Poplava analiza i pseudoanaliza nije ništa čudno kada minu izbori. Čudno je što jednake činjenice znaju imati sasvim dijametralna tumačenja. Tako neki tumače rezultate pojedinih stranaka kao modu, neki protestnim glasovima, a neki nesposobnošću vlasti.




 

Dodamo li tomu tromost hrvatskog političkog sustava, koji pojavu kakve doktrinarne kritike društva, smatra ekscesom, a ne razvojem, slika košmara je potpuna.
Pokušajmo odgovoriti na temeljno pitanje koje ovih dana svi postavljaju: Što bismo mogli zaključiti iz rezultata euroizbora? Imali smo predizbornu kampanju za euroizbore lišenu europskih tema. Dosadašnje su nam analize također lišene tih tema, te baš zbog toga legitimno smijemo povlačiti paralele s nadolazećim nacionalnim izborima.

Mogli bismo ugrubo zaključiti kako su ovi izbori pokazali nekoliko činjenica. SDP i politika Zorana Milanovića neminovno gube podršku birača, vidljivo je to po izboru samo jedne njegove favoritkinje u Europarlament; HDZ se pokazao kao realna alternativa, perciptivna, ne i sadržajna, aktualnoj koaliciji; birači sve više prepoznaju preferencijski tip glasovanja kao odgovarajući te se bez obzira na listu trude izabrati one političare koji se kvalitetom rada trude oduprijeti negativnoj partijskoj selekciji; i naposljetku, ali ne najmanje važno, birači već nekoliko izbora za redom pokazuju kako žele realnu i sadržajnu demokratsku i parlamentarnu kritiku dominantnih društvenih strujanja.

Iako je vrlo jasan izborni trijumf HDZ-a, kako kaže dr. Berto Šalaj, i iako je jasno kako ova stranka ima vrlo jasnu jezgru svojih birača, za zamijetiti je činjenicu kako su na toj listi najviše glasova dobile zastupnice koje nisu članice te stranke. Također, činjenica kako je u Europarlament ušlo i nekoliko zastupnika koji šefu stranke nisu favoriti daje naslutiti kako trijumfalizam i ne bi trebao biti bezuvjetan. Izborni sustav i spomenute objekcije dr. Šalaja daju nam za pravo kada govorimo kako pred HDZ-om i pripadajućom koalicijom slijedi još dosta političkoga, terenskoga i kadrovskoga truda kako bi i u budućnosti polučili pobjedu.

Želim spomenuti i važnu činjenicu kako birači u solidnom postotku honoriraju stranke koje pokušavaju biti sadržajna kritika društva. Postoji još pokoji birač, na ljevici, ako već ne u centru, koji honorira ravnotežu političkoga spektra. Na prošlim su izborima honorirali Hrvatske laburiste, no oni su se ubrzo izgubili u kritičkom komentiranju sukoba dvije dominantne političke struje nedovoljno nudeći rješenja koja bi mogla nadomijestiti  dominantnu ekonomsku i političku stranputicu.

Na ovim su izborima birači honorirali politiku održivog rasta i zelene kritike društva koja je već do sada pokazala kako se neće iscrpljivati u onim dijelovima verbalne kritike na kojima su „pali“ Laburisti nego će nuditi rješenja. Iako lijeve političke orijentacije, čini se kako Mirela Holy stvara prvu relevantnu stranku koja ima potencijal imati sadržajnu i programsku nit, a ne biti interesni pokret. U tom smislu valja promatrati izjave o kadrovskom pročišćenju stranke u ovoj ranoj fazi i odbijanju koaliranja sa strankama koje nisu vjerne programima koje usvajaju i kojima dobijaju povjerenje birača. Naravno, još nismo vidjeli ekonomski program koji će pokazati razvija li se ova opcija u smjeru moderne zelene ljevice ili u populističkom smjeru tipa grčke Syrize?!

Čini se kako su euroizbori pokazali kako vrijeme interesnih pokreta i šefovskih poslušnika neumitno prolazi. Dolazi vrijeme profiliranih stranaka koje kroz svoju programsku kritiku društva žele stvarati bolje društvo. Pokazali su to Picula i Stier u Europarlamentu, a postoje i naznake kako će to pokazivati OraH u narednim danima.

Osobno se nadam kako su to znakovi reforme hrvatske političke prakse prije nego bljeskovi uzrokovani nevjerojatnom nesposobnošću i navodnim kriminalom aktualne koalicije na vlasti. Ako sam u pravu, vidjet ćemo vrlo brzo i to na novom broju „klijenata“ proračuna. Najvažniji preduvjet hrvatskog političkog oporavka leži upravo u činjenici što se broj tih ovisnika o proračunu hitno mora smanjiti. Tek tada će i željeni ekonomski oporavak moći dobiti neki opipljiviji intenzitet.

Mirela Holy ima veliku priliku "zagrabiti" i veći segment biračkog tijela od onog čije je povjerenje dobila na nedavnim euro izborima. Iz brzog pada Laburista trebala bi podosta toga naučiti.

Izvor: seebiz