Izgleda da se novinar pokatkad treba odmaknuti iz novin(ar)skog igrališta kako bi iz outa shvatio kako je etika u novinarstvu podjednako važna za pridobivanje čitatelja, kao što je važno i vrsno poznavanje zanatske vještine. Novinar bi trebao izvan igre, kao gledatelj, kao pripadnik svog socijalnog sloja, motriti faulove igrača – vlasti, oporbe, kulturnih poslenika, gospodrastvenika, trgovaca, eksperata – svih onih koji određuju brzinu i smjer društvenih i političkih kretanja. Trebao bi gledati tekmu, biti među publikom i doći na nivo stida zbog vlastitog navijanja i svrstavanja.
A na terenu, u prostoru igre, novinar je zastupnik pravičnosti. Na terenu socijalno-ekonomske i kulturno-političke igre, on mora biti sudac, sudac vremenu. S obzirom da su sve razine funkcioniranja nekog medija determinirani uređivačkom politikom koja može biti (ne)izravno kontrolirana od strane pojedinih političkih faktora, te odnosom njegovog vlasnika/urednika spram odnosa “komercijalno- ozbiljno” – slobodan prostor za novinara kao registratora i objašnjavatelja raznorodnih problema na sceni društva i države, posljedično se ograničava, sužava se njegova samostalnost iznošenja stavova. Etički problemi i etičke dileme nastaju u raskoraku između htijenja da se po svaku cijenu uspije na profesionalnom planu u smislu statusa, između potrebe da se osigura egzistencija i između imperativa da se objektivno informira odnosno piše istina ma o kome i čemu se radilo. Posebno je pogibeljno za novinara hodanje uskim rubom iskrivljavanja činjenica, jednostranih viđenja osoba i događanja, ultimativnih zahtjeva sudionika nadmetanja, jer je lako moguć neugodan pad u ambis neprofesionalnosti i nemoralnosti.
U godini u kojoj će se u Hrvatskoj odigrati savezna izborna utakmica i na lokacijama Slavonskog Broda, posebno je važno da se lokalni novinari pridržavaju “Kodeksa časti Hrvatskog novinarskog društva”, naročito slijedećeg: ”Novinar treba štititi čovjekovu intimu od neopravdanog ili senzacionalističkog otkrivanja u javnost. Posebna se pozornost i odgovornost zahtijeva kod izvještaja o nesrećama, obiteljskim tragedijama, bolestima, djeci, i malodobnicima, u sudskim postupcima, poštuje pretpostavku (presumpciju) nedužnosti, integritet, dostojanstvo i osjećaje svih stranaka u sporu. U političkim sukobima treba uvažavati građanska prava i slobode sudionika te nastojati ostati nepristran.”
Biti nepristran, točan, pisati istinito, pošteno, politički korektno, bit postojan pred pristiscima, biti dosljedan, uvažavati logiku, pokušati razumjeti i tolerirati druge i drukčije, ne biti lovački pas zadriglih političkih gospodara, biti hrabar, lajati i na Mjesec, ako Mjesec prijeti slobodi, raditi na sebi, učiti, osloboditi se uskogrudnosti i predrasuda, imati dobar ukus – karakteristike su vrhunskog etičnog profesionalca. Možda bi, za početak, pred nadolazeće izborne manipulacije za čije će efekte lokalni lideri tražiti pomoć novinara, bilo dobro javno priznati da takvih u Brodu nema. To bi, za početak, bilo pristojno prema javnosti.