Pojedini tajni kineski državni dokumenti, koji su procurili do japanskih medija, otkrivaju stajalište Kine prema potencijalnom sukobu na Korejskom poluotoku. Prema dokumentima, Kina je spremna na razne mogućnosti, od moguće invazije američko-južnokorejskih snaga na Sjevernu Koreju do mogućeg kolapsa vlasti u Pjongjangu.U dokumentima se navodi kako je agresivni američki "fokus prema Aziji" usmjeren protiv Kine te kako bi upravo Sjeverna Koreja mogla postati meta budućeg sukoba. Podsjetimo, američka vojska i dalje ima znatan broj trupa u Južnoj Koreji, a zadnjih godina zajedničke vojne vježbe postaju sve veće te sada uključuju i američke bombardere s nuklearnim sposobnostima.S druge strane Sjeverna Koreja tvrdi kako će uskoro izvesti novi nuklearni test kao dokaz vlastite obrane. Ukoliko Pjongjang dodatno razvije svoje nuklearne vojne kapacitete konvencionalni rat mogao bi postati nemoguć protiv Sjeverne Koreje, no - kao što je vidljivo i iz novijih primjera - konvencionalni vojni napad svakako nije jedini način za "promjenu režima".Kina jest neka vrsta "saveznika" Sjeverne Koreje, no to savezništvo nipošto nije ni približno blisko poput onoga između Južne Koreje i SAD-a. Podrška Pekinga za Pjongjang, koja nije prevelika, prvenstveno je potaknuta kineskim geostrateškim interesima. Naime, pad Sjeverne Koreje doveo bi američku vojsku na kineske granice, što je scenarij kojeg će Peking pokušati izbjeći, no očito ne pod svaku cijenu kao u ratu 1950-ih kada je njihova vojska ušla u Sjevernu Koreju.Prema ovim dokumentima Kina bi, u slučaju rata u Sjevernoj Koreji, primarno nastojala braniti svoje granice. U tekstu se navodi plan vojne blokade granice između Kine i Sjeverne Koreje. "U tom slučaju naša zemlja bi se suočila s ulaskom znatnog broja vojnih jedinica preko granice. Postoji zabrinutost kako bi ovakva situacija mogla dovesti do formiranja otpora među izbjeglicama i vojnicima", navodi se u dokumentu.Također se navodi kako bi uz granicu bili postavljeni izbjeglički kampovi, svaki bi primao do 1,500 izbjeglica. U planu je i poseban kamp u koji bi se moglo skloniti sjevernokorejsko vodstvo, no istom ne bi bila pružena asistencija u vođenju otpora prema agresoru iz kineskog teritorija.

Pojedini mediji su zaključili, na temelju ovih dokumenata, kako bi Kina bez problema dopustila da se desi kolaps vlasti u Sjevernoj Koreji. S druge strane pitanje koliko su ovi dokumenti stvarna politika aktualne vlasti, a koliko se radi samo o jednom od mogućih scenarija.

No, kako god se okrene, ovi dokumenti pokazuju kako Kina i nije neki saveznik sa Sjevernom Korejom, mada je njihovo ministarstvo vanjskih poslova odmah odbacilo dokumente. "Prema mom znanju, ovi dokumenti su netočni i imaju skriveni motiv. Mi se nadamo da će Korejski poluotok ostati stabilan i da će narod Sjeverne Koreje imati stabilan i ugodan život", istaknula je glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova, Hua Chunying.

No, postoje očiti razlozi zašto je Kina nezadovoljna potezima Sjeverne Koreje. Sjevernokorejski nuklearni testovi su nešto čemu se Peking protivi iz jednostavnog razloga - ove testove je iskoristio SAD za pokretanjem cjelokupne strategije prebacivanja snaga u regiju Azija-Pacifik. Dakako, jasno je kako je cilj ove američke strategije usmjeren protiv Kine, kao što je i raketni štit u Europi usmjeren protiv Rusije, a ne Irana.

Unatoč tome, Pekingu bi moralo do sada biti posve jasno kako Sjeverna Koreja nije pravi "magnet" za američku vojnu prisutnost. Da nema Sjeverne Koreje SAD bi do sada već našao druge argumente za prebacivanjem svojih snaga u blizinu Kine, tako da sami nuklearni testovi pokrenuti od strane vlasti u Pjongajngu i nisu toliko utjecajni na ovaj, znatno veći, proces.

Sjeverna Koreja je mala zemlja u kineskom "dvorištu" te ne iznenađuje kako Peking želi imati što veći utjecaj na ovom prostoru, slično kao što i Rusija želi imati što veći utjecaj u susjednoj Ukrajini.

