnoj publici na internetu, pribjegava se taktici korištenja neprovjerenih izvora s mobilnih telefona koji masovno dolaze od strane opozicije. "Snimke nismo u stanju nezavisno provjeriti" postalo je centralna rečenica u gotovo svim izvještajima zapadnih medija kada je riječ o sirijskoj krizi, a manipulativna taktika agresivno se počela koristiti još prošle godine za vrijeme rata i invazije na Libiju.
Medijske kuće se pravdaju da moraju pribjegavati takvim izvorima zato jer im sirijske vlasti ne dopuštaju rad u Siriji, što uopće nije istina i sirijsko ministarstvo vanjskih poslova u više navrata je istaknulo da se strani mediji namjerno oslanjaju na amaterske snimke kako bi adekvatnije publici plasirali svoju agendu i propagandu.
Nadalje, gotovo svi mediji počeli su koristiti navode korisnika, često anonimnih, na mrežama kao što su Facebook, Twitter i Youtube u sklopu svojih izvještaja vezanih uz aktualnu sirijsku krizu. Primjerice, britanski list Guardian - koji slovi kao ozbiljan i vjerodostojan medij - u svojem kontinuiranom praćenju aktualnih zbivanja u i oko sirijskog grada Aleppo regularno ističe citate s navedenih socijalnih mreža i koristi iste u svrhu opisivanja stanja na terenu.
Izvor: www.advance.hr