[caption id="attachment_113048" align="alignnone" width="460"] A semi closed pharmacy is seen at the Revolucion street on November 1, 2017, in Tijuana, northwestern Mexico.
After Donald Trump took office in January the trade in the border between US and Mexico have been affected by his anti-immigrant policies, many of the Mexicans that crossed to the US to shop cheaper, now refrain from doing so because of fear, anger or pride. / AFP PHOTO / GUILLERMO ARIAS / TO GO WITH AFP STORY by Javier TOVAR, with Said BETANZOS in Tijuana[/caption]

Foto: AFP / Guillermo Arias



Rijetko se kojem dokumentu u zemljama regije pridaje tolika objektivnost i ozbiljnost kao Doing Business ljestvici i izvještaju koji svake godine objavljuje Svjetska banka. Ta se ljestvica tumači kao neprijeporna ocjena našeg približavanja zemljama razvijenog kapitalizma. Iz njenog sakralnog statusa, ovisno o rezultatima pojedine zemlje, proizlaze uvijek isti komentari.

Ako je zemlja napravila pomak na ljestvici, oni koji su na vlasti si odmah pripišu zasluge, a oporba i “trezveni analitičari” upozore da nema mjesta euforiji. A ako je slučajem zemlja pala na ljestvici, stagnirala ili prepustila susjedima prednost, onda krene rafalna paljba, uglavnom s rasističkim prizvukom. Opozicija i kritika udare na vlast, sijevaju optužbe za neodgovornu ekonomsku politiku. A u zapadnijim zemljama regije se krene nabrajati inače manje vrijedne zemlje i ljude koje su ispred nas: par istočnih susjeda i red afričkih zemalja. Kao što bi rekao Donald Trump, a lokalni se liberalni analitičari složili: vukojebine.

Dakle, kao što smo napomenuli, kvalificiranosti i uvjerljivost te ljestvice ne dovode se u pitanje. Niti na osnovnoj razini: ljestvica mjeri lakoću poslovanja, a svi znamo koje su česte prepreke poslovanju: porezi, radnička prava, ekološki standardi. To što lakoća poslovanja može nekome otežati život naprosto se ne vidi kao problem: valjda je jednadžba prezahtjevna. Međutim, čini se da problem s Doing Business ljestvicom nadilazi metodološka ishodišta. Naime, izgleda da je pristranost puno očiglednija.

Rodna zemlja neoliberalizma

Prošlog se tjedna vodeći ekonomist Svjetske banke Paul Romer u intevjuu za Wall Street Journal ispričao Čileu zbog mjesta na prošlogodišnjoj ljestvici. Prema njegovim riječima, pad Čilea na ljestvici u posljednje tri godine za 21 mjesto, s 34. na 55., nije uvjerljiv jer nije došlo do pogoršanja uvjeta poslovanja u tom periodu. Također, izrazio je sumnju u vjerodostojnost podataka i metodologije u slučaju procjene čileanske ekonomije. No, ono što je najvažnije u cijeloj priči jest da te godine koincidiraju s periodom u kojem je na vlasti bila lijeva koalicija na čelu s Michele Bachelet, predsjednicom koja je prošli mjesec izgubila izbore.

A izbore je izgubila od konzervativnog milijardera Sebastiána Piñere. S obzirom na to da je ljestvica objavljena za vrijeme predizborne kampanje, ne čudi da se u Čileu politička situacija naelektrizirala nakon Romerova intervjua. Valja istaknuti da su se slične promjene na ljestvici događale i prije: pad od 2006. do 2010. dok je Bachelet bila predsjednica, te uzlet u periodu Piñerina mandata od 2010. do 2014. Ovoga puta, navodno, pad je uzrokovan promjenom metodologije istraživanja. Tako barem tvrdi Augusto Lopez-Claros, ekonomist Svjetske banke zadužen za Čile, inače profesor ekonomije na Sveučilištu u Santiagu.

Michel Bachelet je zatražila istragu od Svjetske banke. Naime, Piñerina pobjeda na izborima, barem u smislu danih obećanja, temeljila se u priličnoj mjeri na rasterećenju birokracije i olakšavanju ulaganja. Ako se Romerove tvrdnje i ispostave istinitima, gorak će okus ipak ostati u ustima: ljevica, ma kako god je definirali, nalazi se u prilično nezavidnoj situaciji ako se mora braniti “pokradenim” mjestom na Doing Business ljestvici. I to ne samo u Čileu, rodnom mjestu neoliberalizma, već bilo gdje u svijetu.

bilten