Podmetanje lažnih podataka medijima o strojovođama kao neradnicima: Dopisani radni sati za strojovođe i konduktere su zapravo oni koji se odnose na linije otpale zbog tehničkih problema






Anonimnu dojavu koju su objavili neki korporativni mediji, po kojoj je revizorsko izvješće provedeno po nalogu Uprave tvrtke Cargo navodno pokazalo da su strojovođe u 2013. ostvarili čak 68.782 prekovremena i 15.195 dopisanih sati, komentirao je Dalibor Petrović, zamjenik predsjednika Sindikata strojovođa Hrvatske.

- Čuo sam da su reviziju radili nekakvi tzv. stručnjaci nakon što su u Cargu već proglašeni viškom - kaže Petrović.

Naime, nastavlja on, Cargo je prestao svojim lošim radom puniti novinske stupce početkom 2014. godine. No pojavila se priča o Putničkom prijevozu, koji navodno ‘mjesečno ne odveze po 500 vlakova, a dobije godišnje pola milijarde kuna iz proračuna’. Zato neki potežu probleme iz Carga otprije dvije godine.

- Najzanimljivije je što je 2013. uistinu bila katastrofalna za Cargo, kao i ova godina za Putnički prijevoz, a tada je Cargo vodila Uprava koju je imenovao Dražen Ratković, sadašnji šef Putničkog prijevoza, dok je bio član Uprave u Holdingu. Evidentno je dakle da sve čega se on primi puni novinske stupce, pa je samim tim logično za pretpostaviti otkuda pušu anonimni vjetrovi - opisuje Petrović.

Brojke o prekovremenima Petrović smatra ne samo prenapuhanima već i lažnima. Objašnjava što znače dopisani sati.

- To se odnosi na strojovođe i konduktere za sate koje poslodavac mora platiti, jer ti si na primjer došao na posao, ali linija koju si trebao odvesti je momentalno otkazana zbog nekog problema na željezničkoj infrastrukturi. Poslodavac tada dopiše dio kako bi se ispunila mjesečna norma. Naš raspored se pravi sedam dana unaprijed, tako da su to nepredviđene situacije s obzirom na stanje na željezničkoj infrastrukturi, na koje stalno upozoravamo - kaže Petrović.

Da je računica manipulativna, sindikalac ilustrira podjelom broja sati sa 490 strojovođa, koliko ih radi. Tako ispada da svaki strojovođa prosječno godišnje ima 140 prekovremenih sati, što bi se, da je tome tako, lako vidjelo na povećanju plaća.

Nakon što je Županijski sud zbog tužbe Putničkog prijevoza štrajk upozorenja strojovođa prošlog tjedna proglasio nelegalnim, u sindikatu pripremaju nekoliko kolektivnih i nekoliko stotina individualnih tužbi.

- Agencija za sigurnost željezničkog prometa i njeni inspektori pokušavaju zaštititi očigledno kršenje zakona i ugrozu sigurnosti prometa, jer su gotovo svi u Agenciji premreženi s nekim iz Putničkog prijevoza. No postoje Europska željeznička agencija i Upravni sud, a kada đavo dođe po svoje, posla će imati i policija i Državno odvjetništvo - zaključuje Petrović.



portalnovosti