"Most neće sudjelovati u preslagivanju Vlade. Ako gospodin Karamarko odluči rušiti Vladu, Most neće sudjelovati u preslagivanju, i za nas su opcija izbori. Most ima svoj stav od samoga početka, uvijek je isti. Mi zaista pozivamo na političku odgovornost sve one osobe koje sudjeluju u izvršnoj vlasti i nadamo se da će u ovom kratkom vremenu koje je ostalo pokazati se da je svima stalo da se održi Vlada i da na kraju povjerenje koje su dobili od svojih birača ispune. Nama je iskreno žao radi svega ovoga što se događa, zaista se nadam da će se i s druge strane pokazati razum i odgovornost", poručio je čelnik Mosta Božo Petrov ispred Vlade okružen svojim ministrima i zastupnicima nakon što je u saborski dnevni red uvršten HDZ-ov zahtjev za opozivom premijera Tihomira Oreškovića.
I predsjednik Kluba zastupnika Mosta Miroslav Šimić dodatno je potvrdio kako oni ne pristaju na smjenu Oreškovića, ali inzistiraju na rušenju Karamarka te razmišljaju o samoraspuštanju Sabora, o čemu će odlučiti vrlo brzo. Most, kazao je, veže svoju sudbinu uz ostanak cijele Vlade, a rušenje Oreškovića smatraju rušenjem cijele Vlade. Upitan dogodi li se čudo da HDZ povuče svoj prijedlog za opoziv Oreškovića, stoji li i dalje Mostov poziv da se Karamarko udalji iz Vlade, Šimić odgovara: "Jasno, Mostovi ministri i zastupnici jasno su rekli da ovu Vladu podržavaju. Nemamo problem s HDZ-om, nego političkim teretom koji neupitno ima gospodin Karamarko. Njegovim odlaskom iz Vlade vjerujemo da ovo može biti jedna od najuspješnijih Vlada u ovoj hrvatskoj povijesti." "Ne postoji mogućnost da ne glasamo za opoziv Karamarka, on zbog političkog tereta koji ima treba otići iz Vlade, a ova Vlada treba nastaviti raditi svoj posao", poručuje Šimić. Most, dodao je, ne bi htio da dođe do raskola u HDZ-u, ali se "iskreno nadamo promjeni stava, a ako ne dođe do promjene stava i ako se i dalje inzistira da zbog jednog čovjeka treba pasti Vlada, a to je Karamarko, onda Most tu ne može pomoći, mi ne želimo stajati iza takvih odluka".
Šef Kluba zastupnika HDZ-a Ivan Šuker uzvratio je, pak, da "HDZ neće pristati na ultimatume, možemo razgovarati, ali HDZ-u nitko ultimatume neće postavljati, to smo rekli i kod toga stojimo. Mi smo stranka koja je za razgovore, ali na ultimatume ne pristajemo.
Dakle, izbori ili ne, pitanje je sad, hamletovska dilema koja je ovih dana razdirala Petrovljev Most sad je manja nakon što je Petrov prebacio lopticu na HDZ-ovu stranu terena. Ustraje li HDZ na smjeni premijera Oreškovića iz niza bizarnih razloga što su ih naveli u svom zahtjevu za razrješenje, Mostovih 12 zastupnika (bez trojice "otpadnika" Ivana Lovrinovića, Jure Martinovića i Ivice Mišića, koji se nisu pojavili pred Vladom dati potporu Petrovu), sva je prilika, pridružit će se opozicijskom zahtjevu za samoraspuštanjem Sabora - što su ga Hrvatski laburisti danas i službeno uputili u saborsku proceduru - nakon čega bi predsjednica države automatski morala raspisati izbore u roku od 30 do 60 dana od raspuštanja Sabora.
U scenariju priključenja Mosta opoziciji, za samoraspuštanje parlamenta prikupila bi se najmanje 81 ruka (nekadašnja koalicija Hrvatske raste, IDS, Most, pet manjinaca, HDSSB, Radimir Čačić, Stipe Petrina, Ivan Sinčić). Prema Ustavu, parlament se raspušta većinom glasova svih zastupnika, dakle – 76. Problem je jedino u tome što taj prijedlog proceduralno ima treman običnog zakonskog prijedloga i dolazak rasprave i glasanja na dnevni red Sabora ovisi o volji vladajućih. Doduše, jedan od čelnika i HDZ-ovih veterana u Saboru tvrdio je da nisu "baš toliko ludi da izbjegavaju tu raspravu ako dokažu da imaju 76 ruku".
Nakon prijeteće izjave Bože Petrova oglasio se i HDZ-ovac Gordan Jandroković, kojega su u utorak na Klubu zastupnika praktički prisilili da potpiše zahtjev za opoziv Oreškovića, rekavši da bi Klub zastupnika HDZ-a u novonastalim okolnostima trebao preispitati oportunost zahtjeva za opozivom premijera ili, pak, prepustiti zastupnicima da o tom prijedlogu glasaju po savjesti, pozivajući se pritom i na pismo koje su im uputili HDZ-ovi eurozastupnici, s vrlo kvalitetnim argumentima.
Jandroković je još na sjednici u utorak upozoravao kako bi nemogućnost formiranja nove većine značila nove izbore, na kojima bi mogao profitirati samo SDP te je pitao kojih je to 76 zastupnika na koje Karamarko i HDZ mogu računati u pokušaju preslagivanja parlamentarne većine i Vlade. Pitao je tada i tko će biti odgovoran ako akcija rušenja premijera i preslagivanja vlasti ne uspije te zatražio da predsjednik HDZ-a u tom slučaju snosi odgovornost.
