naslov knjige O putovanjima kroz vrijeme autor Czesław Miłosz
izdavač Naklada Ljevak (Zagreb) godina izdanja 2015. prevoditelj Siniša Kasumović (poljski)
izdavač Naklada Ljevak (Zagreb) godina izdanja 2015. prevoditelj Siniša Kasumović (poljski)
Vjerojatno smo se svi susreli s ljudima koji se prema umjetnošću i društvenim tekstovima odnose s nekakvim krutim strahopoštovanjem, onim koji proizlazi iz svjesnog ili nesvjesnog stava da se ta djela trebaju primiti bez poveznice s vlastitim mišljenjem i iskustvom. Kao da misle da je to iznad nas i nisu svjesni da smo svi mi, i pisci i čitaoci, laici i stručnjaci, naprosto dio života, da iz života pišemo i čitamo. Kad čovjek to zbilja osvijesti, onda se hijerarhija koju postavlja strahopoštovanje zamagljuje.
Ta svijest okuplja eseje iz posljednje knjige Czesława Miłozsa, poljskog pjesnika, prozaista i nobelovca, koji u zbirci esejiziranih memoara O putovanjima kroz vrijeme povezuje svoja putovanja, rad i poznanstvo s umjetnicima sa svojim promišljanjima o raznim društveno-umjetničkim i znanstvenim temama. Svojim širokim znanjem o religiji, znanosti, povijesti i umjetnosti, on nalazi svoje mjesto i u davnim vremenima koja ne može dohvatiti vlastitim iskustvom, kao i u onima u kojima je sudjelovao ili kao dijete ili kao odrasla osoba.
U njegovim esejima nalaze se teme za koje ne bismo pomislili da je moguće da stoje bok uz bok, kao što su npr. pjesnici romantizma, papa Woytila, ograničenja jezika i marksizam, sve na jedva desetak stranica. On ove i slične teme svojom smionom i slobodnom šetnjom približava na način na koji to radi vrlo malen broj autora.
Svoje putovanje Miłosz počinje kratkim pregledom romana 19. stoljeća, perioda u kojem je rođen roman s historijskom sviješću. Putovanje kroz prošlost, sadašnjost i budućnost opsesija je ovog perioda, a Miłosz pruža širok spektar manifestiranja te opsesije – od idealiziranja prošlosti i mrkog pogleda na budućnost, do patnje zbog postojanja u sadašnjosti i slavljenja budućnosti. To je kretanje po vremenu uvjet svih kulturno-umjetničkih i povijesnih proizvoda o kojima autor lamentira u knjizi.
Ono obuhvaća i modernu borbu znanosti i religije, i književna previranja u Poljskoj '30-ih godina, kao i prijem marksizma na tlo na kojem je religija ostavila svoje klice, te djelatnost Crkve kao odgovor na postmodernistički trend započet '60-ih. Okovi i tradicije minulih vremena prisutne su i u mržnji između Poljaka s jedne te Litavaca, Bjelorusa i Ukrajinaca s druge strane, kao i kod ugleda afirmiranih umjetnika, gdje tradicija odvajanja uglednika od ostatka puka i dalje živi.
Ipak, stvari nisu tako crno-bijele. Iako Miłosz prepoznaje snažan utjecaj minulih vremena na sadašnjost, on nije pravilan i jednostran. Tako on istovremeno izražava prezir prema poljskom katoličanstvu, ali i poštovanje prema nekim njemu sklonim intelektualcima, kao što je Leszek Kołakowski. To zanimljivo prisustvo proturječnosti ne postoji samo u autorovom odnosu prema pojavama i ljudima kojima se bavi, nego i u njima samima – Kołakowski je istovremeno katolik i marksist, a autor je sâm bio mučen svojim proturječnostima u mladosti, uživajući u ulozi afirmiranog pjesnika i istovremeno mrzeći socioekonomsku nejednakost u Poljskoj koju je stvorila zemlja koja mu je pružila ugled.
Autorova sloboda u putovanjima kroz vrijeme manifestira se i u tome što o djetinjstvu govori tek na kraju knjige, kao i o svom rodnom kraju kojem se, nakon burnih putovanja i susreta s raznim zanimljivim umjetnicima od kojih je mnoge osobno poznavao, vraća i to vraćanje kruni jednim jednostavnim a sveobuhvatnim naslovom – Sreća.
Ova knjiga je zanimljiva i vrlo poučna priča o pravilima tokova vremena i njegovim nepravilnostima, o dinamičnim i rijetko pripovijedanim proturječnostima koje čovjek unutar sebe nosi, o čovječnosti i nehumanosti, sposobnostima odricanja za dobro, i općenito o vječnoj ljudskoj težnji za stvaranjem, otkrivanjem i učenjem. "A Giedroyc je imao dug život i bio je čovjek više epoha", kaže autor o čovjeku koji je svojim kulturnim radom nastojao prevazići mržnju Poljaka i Litavaca, Bjelorusa i Ukrajinaca, a ja kažem da je isto mogao reći i o sebi. A to je i rekao ovom knjigom.