Odgovori su porazni, pogotovo na prvo pitanje. Samo četiri osobe su znale što je sekularna država i sekularizam, tri su rekle da znaju ali onako, poznato im je. Od ostalih nitko.
Većina smatra da se Crkva previše miješa u svakodnevni život, neki da je previše plaćamo iz proračuna a da ne vidimo gdje ti novci idu. 10% muškarca i 8% žena su odgovorili da ih to ništa ne zanima, a 10% muškaraca smatra da smo katolička država i da je to u redu. Jedna žena misli da druge vjerske zajednice imaju veća prava od katolika a druga da trebaju zajedno raditi. Oko 60% zna da su neke bliskoistočne zemlje vjerske. Mladi misle da se previše miješa ali porazno je to što osobe do 22 godine ( njih 20%) nije znalo što je sekularna država što znači da u školi ta tema nije ni bila.
Nije im poznato niti što stoji u Ustavu ( čl, 41.), niti na pr. da u Italiji ili Španjolskoj kao zemljama s većinskim katoličkim pučanstvom se ne dira u sekularnost te da nemaju vjeronauk u školama i nipošto se ne miješaju u ljudska ( i ženska ) prava koja imaju po ustavu i zakonima.
Teolog Šarčević kaže da se treba pokušati preseliti u državu gdje nije katolička vjera jedina ili većinska i odmah bi svima bilo jasno zašto treba zagovarati sekularizam. Na žalost, kod nas se razgovor o tome sveo na optužbe da se odmah radi protiv Crkve i vjere i tako je ta tema postala nepoželjna i nemoguća. Zato u nastavku, kao zaključak, razmišljanja poznatih teologa na ovu temu.
"Hrvatsku je netko proglasio katoličkom državom. Tu našu oblandu katoličke zemlje teško da se može skinuti. Ja mislim da mi trebamo - barem mi iz Crkve – ići drugim putem . Trebamo ići putem prave vjere. Ne mogu svetinje izliječiti političke pa čak i nacionalne nepravde koje su se dogodile. Nama valja pravno regulirati stvari, jer svetinje ne mogu niti biti amblem i glavna oznaka nacionalnog identiteta. To se po sebi ne isključuje, ali ne može univerzalno stati u partikularno, kaže Šarčević. Na kraju parade, dakle, pitanje hrvatske sekularnosti ipak će morati rješavati pravnici, a ne svojim prepucavanjima zagovornici lijevih i desnih političkih opcija." ( citat iz http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Sekularnost-hrvatske-drzave-Problem-od-kojeg-bjeze-i-lijevi-i-desni, frnjevačkog teologa Šarčevića)
Da Hrvatska nije sekularna država – u to sumnje nema sociolog religije Ivica Maštruko, koji je bio hrvatski veleposlanik u Vatikanu." Već početkom devedesetih godina stvorena je atmosfera u kojoj je u političkim strukturama općenito prihvaćen stav da je Hrvatska prvenstveno katolička država. Postalo je pomalo iritantno da se u ovoj zemlji javno blagosilja sve, od otvorenja objekata različite namjene i vrste do sportskih manifestacija, događaja i zbivanja koja niti imaju religijski karakter, niti imaju kakve veze s crkvenim strukturama. Prema tome, bez obzira na Ustav, smatram da je svjetovni karakter države ovdje izgubljen, kaže Maštruko." ( citat iz http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Sekularnost-hrvatske-drzave-Problem-od-kojeg-bjeze-i-lijevi-i-desni,)
Jozefina Birindžić, Predsjednica SDFŽ BPŽ