Argentina oštro odbacuje kritiku svoje suverene politike i gospodarstva, koju je u petak uputila američka državna tajnica za zapadnu hemisferu, Roberta Jacobson.
Ministarstvo vanjskih poslova Argentine je objavilo priopćenje u kojem odgovara na izjave Roberte Jacobson, koja je rekla „kako je, po njezinom mišljenju, gospodarstvo Argentine u vrlo lošem stanju“.
„Za razliku od Sjedinjenih Američkih Država, Argentina obično ne komentira unutarnje poslove drugih zemalja, dok SAD uporno kritiziraju, upliću se i smetaju unutarnjim poslovima brojnih zemalja u svijetu“, stoji u dokumentu.
„Međutim, nakon izjave Roberte Jacobson treba jasno reći da je sadašnja međunarodna financijska kriza, koja je dovela do toga da se dobar dio svijeta nalazi "u vrlo lošem stanju", nastala isključivo u srcu američkog financijskog sustava“, ističe se u priopćenju argentinskog Ministarstva vanjskih poslova.
Priopćenjem se naglašava „kako ogromna većina radnika u Sjedinjenim Državama zbog gubitka svojih prihoda i urušavanja razine zaposlenosti koja je pala više od pet postotnih poena i dalje trpi teške posljedice krize“.
Prema argentinskom Ministarstvu vanjskih poslova, „prije nego što krenu govoriti o stvarnosti u drugim zemljama, američki dužnosnici bi se trebali pobrinuti o tome kako žive milijuni njihovih sunarodnjaka, jer 70% zemalja u svijetu ima pravedniju i ravnomjerniju raspodijelu prihoda i dobara od one koji trpi američka nacija“.
Nešto ranije je u obranu Argentine stao i intelektualac i politički aktivist Noam Chomsky, koji je rekao „kako je argentinski stav u borbi protiv lešinarskih fondova s Wall Streeta tehnički ispravan, jer dug tih organizacija nije legitiman“.
Argentina, naime, vodi pravnu bitku protiv manjeg dijela investicijskih fondova s Wall Streeta koji nisu pristali na repogramaciju argentinskog duga i traže puni iznos dugovanja, na što predsjednica Kirchner i vlada u Buenos Airesu nikako ne pristaju.
Noam Chomsky u razgovoru za Buenos Aires Herald objašnjava „fenomen omraženog duga“, koji je izmišljem u Sjedinjenim Državama i uspješno je korišten u brojnim prilikama diljem svijeta.
„Investicijski fondovi su snažni isključivo zbog neoliberalne rekonstrukcije gospodarstva. Početkom '70-ih su financijske institucije enormno narasle, ali one ne doprinose gospodarstvu. One su grabežljivci. Obični predatori. Među njima su najgori lešinarski fondovi, koji imaju strahovitu moć“, rekao je Chomsky.
Prema njegovim riječima, Argentina je sada pod pritiskom međunarodnog gospodarskog sustava koji nameće dugove ljudima koji od njih nemaju koriste, dok s druge strane te dugove nikada ne vraćaju bogati“.
„U isto vrijeme, diljem Latinske Amerike je došlo do povijesnih i značajnih promjena koje su iznenadile Washington. SAD je navikao da Latinsku Ameriku gleda kao svoje dvorište,ali da ne mora brinuti o toj regiji. Sada su SAD praktično isključene iz cijele hemisfere. Ako, na primjer, pogledate skupinu CELAC, koja ne uključuje SAD, to bi prije nekoliko godina bilo nezamislivo“, kaže Chomsky, a otvoreno priopćenje argentinskog Ministarstva vanjskih poslova je još jedan u nizu dokaza da je Washington izgubio gotovo sav utjecaj kojeg je sve donedavno imao u Latinskoj Americi.
Nažalost, State Department jednostavno niti želi, niti može odustati od prakse da se upliće i komentira doslovno sve što se događa i u najudaljenijem kutku planete. Iz tog razloga pomoćnica američkog državnog tajnika Roberta Jacobson nije mogla ne komentirati gospodarstvo u Argentini, koje je uništeno zahvaljujući američkim „ekonomistima“ koji su vodili gospodarstvo te zemlje u vrijeme vojne hunte i vladavine desničarskih neoliberalnih vlada. Kada se Argentina pod vodstvom pokojnog predsjednika Nestora Kirchnera i njegove nasljednice Cristine Fernandez de Kirchner počela oporavljati i odmicati od Washingtona, postala je trn u oku američke administracije i oligarhije s Wall Streeta.
No, činjenica je i da SAD više ne mogu glumiti „svjetskog policajca“, stoga je američka državna tajnica za zapadnu hemisferu, Roberta Jacobson, dobila odgovor kakav je i zaslužila, iako je teško povjerovati da će Washington prestati s praksom uplitanja u unutarnje poslove suverenih zemalja. Naravno, SAD će to uvijek činiti tamo gdje mogu, ali ohrabruje činjenica da je sve više zemalja koje ne pristaju na bezuvjetan dikatat i slijepo pokoravanje "moćnom savezniku sa sjevera", a među tim zemljama je i nekada "poslušna Argentina".
La economía argentina está en muy mala forma
altermainstreaminfo