Prošle godine njemački medij Deutsche Welle objavio je također tajne kineske dokumente vezane uz Sjevernu Koreju. U tim dokumentima se navodi kako je Peking pripremao zavjeru s ciljem rušenja predsjednika Kim Jong-una te kako bi na njegovo mjesto došao njegov stariji brat, Kim Jong-nam.

Vijest o pogubljenju Unovog ujaka obišla je svijet samo kao još jedna senzacija u nizu, no u suštini radi se o politički intrigantnom potezu. Naime, pogubljeni Jang Sung-taek navodno je bio, prema nekim izvorima, "kineski čovjek". Ako su te informacije točne, njegovo pogubljenje je zapravo bila jasna i nedvosmislena poruka vlastima u Pekingu.

Dakako, SAD učestalo optužuje Kinu za veliko savezništvo sa Sjevernom Korejom, no to "savezništvo" se svodi na političku nužnost, dok u stvarnosti Peking nema previše ljubavi za Pjongjang, a i u obrnutom smjeru. Naime, da je Sjeverna Koreja zaista kineski protektorat, kako neki pogrešno tvrde, onda bi se kineski utjecaj osjetio u svim sferama života Sjeverne Koreje, prije svega u njenoj ekonomiji. No, to uopće nije tako - ekonomija Sjeverne Koreje ostala je zatvorena i strogo centralistička te se iz godine u godinu sve više razlikuje od kineske koja prolazi kroz sve veće i veće faze tržišnih reformi.

Ako gledamo situaciju iz perspektive kineskih nacionalnih interesa, Kina bi željela Sjevernu Koreju orijentiranu prema njima, protiv sve veće prijetnje SAD-a, ali ne u takvoj mjeri da njihova vatrena retorika može biti okidač za početak američke vojne agresije.

Mnogi analitičari u Pekingu očito su svjesni kako je samo pitanje dana kada će SAD krenuti na Sjevernu Koreju, vjerojatno čim detaljno razrade plan eliminacije njihovog nuklearnog kapaciteta u prvom udaru. Američki vojni stroj nema opciju trajnog mirovanja te je uvijek aktivan na nekoliko žarišta, a još veći broj potencijalnih žarišta uvijek je na popisu.

Ako su ovi dokumenti autentični, što službeni Peking tvrdi da nije točno, moglo bi se spekulirati kako bi neki na vlasti u Kini očito bili spremni i žrtvovati odnos s Pjongjangom kako bi eventualno odgodili još veći stisak američke vojske u regiji.

No, vojni poraz Sjeverne Koreje za Kinu nikako nije adekvatna opcija. Ne samo zbog činjenice da bi tada imali američku vojsku na svojoj granici već i zbog teritorijalnog spora na prostoru Mandžurije. Naime, kineska regija Mandžurija koja graniči sa Sjevernom Korejom iznimno je bogata resursima, primarno zlatom i rijetkim metalima.Južna Koreja je već sada istaknula da bi u slučaju ujedinjenja Koreje tražili dio Mandžurije za sebe - prostor se na korejskom naziva Gando te ima znatan broj etničkog korejskog stanovništva. Koliko etnička pripadnost lokalne populacije postaje bitan faktor geopolitike imamo priliku gledati upravo sada u Ukrajini.

Gando, dio Mandžurije uz granicu današnje Sjeverne Koreje ima izniman značaj za sve korejske nacionaliste, bez obzira na kojoj polovici poluotoka danas žive. Nadalje, južnokorejski povjesničari tvrde kako je Japan - bivši korejski kolonizator - ugovorom 1909. nepravedno dodijelio Gando Kini.

Istočni i Zapadni Gando - dijelovi Mandžurije na kojem živi znatan broj KorejanacaPeking itekako razmišlja o tome kako bi izgledalo potencijalno ujedinjenje Koreja u savezništvu sa SAD-om. Izbijanje separatizma u regiji Gando bio bi itekako moguć scenarij.

Može se zaključiti kako Kina svakako uzima u obzir brojne faktore kada je riječ o situaciji na Korejskom poluotoku. No, njeno nekadašnje blisko savezništvo sa Sjevernom Korejom polako se pretvara u maćehinski odnos, a taj odnos se proporcionalno razvija okretanjem kineske ekonomije prema sve većoj tržišnoj ekonomiji, što nije slučajnost.