S druge strane, HDZ-ovska zastupnička i ministarska čeljad još je jučer poslije podne po hodnicima institucija na Markovu trgu uvjeravala da je "sve pod kontrolom", pozivala novinare da se "smire jer nema nikakve panike", da će stvari "ubrzo biti jasne", a sve će se, jasno, razriješiti bez novih izbora, koje zazivaju opozicija i dvije trećine birača, kako pokazuju aktualna istraživanja javnog mnijenja. U HDZ-ovu planu, naravno, imperativ je srušiti premijera Oreškovića kojega su, jedva je tomu pola godine, na šok i nevjericu cjelokupne javnosti kao potpunog anonimca u domaćem javnom prostoru posjeli u premijersku fotelju.
No, ubrzo je, da ne ponavljamo ovdje sad već opća mjesta, u svega nekoliko mjeseci, iz vizure HDZ-a, prešao put od vrhunskog stručnjaka i spasitelja Hrvatske do nacionalnog neprijatelja broj jedan s dikatorskim aspiracijama koji protiv države i HDZ-a komplotira s tajnim službama umjesto da se bakće s računovodstvenim tablicama, što je posao koji su mu zapravo namijenili.
Nakon što riješe zacrtanu nultu točku – političku dekapitaciju Oreškovića, iduća je faza u HDZ-ovu hodogramu za održanje na vlasti – prisiljavanje Tomislava Karamarka da podnese ostavku na dužnost prvog potpredsjednika Vlade. Svjesni da je uistinu postao prevelik uteg za Vladu, a pogotovo za HDZ, jer bi bremenit aferama HDZ-u na idućim izborima priuštio opći potop - iako to u ovom trenutku tek rijetki javno izgovaraju, dok će vam se ispod glasa na takvu situaciju pojadati svaki viđeniji HDZ-ovac – u HDZ-u se formirala respektabilna kritična masa koja traži njegov odlazak zbog štete koju nanosi stranci. Najprije ga kane amputirati iz Vlade, a na red će doći, najavljuju, i ispraćaj s čelnog mjesta u stranci.
Takvog je raspleta svjestan i Karamarko, koji je jučer kazao da je spreman učiniti sve što koristi Hrvatskoj, konsolidaciji i sređivanju situacije. Iako je ustvrdio da se stvari brzo odvijaju i da se još ne zna što će se dogoditi prekosutra, naglasio je da sebe u mogućoj presloženoj Vladi "ne vidi nikako i vidi se svakako". "Napravit ću sve što bude potrebno HDZ-u i državi", poručio je HDZ-ov dead man walking.
Istoga dana i predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Ivan Šuker novinarima je uporno odbijao odgovoriti na pitanje imaju li novog mandatara nakon što sruše Oreškovića i time dao naslutiti da se njegova stranka, osim međustranačkog, naumila i unutarstranački prestrojiti. "Danas je tema isključivo opoziv gospodina Oreškovića, a kada se to riješi, doći će druga tema", znakovito je najavio Šuker vrlo izvjesnu dinamiku odricanja stranke od šefa.
Taj bi scenarij uključivao i odlazak Bože Petrova s drugog potpredsjedničkog mjesta u Vladi, a, kako vjeruju u HDZ-u, prihvatljiv bi bio i Mostu kojemu se, tvrde, baš i ne ide na izbore ako ne mora. Time bi se uistinu realizirao famozni plan o preslagivanju u Saboru, bez izbora, s tim da još nije poznato tko bi bio mandatar, no čaršija priča kako će HDZ inzistirati da ovaj put to bude njihov čovjek.
Zanimljivo je da Karamarko nije baš ništa naučio iz sudbine svojih prethodnika kojima su glave došli upravo najbliži suradnici. I njemu trenutačno o glavi intenzivno rade oni koje je izmislio i lansirao u parlamentarne i ministarske zvijezde. Od kojih mnogi rade tajno, a neki bogme i javno, poput veterana Vladimira Šeksa i Miroslava Tuđmana, ali i HDZ-ovih europarlamentaraca koji su svim zastupnicima HDZ-a u Hrvatskom saboru uputili pismo kojim su ustali protiv Karamarka, a u kojem ističu kako je "vjerodostojnost HDZ-a pred iskušenjem" te, uz ostalo, ističu kako su "uvjereni da je interes države, Vlade i stranke ispred interesa bilo kojeg pojedinca". Svojim stranačkim kolegama pišu kako "u ovom trenutku smatraju da je, umjesto rušenja Vlade koju je HDZ formirao, u nacionalnom interesu njena stabilnost i funkcionalnost" te apeliraju da po pitanu opoziva premijera Oreškovića "glasaju po savjesti za dobrobit Hrvatske".
Očito, HDZ-ovi europarlamentarci, kao i sve veći broj HDZ-ovaca, vjeruju da bi Karamarkov odlazak bio isključivo na dobro Hrvatske.
Kao što bi rekli pisci krimića i trilera, u svakom sukobu i problemu – cherchez la femme. I ovoga se puta pokazalo da u većini slučajeva iza svega stoji žena, u ovom slučaju supruga šefa HDZ-a Ana Karamarko, čiji su nedavno objavljeni ugovori o poslovanju s MOL-ovim konzultantom Josipom Petrovićem doveli do u Hrvatskoj još neviđene krize vlasti, izglednog pada Vlade i prvih izvanrednih izbora u povijesti države.
forum.tm