Jubilarno, 10. izdanje festivala angažovanih filmova Slobodna zona otvorio je u punoj velikoj dvorani "Sava centra" gost-selektor Boris Buden, filozof, pisac i prevodilac iz Zagreba koji živi u Berlinu.


Podsetivši da se upravo obeležava 25 godina od pada Berlinskog zida, on je ocenio da se za četvrt veka zatvorio pun krug, samo što danas ne vidimo ruševine komunizma nego ruševine postkomunizma, ruševine stvarnosti koju živimo, a za kojom smo nekada žudeli.Buden je rekao da su priče o demokratizaciji, o privredi baziranoj na privatnom vlasništvu i takozvanom slobodnom tržištu, o toleranciji i održivom napretku - završene, dospele u slepu ulicu, dok su naše nacije, kulture i nacionalne istorije u rasulu.

"Proces tranzicije je završen, a nismo nigde došli. Očekivali smo da će biti bolje, sutra, prekosutra, samo još malo... Vreme je da kažemo: Dosta!", istakao je on, što je publika pozdravila aplauzom.

Buden je pozvao gledaoce da narednih dana uživaju u filmovima, ali i da razmišljaju o temama koje pokreću programi Slobodne zone.

Glavni program počeo je projekcijom filma "20.000 dana na Zemlji" autora Iaina Forsytha i Jane Pollard, vizuelnih umetnika čija je jedna od glavnih tema rokenrol i popularna kultura.

Njihov novi film je dokumentarno-fiktivna biografija rokenrol zvezde, muzičara, pesnika, pisca i scenariste Nicka Cavea, uoči njegovog 55. rođendana.

Autori su prethodno snimili seriju kratkih filmova povodom reizdanja kompletnog opusa Kejvovog benda "Nick Cave & The Bad Seeds". U njima bivši i sadašnji članovi benda, saradnici i kolege, kao i obožavaoci svih uzrasta komentarišu omiljene pesme sa svih 14 studijskih albuma te grupe i značaj koji one imaju u njihovim životima, oživljavajući sve inkarnacije jedne od najčudnijih ličnosti savremene svetske rok scene.

U filmu "20.000 dana na Zemlji" autori idu korak bliže, ne toliko Kejvu lično koliko njegovoj glavnoj inkarnaciji - Caveu pripovedaču (Cave je bio i koscenarista u ovom projektu).

Smrt, ljubav, bog i seks - večita su inspiracija Kejva, pesnika, pisca knjiga i filmskih scenarija, kompozitora za filmove i pozorišne predstave.

Forsyth i Pollard ne bave se u filmu demistifikacijom rok zvezde. Oni aranžiraju situacije, provociraju reakcije, flertuju sa umetnikovim egom i otvaraju prostor u kome realnost i fikcija postoje paralelno u jednom običnom danu jednog (ne)običnog čoveka.

Na 10. Slobodnoj zoni do 12. novembra u osam bioskopa u Beogradu, Novom Sadu i Nišu biće prikazano 26 filmova u glavnom programu, u selekciji direktora Rajka Petrovića i Branke Pavlović.

Glavni i prateći program i ove godine nude najbolje angažovane dokumentarne i igrane filmove, dobitnike nagrada na festivalima širom sveta, koji će se prikazivati na starom mestu - u Dvorani kulturnog centra Beograda, kao i u Domu omladine i Kinoteci.

U Novom Sadu festival se održava u bioskopu Arena i Muzeju savremene umetnosti, a u Nišu u bioskopu Vilin grad i Niškom kulturnom centru.