Što se pak tiče Sjeverne Koreje, ona u međunarodnim odnosima zaista jest maksimalno izolirana i nema nigdje pravog saveznika. Pjongjang očito s oprezom prati poteze svih aktera u svojoj blizini, pa tako i Pekinga. U načelu Pjongjang se ne protivi ujedinjenju dvije Koreje, no okolnosti pod kojima bi do takvog ujedinjenja došlo su poprilično kompleksni i u ovom trenutku teško izvedivi. No, međunarodna politika uvijek zna iznenaditi, nitko do prije par tjedana nije očekivao ni pomirenje palestinskog Hamasa i Fataha, pa se on ipak dogodio.

Korejski poluotok geopolitički jedna je od najkompleksnijih zona u današnjem svijetu, no upravo zbog činjenice da su ovdje na snazi najveći globalni interesi situacija oko Sjeverne Koreje se često prenosi na razini novinarskog žutila, što dakako ima svoju svrhu - demonizirane zemlje ne mogu očekivati na autentičnu međunarodnu solidarnost čak i kada postanu žrtve imperijalizma.

Sjeverna Koreja vjerojatno će nastaviti jednom te istom strategijom kao i do sada - jačanjem obrane na jugu, ali i pažljivim praćenjem situacije što se događa na sjeveru, da ne bi slučajno prava opasnost stigla baš iz tog pravca. Nadalje, isključivo strateški gledano, Sjeverna Koreja je gotovo "imuna" na "narančaste" operacije protiv kojih gotovo niti jedna druga zemlja nema rješenje. Dakako, cijena tog imuniteta je ogromna po pitanju ljudskih sloboda i prava u zemlji, no ako na trenutak zanemarimo tu važnu temu, činjenica jest kako se u Sjevernoj Koreji ne mogu "potpaliti" nemiri kao u drugim zemljama, recimo Ukrajini i Venezueli.

Tragična je činjenica da taj obrambeni mehanizam ujedno koči unutarnji progres, a i funkcionira sve dok se može održavati. Drugim riječima, Sjeverna Koreja ne može nastaviti dovijeka ovako, no treba biti iskren pa priznati kako se predispozicije za pozitivan unutarnji razvoj mogu ostvariti prije svega pozitivnim vanjskim događanjima. Sve dok SAD drži nagomilanu vojsku na granicama Sjeverne Koreje, unutarnja situacija će se teško mijenjati, a sada je već došla u tu fazu da je vanjska prijetnja dio vladajućeg identiteta u Pjongjangu, pa i cijele unutarnje slike, od politike do ekonomije.

Što Sjeverna Koreja može učiniti u pozitivnom smislu, zaista je teško reći. To je sada jedna velika dilema. Primjerice, posve je logično zagovarati otvaranje zemlje ostatku svijeta, uključujući i slobodu kretanja stanovnika, što bi moralo biti osnovno ljudsko pravo za sve ljude. No, u ovoj eri agresivnih politika "smjena režima" koji imaju za cilj samo politički interes, nikako narodni, Sjeverna Koreja postala bi odmah meta orkestriranih unutarnjih pobuna.

Još jednom postaje očigledno koliko su vanjski utjecaji velikih sila pogubni za manje narode. SAD ima agresivnu konfrontacijsku politiku prema Sjevernoj Koreji te to niti ne skriva, no, s druge strane teško se Kinu može nazivati "saveznikom" Sjeverne Koreje. U takvoj situaciji Sjeverna Koreja se povlači sve više u sebe i na stalnom je oprezu protiv agresije, ali i "prijatelja" u koje nema velikog povjerenja.

Imperijalizam ne mora biti isključivo vojni, nametanje svoje politike i svojih interesa je također jedna vrsta imperijalističke politike, a od nje boluju apsolutne sve velike sile svijeta bez iznimke.

Izvori / reference:

Leaked plans highlight China’s fear of a new Korean war
http://www.wsws.org/en/articles/2014/05/12/kore-m12.html

Is China losing faith in North Korea?
http://www.theguardian.com/world/2014/may/09/is-china-losing-faith-in-north-korea

North Korea collapse contingency plan leaked, showing what China would do if the secretive government fell
http://news.nationalpost.com/2014/05/06/north-korea-collapse-contingency-plan-leaked-showing-what-china-would-do-if-the-secretive-government-fell/

FOURTH NUCLEAR TEST BY NORTH KOREA SEEMS IMMINENT – ANALYSIS
http://www.eurasiareview.com/12052014-fourth-nuclear-test-north-korea-seems-imminent-analysis/

China plans for North Korean regime collapse leaked
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/10808719/China-plans-for-North-Korean-regime-collapse-leaked.html

Chinese contingency plan if North Korean regime collapses leaked
http://www.foxnews.com/world/2014/05/06/chinese-contingency-plan-if-north-korean-regime-collapses-leaked/

Of Course China Has a Plan for North Korea Collapse
http://time.com/90617/china-north-korea-plan/



Izvor: advance